Piątek, 27 sierpnia
Radom Music Drive – Alicetea. Alicetea to radomski zespół tworzony przez siedmiu muzyków, prezentujących energetyczną i stylistyczną fuzję dźwięków – od rocka, reggae, przez funkowe rytmy do kompozycji z potężnym kopem. Ma na koncie kilkaset koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym na największych scenach, np. Przystanek Woodstock. Początek koncertu w sali kameralnej Resursy Obywatelskiej o godz. 19. Cena biletu – 10 zł. Można go kupić na portalu biletyna.pl, w kasie Resursy Obywatelskiej - od poniedziałku do piątku (godz. 10-16) i bezpośrednio przed koncertem.
Gala finałowa Radom Fashion Show 2021. Po rocznej przerwie Łaźnia wraca z wielkim modowym wydarzeniem. To już IX edycja ogólnopolskiego konkursu dla projektantów. W tym roku konkurs odbył się online, jurorzy wybrali najlepsze projekty, po raz pierwszy została także przyznana nagroda publiczności. O godz. 20 na pl. Corazziego rozpocznie się gala finałowa. W programie - pokaz gościnny: Sjofne - Sylwia Macioła, prezentacja nagrodzonych kolekcji konkursowych i wręczenie nagród, muzyczna gwiazda wieczoru: Mateusz Ziółko z zespołem. Prowadzący: Mateusz Szymkowiak. Wstęp wolny.
Historia w fotografiach i wierszach zaklęta. Powiatowy Instytut Kultury zaprasza o godz. 17 do Iłży (ul. Jakubowskiego 5) na niezwykłą wystawę „Retrospekcje. Powiat radomski”. Wyprawa w czasie stała się możliwa dzięki kolekcji dawnych zdjęć, jaką ocalił Jan Czarnecki - pedagog, działacz społeczny, animator kultury, poeta, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Iłża. Urodził się w 1930 r. w Chwałowicach, ukończył tamtejsze gimnazjum rolnicze i po latach wrócił do tej placówki jako nauczyciel. W szkole był aparat fotograficzny, rzecz w tamtych latach cenna i nie codzienna. Często korzystał z niego Czarnecki, ale i inni okoliczni mieszkańcy. Tak powstała, przypadkowo, cenna historycznie kolekcja a Powiatowy Instytut Kultury zaprezentuje ją jako pierwszy.
Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. B. Klimczuka. O godz. 16 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29)rozpocznie się koncert finałowy XVIII Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Wówczas poznamy laureatów tegorocznej edycji konkursu piosenki. O Grand Prix powalczy 15 wykonawców z całej Polski.
https://www.cozadzien.pl/region/piaseczny-na-festiwalu-im-boguslawa-klimczuka/75556
Sobota, 28 sierpnia
X Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji. To dwudniowa impreza dla miłośników magii i iluzji. Festiwal to jedyna okazja, by podziwiać legendarne pokazy największych gwiazd sztuki ulicznej. W tym roku będziemy gościć czterech zagranicznych artystów, którzy po raz pierwszy zaprezentują się radomskiej publiczności. Oczywiście nie zabraknie też przedstawicieli polskiej sztuki ulicznej, w tym iluzjonistów, kuglarzy, cyrkowców, połykaczy ognia, pole-dancerek, szczudlarzy, teatru ognia, żywych rzeźb i wielu innych atrakcji. Szczegółowy program - TUTAJ.
https://www.cozadzien.pl/radom/x-festiwal-artystow-ulicznych-i-precyzji/75523
Ogólnopolskie Spotkanie Opowiadaczy – Festiwal Opowieści. Miejska Biblioteka Publiczna i Radomska Grupa Opowiadaczy zapraszają do ogrodu przy ul. Piłsudskiego i na grodzisko Piotrówka. Festiwal Opowieści to wydarzenie, które daje możliwość spotkania z żywym słowem. W bibliotecznym ogrodzie pojawią się bajarze, gawędziarze, opowiadacze i bardowie nie tylko z Radomia, ale z wielu zakątków Polski. Jak przed setkami lat zasiądziemy w kręgu, by posłuchać legend i baśni z całego świata. Opowiadacze, którzy zawitają na festiwal, zaprezentują najróżniejsze historie. Wystarczy przyjść, wygodnie się rozsiąść (zabierzcie ze sobą koce, pledy albo skorzystajcie z bibliotecznych) i słuchać. Program: godz. 10 - opowieści dla dzieci (ogród MBP, ul. Piłsudskiego 12), godz. 12 - Średniowieczny spacer z opowieściami (zbiórka na grodzisku Piotrówka), godz. 21 – Noc opowieści (ogród MBP, ul. Piłsudskiego 12).Opowiadać będą: Agata Dzik, Agnieszka Ayşen Kaim, Alia Jakovuk, Ania Woźniak, Bartłomiej Kopiński, Dariusz Wróbel, Jerzy Szufa, Jolanta Żytkiewicz, Lidia Mikocka-Rosińska, Łukasz Bernady, Łukasz Szypkowski, Mirella Gliwińska, Ryszard Ryziewicz, Zofia Szpor, Zuza Janiak i Robert Czupryn. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Festiwal Ogrodów. Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr wraz ze stowarzyszeniem Zielona Akcja. Podczas dwudniowego Festiwalu Ogrodów w zielonym miasteczku w parku im. J. Malczewskiego odbędą się warsztaty z tworzenia wikliny, zielarstwa, rekuperacji wody. Będą też pokazy kowalstwa dawnego i ekspozycje z roślinami dla fanów miejskiego ogrodnictwa. Podczas paneli dyskusyjnych będzie można dowiedzieć się np. o chorobach drzew. Wielkie otwarcie festiwalu o godz. 11.00 - ogrodnictwo miejskie, parki, skwery, zieleńce – prezentacja kierunków rozwoju terenów zielonych w Radomiu – Stowarzyszenie Zielona Akcja – miejsce: Amfiteatr - ul. Śniadeckich 2. Szczegółowy program dwudniowego festiwalu w linku poniżej.
https://www.cozadzien.pl/kultura/tego-jeszcze-nie-bylo-festiwal-ogrodow-juz-w-ten-weekend/75460
Lato z ROK-iem. To już ostatni koncert z cyklu „Lato z ROK-iem”. Tym razem w muszli koncertowej w parku im. Tadeusza Kościuszki wystąpi ROK duo, czyli Marcin Król i Lucjan Szaliński-Bałwas. W ich wykonaniu usłyszymy utwory klasyczne, etniczne, musicalowe, z elementami rocka, m.in. transkrypcję 24 Kaprysu Henryka Wieniawskiego. Początek koncertu o godz. 17. Wstęp wolny.
Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. B. Klimczuka. O godz. 19 rozpocznie się drugi dzień festiwalu. Wówczas na scenie Enea w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim wystąpi Kabaret Skeczów Męczących. Organizatorzy przygotowali wspomnienie o Bogusławie Klimczuku - zagra duet - LENDA/KOZUB. Dowiemy się także, kto został laureatem tegorocznej edycji konkursu. Na zakończenie – koncert Andrzeja Piasecznego.
Puchar Driftu Autodromu Jastrząb. Szykuje się dwudniowa impreza podczas której odbędzie się rywalizacja w dwóch klasach – Profi i Street, trening z dużą ilością jazdy bezpośrednio poprzedzający zawody, rywalizacja w kwalifikacjach i parach od TOP 32 dla klasy Profi oraz w indywidualnych przejazdach punktowanych dla klasy Street. Jak zawsze podczas wydarzeń na torze Jastrząb nie zabraknie także atrakcji dla publiczności, w tym rodzin z dziećmi w strefie family. W tym roku organizatorzy szykują dużo większą niż dotychczas strefę dedykowaną kibicom. Poza możliwością oglądania jednego z najbardziej widowiskowych sportów motorowych z trybun oraz dobrej zabawy w jednej ze stref dla publiczności zapowiadają też specjalne bloki przejazdów DRIFT TAXI, czyli możliwość przejazdu trasą zawodów w fotelu pasażera dla najbardziej odważnych i głodnych adrenaliny. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności w dniach 28.08 – 29.08 w godz. 09.00-20.00. Wstęp płatny.
Niedziela, 29 sierpnia
Spacer po Radomiu. Gród radomski i okolice - to tytuł spaceru organizowany przez Stowarzyszenie Droga Mleczna. O życiu i otoczeniu pierwszych „radomian” a także o prowadzonych wykopaliskach archeologicznych opowie nam Wojciech Marciniak – archeolog i regionalista. Dlaczego Radom nazywany jest wędrującym miastem? Gdzie odsłonięto studnię z IX wieku? Jak wyglądało menu ówczesnych mieszkańców grodziska? Wszystko to, a nawet znacznie więcej, usłyszycie podczas naszej wspólnej wędrówki. Miejsce zbiórki: Parking przy ul. Dębowej, nieopodal wejścia na cmentarz. Start. godz. 15.00.
Rekordowe Wakacje w Pionkach. Rekordowa muzyka, konkursy z nagrodami, studio radiowe na żywo. Przed nami kolejne Rekordowe Wakacje! Tym razem, w godz. 10-16, zawitamy do Pionek nad Staw Górny. Dodatkowo Rekordowym Wakacjom będzie towarzyszyć akcja „Się Ruszamy – Pomagamy”, organizowana przez Stowarzyszenie Pionkowskie Morsy i Strefę Ruchu Malwina Sowa. Akcja jest współorganizowana i współfinansowana ze środków samorządu Mazowsza i została objęta honorowym patronatem burmistrza Pionek. Do dyspozycji plażowiczów będą rowerki wodne i kajaki, wyciąg nart wodnych „Wake Park” Pionki, siłownia zewnętrzną, street workout, tężnia solankowa i plac zabaw dla dzieci.
Dożynki wojewódzkie w skansenie. Tym razem dożynki województwa mazowieckiego odbędą się w Muzeum Wsi Radomskiej. W programie tradycyjny korowód z wieńcami dożynkowymi, ceremonia dzielenia się chlebem, a także liczne koncerty. Podczas uroczystości wystąpią: Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wolanianki”, Stowarzyszenie Seniorów „Kontrast”. Dodatkowymi atrakcjami dla gości będą stoiska instytucji okołorolniczych, stoiska członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego „Mazowsze”, Eko ryneczek, twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich, a także edukacyjny plac zabaw dla dzieci „Mała wioska”. Jedną z atrakcji tegorocznych dożynek wojewódzkich będzie występ tegorocznej gwiazdy - Warszawskiego Combo Tanecznego z towarzyszeniem kapeli Zdzisława Kwapińskiego. Wstęp wolny początek o godz. 10.30. Szczegółowy program w linku poniżej.
https://www.cozadzien.pl/radom/dozynki-wojewodzkie-w-skansenie/75487
Dożynki w Jedlińsku. Jedlińsk zaprasza na dożynki i XV turniej sołectw. Gwiazdą wieczoru będzie Michał Wiśniewski. Dożynki rozpocznie msza święta dziękczynna o godzinie 12.00 w kościele św. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku. Z kolei uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 13.30. O godz. 14.30 odbędzie się wręczenie nagród w konkursach i rozpocznie się XV turniej sołectw. W programie przewidziano również występy zespołów ludowych z gminy Jedlińsk i występy zespołów Non Stop i Gama Dance. Natomiast o godz. 19. na scenie wystąpi gwiazda wieczoru - Michał Wiśniewki.
Wieczór z gwiazdą – Skaldowie. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza o godz. 17 na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Wieczór z gwiazdą”. Tym razem gośćmi będą liderzy legendarnej grupy Skaldowie – Jacek i Andrzej Zielińscy. Skaldowie to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Grupa zawiązała się w Krakowie latem 1965 roku z inicjatywy braci Andrzeja (śpiew, fortepian, organy Hammonda) i Jacka (śpiew, trąbka, skrzypce) Zielińskich. Jeszcze w tym samym roku oficjalnie zadebiutowała na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, zdobywając pierwsze miejsce. Rozmowę z muzykami poprowadzi Włodzimierz Izban – tenor, reżyser, założyciel i pierwszy dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie. Bilety w cenie: 15 zł normalny, 7 zł ulgowy dla emeryta/rencisty. Liczba miejsc ograniczona.