Dzięki zakupowi fortepianu tej klasy oprócz koncertów Radomskiej Orkiestry Kameralnej zespół będzie mógł zaproponować publiczności recitale fortepianowe uznanych solistów. Do tej pory wielu z nich odmawiało udziału w koncertach z powodu instrumentu, który nie spełniał ich wymagań i standardów. Nowy fortepian daje nowe, większe możliwości.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/radomska-orkiestra-kameralna-z-nowym-fortepianem-zdjecia/70011
Do przetargu zgłosiło się czterech oferentów, jednak tylko jeden z nich spełniał wymagania specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) – Salon Muzyczny Fan Grzegorz Walczyński Sp. z o.o., który do oceny formalnej i jakościowej przedstawił fortepian Yamaha CFX z 2015 roku. Do oceny jakościowej zaproszono trzech ekspertów, dwóch pianistów wysokiej klasy oraz renomowanego stroiciela, który zajmuje się także renowacją i rekonstrukcją starych klawesynów, fortepianów i pianin. Fortepian wraz z niezbędnymi elementami dodatkowymi (m.in. pokrowiec, ława) został dostarczony do siedziby Radomskiej Orkiestry Kameralnej, w celu przeprowadzenia oceny jakościowej, zgodnie z warunkami prowadzonego zamówienia już w listopadzie, dzięki temu można go było wykorzystać podczas grudniowych prób i koncertów orkiestry. Oceny nowego nabytku można dokonać słuchając transmisji koncertu gwiazdkowego oraz sylwestrowego zamieszczonych na kanale na YouTube Orkiestry.
- Jednak prawdziwą okazją do zapoznania się z barwą i dźwiękiem nowego fortepianu będzie Koncert karnawałowy Radomskiej Orkiestry Kameralnej, którego transmisja już w styczniu na naszym kanale YouTube. Podczas tego koncertu fortepian wystąpi w roli głównej, a zagra na nim wspaniały pianista Michał Drewnowski - pisze Agnieszka Stanicka z Radomskiej Orkiestry Kameralnej - Usłyszymy Cztery Pory Roku Astora Piazzolli. Nawiązują one do dzieła Vivaldiego ogólną inspiracją – wyrażeniem upływającego czasu, naznaczonego piętnem natury. Kompozycje tych dwóch artystów dzieli jednak wiele. Piazzolla w swoim dziele przekazuje atmosferę życia w Buenos Aires, naznaczonego piętnem tanga. Ta muzyka rodzi się w tłocznych ulicach, zadymionych kawiarniach, ciężkim i wilgotnym klimacie. Jak większość twórczości Piazzolli, przenika je duch namiętnego argentyńskiego tańca, które ten kompozytor wyniósł do rangi koncertowego poematu, barwnego i pełnego wyrafinowanych brzmień, przeznaczonego już nie tyle do tańca, co do skupionego słuchania. Cztery pory roku pierwotnie były czterema oddzielnymi utworami, które powstały w latach 1964-1969. Dopiero później kompozytor wpadł na pomysł, by je połączyć w formę suity - dodaje.
Na akordeonie zagra Leszek Kołodziejski. Akordeonista, solista i kameralista, aranżer, muzyk sesyjny, Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Istotnym elementem jego drogi zawodowej jest improwizacja. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych, teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo.
Zapraszamy do wspólnego zanurzenia się w atmosferze argentyńskiego tanga, która idealnie wpasowuje się w czas karnawału - piszą organizatorzy koncertu.