Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Kaziki 2019. Spektakle, imprezy, korowód

Kaziki 2019. Spektakle, imprezy, korowód

Wilno ma od kilkuset lat swój odpustowy Jarmark św. Kazimierza, zwany Kaziukami, a Radom od kilkunastu lat świętuje na początku marca Kaziki. I jedno, i drugie święto ma przypominać postać królewicza Kazimierza Jagiellończyka – patrona Litwy oraz Radomia i diecezji radomskiej.

- Na tegoroczne Kaziki przygotowaliśmy bogaty, ciekawy, różnorodny program, który - mamy taką nadzieję – przypadnie radomianom do gustu. Święto patrona miasta w tym roku rozpocznie się w piątek, 1 marca, a potrwa aż do niedzieli, 10 marca, kiedy to zaplanowano XII Bieg Kazików – mówi Marcin Kępa, kierownik działu dziedzictwa kulturowego i dokumentacji filmowej Resursy Obywatelskiej, która jest organizatorem święta patrona miasta. - A rozpoczynamy trochę nietypowo, bo od spektaklu „Życie św. Kazimierza Jagiellończyka” w wykonaniu uczniów PSP nr 4 imienia, oczywiście, św. Kazimierza Jagiellończyka.

Spektakl, w siedzibie szkoły przy ul. Wyścigowej 49, rozpocznie się o godz. 10, a przyjść mogą wszyscy zainteresowani radomianie, nie tylko uczniowie. O godz. 11 wystartuje sprzed resursy gra miejska - „Szyfr św. Kazimierza”. - Uczestnicy zmierzą się z zadaniami dotyczącymi rzeźb – symboli Radomia, które nie tak dawno stanęły w przestrzeni miejskiej – zdradza Marcin Kępa. - Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie, bo jak zwykle na zwycięzców czekają cenne, książkowe nagrody, a na wszystkich uczestników – klucze św. Kazimierza.

Pierwszy dzień Kazików zakończy, o godz. 18 wernisaż wystawy fotografii znanego radomskiego fotografa, malarza i grafika Jerzego Kutkowskiego „Kościoły Wilna”. To 60 fotogramów pokazujących piękno nie tylko katolickich świątyń stolicy Litwy. W Galerii Resursa będziemy mogli zobaczyć także grafiki Gery Gredaite z Kowna, absolwentki wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa nosi tytuł „Gry wojenne”; grafiki Gredaite ukazują nie tylko prawdziwą wojnę, ale także nasze codzienne potyczki.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Wystawa grafiki czynna będzie do 22 marca, natomiast ekspozycja fotografii do 29 marca.
Na sobotę ( 2 marca) , na godz. 16 zaplanowano spotkanie z rycerzami Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza i prelekcję Wielkiego Mistrza Zakonu Jana Skowery. - Zakon został powołany do życia w październiku ubiegłego roku we Wrocławiu; jego głównym celem jest podtrzymywanie tradycji narodowych i religijnych – mówi Marcin Kępa. - Rycerze św. Kazimierza nie tylko bardzo chętnie przyjadą do Radomia, ale przywiozą także replikę korony Królestwa Polskiego.
Wieczorem dowiemy się, kto został laureatem Muzycznych Kazików i kto otrzyma nagrodę publiczności. W eliminacjach do konkursu wzięło udział 79 wykonawców, a do finału jurorzy zakwalifikowali sześć zespołów i trójkę solistów. Koncert finałowy rozpocznie się o godz. 17; to jedyna impreza biletowana Kazików – bilet kosztuje 5 zł.

http://www.cozadzien.pl/zdjecia/kaziki-2019-w-resursie-konferencja/54191

W niedzielę (3 marca) o godz. 11 organizatorzy zapraszają do bazyliki mniejszej pw. św. Kazimierza, gdzie uczniowie PSP nr 22 im. Mikołaja Reja pokażą spektakl „Być jak Święty Kazimierz”. Natomiast o godz. 15 rozpocznie się w Resursie VI Wielki Test Wiedzy o Radomiu. - W tym roku do zmagań przystąpi 26 drużyn – mówi kierownik działu dziedzictwa kulturowego Resursy Obywatelskiej. - Liczymy też na liczny udział publiczności, bo Wielki Test jest nie tylko sprawdzianem wiedzy o współczesnym i historycznym Radomiu, ale także rodzajem zabawy. Będzie i kawałek teatru, i kabaret, i piosenki, i fragment animacji, którą przygotowujemy na przyszłoroczne Kaziki.

Co roku zwycięzcy Wielkiego Testu nagrodę przeznaczają na pomoc jednej z polskich szkół na Litwie. Tym razem wybór padł na szkołę w Pobrzeziu.

Po teście (godz. 17) tradycyjnie już zostanie ogłoszone nazwisko laureata Nagrody św. Kazimierza. Nagroda, przypomnijmy, przyznawana jest osobom, stowarzyszeniom lub organizacjom, które wykazały się w roku poprzednim, czyli 2018, wybitnymi dokonaniami w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Nominowani to (w kolejności alfabetycznej): klasztor oo. bernardynów, Jarosław Kowalik – inicjator odbudowy radomskiego zamku, Dariusz Kupisz – historyk, Elżbieta Orzechowska – historyk, portal Radom. Retrospekcja, stowarzyszenie Droga Mleczna, stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum oraz Łukasz Wykrota, niezmordowany popularyzator rowerowej historii Radomia. Dla laureata i zgromadzonej w resursie publiczności zaśpiewa polsko-białoruska grupa Prymaki.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

W poniedziałek (4 marca), czyli w dzień św. Kazimierza ulicami miasta – do gmachu UM - przejdzie (początek o godz. 11 sprzed PSP nr 4) barwny korowód ku czci świętego. Natomiast o godz. 13 prof. Dariusz Kupisz opowie w Resursie o unii wileńsko-radomskiej, czyli początku drogi do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. - Wykład adresowany jest głównie do uczniów, ale jeśli ktoś jeszcze jest zainteresowany, to zapraszamy serdecznie – mówi Marcin Kępa.

O godz. 18 zaś w bazylice mniejszej św. Kazimierza ordynariusz diecezji radomskiej ks. bp Henryk Tomasik odprawi mszę świętą odpustową.

We wtorek (5 marca, godz. 17) znów spotykamy się w Resursie Obywatelskiej. To promocja dwóch wydawnictw – pracy zbiorowej pod redakcją ks. Michała Krawczyka i Aleksandra Krzysztofa Sitnika OFM „Wpisani w dzieje Radomia. Pięćset pięćdziesiąta rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia (1468-2018)” oraz albumu fotografii Wojciecha Stana o bernardynach.

- Od kilku już lat, jako Cech Piekarzy, w różny sposób wspieramy Kaziki. Tą najbardziej znaną radomianom formą są na pewno słodkie klucze św. Kazimierza – mówi Ewa Brzezińska, właścicielka Piekarni „Wacyn”. - Także i w tym roku nie zabraknie ich na żadnym z wydarzeń w Resursie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy