Dzieło pochodzi z 1925 r. i obrazuje, w jaki sposób wyglądały w czasie międzywojennym kamienice Gąski i Esterki. Kolekcja muzeum powiększyła się o obraz pt. „Stare domy w Rynku” dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. - To kolejny obraz, który dzięki środkom samorządu województwa mazowieckiego będzie wzbogacał ekspozycję radomskiego muzeum. Oczywiście ten obraz będzie usytuowany w kamienicach Gąski i Esterki. Będzie stanowił część ekspozycji w zrewitalizowanych obiektach - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/muzeum-malczewskiego-wzbogacilo-sie-o-obraz-szulca-zdjecia/77698
Obraz będzie eksponowany w Muzeum Historii Radomia, które stanowić będzie bardzo ważny element procesu rewitalizacji rynku. - Cieszy, że samorząd województwa wspiera, tak wymiernie powstanie Muzeum Historii Radomia. Cieszy to, że kolejne artefakty pojawiają się w zbiorach - mówi - Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia. - Obraz, to świadectwo historii tego, jak rynek wyglądał. Bardzo ciekawie jest porównać, jak zmieniał się na przestrzeni dziesięcioleci.
https://www.cozadzien.pl/kultura/muzeum-historii-radomia-tradycja-i-nowoczesnosc/75210
Władysław Szulc to artysta pochodzenia żydowskiego, który w pewnym okresie związany był z Radomiem. Malował obrazy rodzajowe, widoki miejskich ulic, placów i architektury. W okresie międzywojennym współpracował z największym wydawcą pocztówek Polskim Towarzystwem Księgarni Kolejowych „Ruch” SP. AKC. Współpraca zaowocowała wydaniem serii pocztówek ilustrowanych jego obrazami.
- Szulc wystawiał w Zachęcie, jeszcze przed pierwszą wojną światową. Obraz, który muzeum zakupiło, jest jednym z dwunastu obrazów Radomia, wydawanych na pocztówkach, jeszcze w okresie międzywojennym przez Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH - mówi Krzysztof Skarżycki, kierownik działu historii muzeum. - Władysław Szulc malował też inne miasta w regionie.
Obraz odkupiono od radomskiego kolekcjonera za 10 tys. zł.
https://dami24.pl/wiesz-pierwszy/nowy-obraz-w-kolekcji-mjm/22562