„Powiat Radomski stanowi lokalną wspólnotę samorządową osób zamieszkałych na jego terytorium. Do zakresu działania Powiatu należy wykonywanie określonych ustawami zadań publicznych o charakterze ponadgminnym w tym m.in. z zakresu kultury, ochrony zabytków, promocji powiatu oraz współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych. Dotychczas powyższe zadania Powiat realizował m.in. poprzez kooperację z gminnymi placówkami kultury i organizacjami znajdującymi się na jego terenie. By jeszcze lepiej działać w tym zakresie, w końcu 2020 r., Rada Powiatu powołała Powiatowy Instytut Kultury” - napisała na stronie PIK-u Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.
W statucie tej najmłodszej w regionie radomskim instytucji kultury zapisano, iż przedmiotem działania Powiatowego Instytutu Kultury jest: organizowanie i prowadzenie działalności kulturalnej w powiecie radomskim oraz promowanie kultury, prowadzenie Powiatowej Biblioteki Publicznej, prowadzenie centrum konferencyjnego i inkubatora organizacji pozarządowych oraz prowadzenie innej działalności statutowej. Celem PIK-u jest „zaspokajanie potrzeb kulturalnych, informacyjnych i czytelniczych mieszkańców Powiatu Radomskiego”.
Siedzibą Powiatowego Instytutu Kultury jest Iłża, a dokładniej budynek przy ul. Jakubowskiego 5. „To jednak tylko baza. Chcemy dotrzeć do każdej z gmin. Wspierać już istniejące tam wartościowe wydarzenia kulturalne i razem z lokalnymi społecznościami wypracować nowe, interesujące projekty” - zapewnia dyrektor Renata Metzger.
Potrzeby kulturalne mieszkańców powiatu Powiatowy Instytut Kultury zaspokaja choćby poprzez organizowanie wystaw i warsztatów. Latem idealnie sprawdza się Galeria na Płocie – plansze czy reprodukcje zdjęć można oglądać przechodząc ul. Jakubowskiego. Jest też Galeria na Piętrze – w siedzibie PIK.
W kwietniu ubiegłego roku koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Basi Pospieszalskiej i Joachima Mencla w kościele w Pelagowie - Trablicach zainaugurował muzyczny cykl pt. „Cztery pory roku”. Od tamtej pory cykl „wędruje” po kościołach powiatu, a wszędzie tam, gdzie zawita, posłuchać można znakomitych utworów w równie znakomitych wykonaniach. Wędrujące są też „Retrospekcje. Powiat radomski”. Np. w Jedlińsku uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć wszystkiego o historycznym widowisku „Ścięcie Śmierci”, w Skaryszewie rozmawiano o Wstępach, a w Pionkach – o czarnej płycie. W Pionkach właśnie przez dwa letnie miesiące 2022 roku działała, ciesząca się wielkim zainteresowaniem nie tylko mieszkańców tego miasta, koncertowa Letnia Scena PIK.
Jeśli Iłża, to także Bolesław Leśmian. A jeśli Leśmian, to malinowy chruśniak. Okazało się, że ten opiewany przez poetę istnieje i to tutaj w zielonej scenerii Powiatowy Instytut Kultury zaproponował latem cykl wydarzeń zatytułowany „W malinowym...”. Były koncerty – muzyki polskiej przede wszystkim, ale także żydowskiej i ukraińskiej, a także przedstawienia teatralne.
„Ikony wolności” to także letnie wydarzenie. W sierpniu w kilku miejscowościach powiatu można było zobaczyć biograficzne ekspozycje przypominające osoby zasłużone dla budowania wolnej Polski. Organizatorzy przypomnieli postać ks. Romana Kotlarza, był film „Terenia” o Teresie Grodzińskiej, koncerty i spacer po miejscach pamięci w Iłży.
Powiatowe Biuro Literackie jest najmłodszym „dzieckiem” PIK-u. To cykl autorskich spotkań z pisarzami związanymi z regionem radomskim swoim biogramem lub twórczością. Literatów „przesłuchuje” Marcin Kępa, sam też literat, mający na koncie kilka książek, głównie z Radomiem w tle. Pierwsze spotkanie odbyło się pod koniec października.