– Niewiele nam brakowało do możliwości otwarcia pierwszego rocznika, jednak wymagana jest minimum 20- osobowa grupa. Te osoby, które złożyły dokumenty do naszego kolegium, mogą przenieść się na uniwersytet i tam rozpocząć studia– mówi Ewa Zawadzka.
Ostatni raz rekrutację przeprowadziło także Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Radomiu. Uczelnia zaproponowała dwa kierunki na studiach stacjonarnych: język angielski i niemiecki. Ze względu na zbyt małą ilość osób, które zdecydowały się na studiowanie języka niemieckiego, ten kierunek nie został utworzony. Na studnia na kierunku język angielski przyjęto 40 osób.
- W tym roku kolegium po raz ostatni prowadzi rekrutację na nowe roczniki, od przyszłego roku planowane jest wygaszanie uczelni – informuje Jerzy Kwiatkowski, dyrektor NKJO.
Niż demograficzny dotknął także i największą radomską uczelnię. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny zamyka kierunki, na których zbyt mała ilość osób zdecydowała się na studia. W tym roku akademickim łącznie nie zostanie uruchomionych 6 kierunków I stopnia: zarządzanie i inżynieria produkcji (Wydział Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa), towaroznawstwo (Wydział Ekonomiczny), energetyka ( Wydział mechaniczny), edukacja techniczno – informatyczna (Wydział Informatyki i Matematyki), edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (Wydział Sztuki), malarstwo (Wydział Sztuki); 6 kierunków II stopnia: towaroznawstwo, technologia chemiczna, matematyka, edukacja techniczno – informatyczna, transport, elektrotechnika oraz studia niestacjonarne: towaroznawstwo (I i II stopnia), energetyka (I stopnia), elektronika i telekomunikacja (I stopnia), turystyka i rekreacja (I stopnia), grafika (I stopnia), edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (I stopnia), matematyka (I stopnia), edukacja techniczno-informatyczna (I stopnia), filologia germańska, filologa polska, wychowanie fizyczne.
Jak informuje Aneta Mirosz, rzecznik prasowy UTH w Radomiu, w pierwszym etapie rekrutacji na studia przyjęto 1300 osób, w drugim etapie 850 osób. Na studia niestacjonarne rekrutacja została przedłużona do 1 października. Do tej pory na ten tryb nauki zdecydowało się 600 przyszłych żaków.
Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny w przyszłym roku akademickim będzie jedyną uczelnią państwową w Radomiu, przyjmującą na I rok studiów. Osobom, którym kierunki proponowane przez tę uczelnię nie będą odpowiadać, będą musiały zdecydować się na prywatne radomskie uczelnie bądź wyjechać za granicę naszego miasta. Zamykanie kierunków i szkół oznacza też mniej pracy dla nauczycieli akademickich.
O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy Marię Gagacką, doktora socjologi z Radomia.
- Z całą pewnością zwolnienie tak wielu osób z instytucji wpłynie na podniesienie bezrobocia w grupie osób, które do tej pory czuły się bezpiecznie na swoich stanowiskach. Podejrzewam, że wpłynie to na odpływ siły roboczej z Radomia. Natomiast zamknięcie tych uczelni nie jest zależne od ich samych. Spowodował to niż demograficzny i brak chętnych na kierunki humanistyczne. Następuje reorientacja na kierunki o charakterze zawodowym, takie które dają większą możliwość na znalezienie pracy.