Noc Muzeów w Czarnolesie obfitowała w wiele atrakcji. W kordegardzie zaplanowano pokaz filmów o tematyce czarnoleskiej. - Przygotowaliśmy trochę wspomnień, dlatego, że muzeum w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. W związku z tym w kordegardzie dostępna jest projekcja Muzeum Jana Kochanowskiego w fotokadrach. Są to zdjęcia z lat 1961-2021 i są związane z niezwykle bogatą historią naszego muzeum – mówiła podczas nocy muzeum Maria Jaskot, dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Poza stałą wystawą „Jan Kochanowski – duch miejsca i klimat epoki”, którą zwiedzający mogą oglądać również przy użyciu audioprzewodników, od soboty w dworku można także podziwiać nowe nabytki. - Udało nam się je kupić w ubiegłym roku dzięki dotacji celowej, którą otrzymaliśmy od urzędu marszałkowskiego - mówi dyrektor placówki. - Chwalimy się przepiękną szafą z końca XVII wieku. Szafa o bardzo bogatej architekturze z pięknymi medalionami przedstawiającymi główki amorów. Naprawdę niezwykły okaz, ale chyba najbardziej rzadkim, w związku z tym najcenniejszym, nabytkiem jest włoska ława z 2 poł. XVII wieku. Przepięknie rzeźbiona. Ma ona taką formę, której nie spotyka się w muzeach prezentujących kolekcje z okresu staropolskiego. Mamy też piękny stół barokowy rozkładany na masywnie toczonych nogach. Kilka też bardzo wartościowych i pięknie wykonanych krzeseł z okresu staropolskiego.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/noc-muzeow-w-czarnolesie-zdjecia/72893
Do muzeum trafiły także dary przekazane przez prywatnego kolekcjonera z Łodzi. - Stan zachowania obiektów był na tyle dobry, że bezpośrednio trafiły one już na wystawę stałą, są to głównie naczynia konwisarskie, naczynia użytku domowego, jak również aparaty kościelne z końca XVI wieku, tak że wyjątkowo cenne nabytki – przyznaje dyrektor Maria Jaskot.
Placówka Noc Muzeów przygotowała w formie hybrydowej. Poza stacjonarnym zwiedzaniem wystaw odbył się wykład on-line „Topografia fraszek Jana Kochanowskiego” dr. Tomasza Lawendy z katedry Historii Literatury Polskiej UMCS w Lublinie i projekcja koncertu w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Radomiu.
Jak przyznaje dyrektor muzeum, ubiegły rok z racji wybuchu pandemii koronawirusa dla placówki był trudny. - Tym bardziej, że my jako samodzielna instytucja działamy od 14 lutego 2020 roku i właściwie zaraz w marcu był ogłoszony pierwszy lockdown. Był to dla nas bardzo trudny czas, od razu też podjęliśmy się zadania zrealizowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rewitalizację oficyny dworskiej. To jest budynek, który absolutnie wymaga natychmiastowej interwencji konserwatorskiej i w tych niezwykle trudnych warunkach udało nam się tę dokumentację opracować. W tej chwili już są ogłoszone wyniki naboru, bo chcieliśmy zrealizować rewitalizację togo obiektu w oparciu o środki unijne. Pomyślnie się to dla nas zakończyło i te pieniądze są. Za kilka dni będzie podpisana umowa i będziemy mogli przystąpić do prac rewitalizacyjnych – mówi Maria Jaskot.
Muzeum w Czarnolesie czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, a w sobotę i w niedzielę w godz. 10.00-18.00.
https://dami24.pl/wiesz-pierwszy/nowe-eksponaty-w-czarnoleskim-muzeum/21215