Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz osiedle Planty świętują w tym roku 100-lecie powstania. Te dwa miejsca są ze sobą ściśle powiązane i stanowią integralną część historii Radomia. - 30 marca 1930 roku przy ul. Poniatowskiego 6 w trzech pokojach otworzono Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Ten lokal placówka otrzymała dzięki uprzejmości Kazimierza Ołdakowskiego, ówczesnego dyrektora Państwowej Wytwórni Bron i równocześnie prezesa PTK. Od Muzeum PTK wywodzi się historia naszej instytucji - mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Obchody 100-lecia osiedla Planty rozpoczną się w czwartek, 25 maja o godz. 12 w alei parku Planty - na wysokości ul. Osterwy. Zostanie tam uroczyście otwarta wystawa plenerowa poświęcona osiedlu, która będzie dostępna do końca lipca. - Wystawa jest podzielona na trzy części. Pierwsza przedstawia genezę budowy osiedla. Mamy w muzeum rewelacyjne, archiwalne fotografie pokazujące, jak osiedle powstawało. Zobaczycie państwo ich reprodukcje. Część druga to Fabryka Broni jako katalizator rozwoju tej części miasta. Trzecia część zaś wystawy to fotografie przedstawiające rozbudowę Plant w okresie PRL-u, w latach 50. Będzie można w sumie zobaczyć ok. stu reprodukcji zabytkowych fotografii, pocztówek i dokumentów - mówi Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz kurator wystawy.
Pomysłodawcami ekspozycji są Wioletta Kotkowska i Dawid Ruszczyk, radni Rady Miejskiej w Radomiu. - Osiedle Planty jest najstarszym w naszym mieście. Jako jego mieszkaniec uważam, że ta wystawa jest bardzo interesującym powrotem do przeszłości - mówi Dawid Ruszczyk.
Obchody 100-lecia powstania osiedla Planty potrwają do niedzieli. W piątek, 26 maja o godz. 10 w PSP nr 32 odbędzie się wykład dla młodzieży pt. "100-lecie radomskiego osiedla Planty", który wygłosi dr Adam Duszyk. W niedzielę, 28 maja na spacer po osiedlu Planty zaprasza Krzysztof Skarżycki, kierownik Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zbiórka o godz. 14 przy lokalu Nasza Szkapa. Tego samego dnia o godz. 15.15 w MCSW Elektrownia odbędzie się wykład pt. "100-lecie osiedla Planty w Radomiu", ponownie wygłoszony przez dr Adama Duszyka. Tym razem będzie on otwarty dla wszystkich chętnych.
Początki dzielnicy Planty sięgają lat dwudziestych XX wieku, kiedy to na części dawnego folwarku Mariackie, przy wytyczonych wówczas ulicach: Kościuszki, Traugutta i Dowkontta wybudowano nowoczesne, pierwsze w mieście, osiedle mieszkaniowe dla pracowników Fabryki Broni.
https://www.cozadzien.pl/radom/spacerkiem-po-miescie-nowe-planty/86036
Obecnie na osiedlu Planty mieszka ok. 7 tys. radomian.
https://dami24.pl/wiadomosci/osiedle-planty-swietuje-100-lecie/26611