[gallery id=466]
Radomski System Informacji Miejskiej będzie obejmował między innymi tablice z nazwami ulic, numerami budynków, wskazujące pieszym oraz kierowcom drogę do ważnych obiektów użyteczności publicznej lub konkretnych osiedli. Elementami SIM będą również duże tablice informacyjne i mniejsze, oznakowujące urzędy, muzea czy teatr.
Jak już pisaliśmy, koncepcję radomskiego SIM opracowuje wrocławska firma Linia, która ma na swoim koncie podobne realizacje dla innych miast, m. in. Gdyni, Szczecina, Poznania, Płocka, Tomaszowa Mazowieckiego, Częstochowy, Sandomierza, Wrocławia i Gniezna.
- Prace nad koncepcją SIM jeszcze trwają i zakończą się przed wakacjami. Wykonawca przygotował już trzy wzory projektów plastycznych i technicznych poszczególnych nośników radomskiego Systemu Informacji Miejskiej, ponadto przeanalizował istniejące oznakowanie, wyznaczył rodzaje nośników, przygotował wykazy obiektów, które powinny być oznakowane, a także oszacował koszty budowy całego systemu w założonym harmonogramie czasowym - informuje Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prasowy prezydenta Radomia.
Wykonawca na początek zalecił miastu wymianę i ujednolicenie informacji o numeracji budynków i tablic z nazwami ulic - ich stan techniczny nie jest najlepszy, ponadto obok siebie znajduje się wiele różnych wzorów. Zaproponowano także zamontowanie tablic kierunkowych dla pieszych,- obecnie tego typu informacji w mieście prawie nie ma. W dalszej kolejności mogłyby być wymieniane tablice informacji ogólnej, tablice kierunkowe dla kierowców, tak zwane witacze na wlotach do miasta, oznakowanie parków czy informacja przystankowa.
- Jeśli radni podejmą decyzję o przystąpieniu do budowy Systemu Informacji Miejskiej, prace z tym związane ruszyłyby na początku 2014 roku. SIM powstawałby około dziesięciu lat, samo kompleksowe oznakowanie ulic nowymi tablicami z nazwami trwałoby około siedmiu lat i byłoby najbardziej kosztownym elementem całego projektu. Jest to jednak rdzeń całego systemu, który naszym zdaniem zdecydowanie wpływa na społeczny odbiór oznakowania przestrzeni miasta - mówi Katarzyna Piechota-Kaim.
Aktualne prace nad stworzeniem spójnego, nowoczesnego, a przede wszystkim funkcjonalnego Systemu Informacji Miejskiej to kolejny etap prac związanych m.in. z budowaniem Marki Radom.
- Choć wśród przedstawionych propozycji jest jedna bezpośrednio nawiązująca do wstępnej wizualizacji SIM przedstawionej w Strategii Marki Radom, to należy zaznaczyć, że pozostałe warianty są również spójne i wpisują się bezpośrednio w standardy identyfikacji graficznej jakie niesie za sobą nowy wizerunek Radomia - podkreśla Piechota-Kaim.
Szacuje się, że cały radomski SIM kosztowałby - w zależności od wybranego wariantu - od 8 do 11 mln zł. Byłby to jednak wydatek rozłożony na kilkanaście lat.
Magistrat zachęca radomian do udziału w sondzie internetowej, w której można wskazać kierunek graficzny dla ostatecznych prac nad SIM. Głosować można na: www.radom.pl