Do czego doprowadza brak
pracy
W poniedziałek pozbawiła się życia Fularska Juljana lat 22 mężatka bez zajęcia, zam. przy ul. Dębowej Nr. 6 przez wypicie łyżki stołowej amoniaku.
Przyczynę samobójstwa nie ustalono.
Stan zdrowia denatki życiu nie zagraża.
Ziemia Radomska nr 106, 10 maja 1933
Zjeść - zjadł,
ale płacić nie chciał
W środę 10 b. m. około godz. 16-ej przybył do restauracji przy hotelu Europejskim, nieznany osobnik, który zażądał zakąski wraz z wódką. Po spożyciu rachunku w sumie 8 zł. 10 gr. nie chciał uregulować.
Po stwierdzeniu tożsamości okazało się, że osobnikiem tym był Kantor Tadeusz, zam. w Chrzanowie, wojew. krakowskiego.
Ziemia Radomska nr 108, 12 maja 1933
Program dzisiejszych uroczystości
O godzinie 9.00 – Nabożeństwa dla szkół we wszystkich kościołach Rzymsko-Katolickich, w kościele Ewangelicko-Augsburskim i Synagodze. O godz, 10.00 – Msza polowa przed kościołem Garnizonowym. 10.45 – Defilada 11.30 – Odczyt w teatrze „Corso”, 15.00 – Akademja dla dzieci w Kasynie Wytwórni Broni, 16.00 – Odczyt w Związku Rezerwistów Koło „Miasto” (teatr „Rozmaitości”). 17.00 – Odczyt w Sali Konferencyjnej Dyrekcji Kolejowej (Rynek 12). 18.00 – Akademja dla wojska w Kasynie Wytwórni Broni. 19.00 – Odczyt w „Związku Robotników Chrześcijańskich” przy ul. Trawnej 3.
Po odczytach zostaną odegrane przez orkiestry utwory muzyczne. Wstęp na odczyty wolny.
Działalność Macierzy. - Zbiórka na Dar Narodowy, znaczek – zbiórka uliczna, sprzedaż chorągiewek i nalepek, kwesta w Kinach i Restauracjach.
Wzywamy wszystkich mieszkańców Radomia do wzięcia najliczniejszego udziału w uroczystościach trzeciomajowych, oraz do wydatnego poparcia zbiórki na Dar Narodowy.
STAŁY KOMITET
Obchodów i Uroczystości Państwowo-Narodowych
w Radomiu
Ziemia Radomska nr 99, 3 maja 1934
Kobieta w samorządzie
(…) Przedwojenne przesądy, jakie ograniczały rolę kobiety do roli żony i matki, wytrąciły ją z mechanizmu jej naturalnych zainteresowań społecznych. Odcinek opieki społecznej, jako jedno z zagadnień samorządu terytorjalnego, przechodzi w ręce mężczyzny. Zmieniają się jednak warunki gospodarcze i społeczne. Na wszystkich niemal placówkach życia codziennego staje, jako pracownik obok mężczyzny, wolna kobieta. Pracuje w biurze prywatnem, urzędzie, jest prawnikiem, lekarzem, inżynierem, dziennikarzem, zaczyna brać udział w życiu publicznem, kandyduje do władz ustawodawczych. Tworzą się potężne organizacje kobiece.
Kobieta wnosi do życia publicznego wiele pozytywnych elementów. Są niemi – świeży zapas energji i brak doktrynerstwa w pracy realizacyjnej. To też w związku ze zbliżającymi się wyborami do rad miejskich musi nasunąć się pytanie, jaka będzie rola kobiet w przyszłym samorządzie terytorjalnym. Odpowiedź może być tylko jedna. Kobieta winna wrócić na ten odcinek prac samorządu terytorjalnego, który stanowi przedmiot jej przeznaczenia. Jest nim opieka społeczna.
Już dziś niezależnie od prac samorządowych w największej organizacji kobiecej w Polsce, jaką jest Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet, prowadzone są wszystkie niemal referaty, jakie składają się na pojęcie opieki społecznej. Związek ten zorganizował poradnie dla biednych kobiet, dla matek, prowadzi usilnie walkę z nierządem, przywraca społeczeństwu pożyteczne jednostki, które stały się pasożytami na skutek złych warunków ekonomicznych. Na tym odcinku kobiety istotnie dużo zrobiły dobrego. To też w przyszłym samorządzie terytorjalnym nie może zabraknąć kobiet, które wniosą swój zapał i swe doświadczenie do prac opieki społecznej.
Oczywiście przy ustaleniu kandydatur kobiecych będą musiały obowiązywać ogólne kryterja. Tylko wysokie kwalifikacje osobiste i fachowe zadecydować winny o wysunięciu kandydatury.
Ziemia Radomska nr 101, 6 maja 1934