Zaostrzone sankcje wobec kierujących pojazdami, uderzą przede wszystkim w osoby, które popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym, czyli jazdę po alkoholu, rażącym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości czy kierowaniu pojazdem nie posiadając do tego uprawnień. Służbom kontrolnym oraz sądom dano w ten sposób nowe instrumenty, które powinny w jeszcze większym stopniu zdyscyplinować kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów.
Od teraz nowe przepisy inaczej będą kwalifikować prowadzenie pojazdów bez uprawnień. Do tej pory było to wyrocznie, za które przewidziana była jedynie kara kara grzywny. Od teraz będzie to przestępstwo, za które może grozić kara do dwóch lat więzienia. Kierowcy nagminnie łamali to prawo, dlatego nowe przepisy mają ich zniechęcić do jazdy bez prawa jazdy.
KIEROWANIE W STANIE NIETRZEŹWOŚCI
W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających oraz dla tych, którzy uciekli z miejsca wypadku. W pierwszej kolejności sądy będą stosować środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, na okres od 3 do 15 lat. Natomiast w przypadku kierowców skazanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapanych na prowadzeniu mimo zakazu, sędziowie będą nakładać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Ponadto osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości czekają dotkliwe kary finansowe, co najmniej 5 tys. złotych (w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu) lub 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Nowe przepisy umożliwiają również skrócenie kary dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, pod warunkiem zainstalowania blokady alkoholowej, tzw. alcolocku. Jej zadaniem jest uniemożliwienie uruchomienia silnika, w momencie kiedy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przez kierującego przekracza 0,1 alkoholu w 1 dm sześć. Jednak prowadzenie samochodu wyposażonego w takie urządzenie będzie możliwe co najmniej po upływie połowy orzeczonego zakazu jazdy, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, najwcześniej po upływie 10 lat.
PIRACI DROGOWI
Nowe prawo będzie uderzało przede wszystkim w kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. W przypadku przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h prawa jazdy będą zabierane na okres trzech miesięcy. Policjant podczas kontroli drogowej będzie już mógł od razu zatrzymać prawo jazdy. Natomiast jeżeli osoba będzie dalej jeździła mimo braku dokumentu, okres zatrzymania prawa jazdy przedłuży się do sześciu miesięcy. Trzecia wpadka zakończy się cofnięciem uprawnień. Osoba, która będzie chciała dalej jeździć będzie musiała ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.
W wyniku zmian w przepisach prawo jazdy na trzy miesiące zostanie zatrzymane również kierowcy przewożącemu większą liczbę osób, niż dopuszcza to wpis w dowodzie rejestracyjnym.