Prowadziło ją koło Polskiej Macierzy Szkolnej. W jednoizbowym lokalu znajdowały się dwa regały ze skromnym księgozbiorem i stolik do dyspozycji bibliotekarki. Aż do września 1939 siedzibą placówki był niewielki pokój w Domu Ludowym, przy obecnej ul. Piłsudskiego. Biblioteka posiadała wówczas 2 tys. 930 woluminów.
Wybuch wojny zahamował rozwój placówki. Przeniesiona do znacznie gorszego lokalu przy ul. Zatylnej – wegetowała.
W 1946 w Grójcu utworzona została Powiatowa Biblioteka Publiczna. Zajmowała się rozdziałem książek z centralnego zakupu między książnice w Grójcu, Górze Kalwarii, Mogielnicy i Warce, zaopatrywała też w książki biblioteki gminne i punkty biblioteczne. Grójecka MB dysponowała własnym budżetem i własną wypożyczalnią, niezależną od powiatowej. W 1950 roku miała 413 czytelników, od których pobierano kaucję w wysokości 6 zł.
W 1954 roku, z połączenia książnicy miejskiej i powiatowej, powstała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Grójcu. W 1975, dzięki nadbudowie nad kinem „Odra”, placówka zyskała pomieszczenia o łącznej powierzchni 220 m. Przeznaczono je na wypożyczalnię dla dorosłych, magazyn i pomieszczenia biurowe. W dotychczasowym lokalu, o powierzchni 56 m, urządzono wypożyczalnię dla dzieci.
Decyzją wojewody radomskiego 1 sierpnia 1975 powiatowe i miejskie biblioteki zostały przekształcone w oddziały Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Radomiu,. Już dwa lata później oddziały stały się miejsko-gminnymi bibliotekami publicznymi. MGBP w Grójcu pełniła funkcję ponadgminnego ośrodka upowszechniania czytelnictwa, organizacji, gromadzenia, zakupu i opracowania księgozbioru, instruktażu, informacji i szkolenia.
Oprócz upowszechniania czytelnictwa książnica prowadziła różne formy działalności kulturalnej. W 1980 roku ogłoszono I Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Jabłoń '80”, który potem przekształcił się w konkurs O Laur Jabłoni. W tym samym roku zawiązał się Klub Miłośników Literatury i Sztuki. Natomiast sześć lat później otwarta została przy MGBP czytelnia. Jej działalność nie ograniczała się do udostępniania książek i czasopism na miejscu. Odbywały się tu m.in. spotkania ze znanymi ludźmi, był cykl spotkań z psychologiem czy promocja artystów malarzy z Grójca.
Funkcję ośrodka ponadgminnego pełniła MGBP do 1991 roku. Wtedy to radni zdecydowali o utworzeniu Centrum Kultury Regionalnej, w strukturach którego znalazła się biblioteka. Miała wypożyczalnię dla dorosłych i czytelnię, a także filię dla dzieci.
W placówce odbywały się spotkania z autorami książek i redaktorami czasopism czy rozmaite konkursy; organizowano wycieczki, zabawy, a nawet dziecięcy teatrzyk. Przy wypożyczalni dla dorosłych działało Koło Przyjaciół Biblioteki. Jego członkowie pomagali w pozyskiwaniu darów książkowych i w odzyskiwaniu woluminów przetrzymywanych przez czytelników. Czytelnia oprócz udostępniania książek i czasopism oraz gromadzenia regionaliów prowadziła działalność informacyjną, edukacyjną i animatorską. Biblioteka podejmowała też inne inicjatywy aktywizujące środowisko. Np. Klub „Pod Piórem”, który powstał 31 marca 1993 miał na celu integrację środowiska literackiego. Członkowie Klubu Myśli „Polska i Świat” z kolei dyskutowali o aktualnych międzynarodowych problemach politycznych, gospodarczych i społecznych.
11 grudnia 2006, decyzją rady miejskiej, Centrum Kultury Regionalnej zostało podzielone na Grójecki Ośrodek Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Trzy lata później patronem książnicy został Wacław Skarbimir Laskowski (1892-1940?) - wybitny nauczyciel i pedagog, który kształcił kadry oświatowe II Rzeczypospolitej. Tworzył szkoły, programy nauczania i walczył z analfabetyzmem. Do Grójca trafił na początku 1918 roku. W powiatowej czteroklasowej szkole męskiej wykładał geografię, przyrodę i fizykę. W 1920 krótko kierował grójeckim kołem Polskiej Macierzy Szkolnej.
19 września 2013 roku uroczyście otwarto siedzibę MGBP przy al. Niepodległości 20. Do dyspozycji bibliotekarzy i czytelników oddano 503 m kw. Na parterze urządzona została wypożyczalnia dla dorosłych i młodzieży oraz czytelnia naukowa, a na pierwszym piętrze - wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, pomieszczenia biurowe i pomocnicze oraz zaplecze socjalne.
Biblioteka ma w swoich zbiorach książki, audiobooki, e-booki, filmy i gry planszowe. Organizuje spotkania autorskie dla dorosłych, dzieci i młodzieży, Lato w Mieście i Ferie w Mieście.
W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w poniedziałki odbywają się popołudnia z PlayStation 5, we wtorki - wirtualne popołudnia z goglami VR. W środy organizowano „Popołudnia bez prądu”, czyli spotkania z grami fabularnymi – RPD, Grójeckiego Klubu Gier Fabularnych „Smoczy Sad”, w czwartki - poranek z teatrzykiem Kamishibai, a w piątki - Kącik dla Maluchów, czyli spotkania dla opiekunów z dziećmi w wieku 2+, gdzie do dyspozycji były klocki lego i inne zabawki. Raz w miesiącu w ostatnią sobotę odbywa się spotkanie Klubu Mangi i Anime.
W pierwszej połowie 2023 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej zarejestrowano 2 tys. 488 czytelników, którzy odwiedzili bibliotekę ponad 25 tys. razy i wypożyczyli na zewnątrz 42 tys. 373 książki, 552 czasopisma i 2 tys. 617 zbiorów specjalnych. Na miejscu udostępniono 540 książek, 219 czasopism i 21 zbiorów specjalnych. Udzielono 18 tys. 764 informacje o bibliotece i zbiorach własnych.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-wysmierzyce-miejsko-gminna-biblioteka-publiczna/95223