Za kilka miesięcy Resursa Obywatelska zaprosi mieszkańców Radomia w mury kamienicy Deskurów, gdzie udostępniona zostanie stała wystawa, której roboczy tytuł to „ Przemysł, siła miasta” - Chcemy pokazać Radom jako miasto przemysłowe. Tylko, że ta wystawa planowana jest jako pewna wizytówka tego miasta. Oparta jest na takim założeniu bardzo bliskiej historii. To ma być podróż sentymentalna dla naszych starszych mieszkańców. Przypomnienie tego co było, wzbudzenie wspomnień – wyjaśnia Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej.
Na wystawę będzie wchodziło się przez salę luster. - Każdy radomianin będzie mógł przejrzeć się, pobudzić swoje wspomnienia i przenieść się w ten magiczny świat, który odszedł. Lustra, które też będą zniekształcały w pewnym stopniu rzeczywistość – mówi Justyna Górska-Streicher. - Chcielibyśmy, żeby ta wystawa była związana z interakcją, z kontaktem z drugim człowiekiem, to co w tym momencie nam pandemia odebrała. Dlatego wprowadzimy elementy mechatroniki, aby można było nie tylko zobaczyć, ale dotknąć i poczuć ducha minionej epoki.
Dlatego wystawa będzie swoistą podróżą w czasie do przeszłości. Przeniesiemy się m.in. na radomską ulicę z czasów PRL-u, oddającą klimat dawnego życia. Zobaczymy m.in. kolejki, które były nieodłącznym elementem życia społecznego. Zobaczymy także radomskie podwórka, pełne mroku, tajemnicy i chuligaństwa. - Chcemy odkryć tajemnice radomskiego podwórka. Damy tu zestaw „zgaduj zgadula”. Będzie można pomajstrować pod maską samochodu i odpowiedzieć na zagadki związane z naszym miastem – zdradza dyrektor Resursy Obywatelskiej.
https://www.cozadzien.pl/radom/wkrotce-rozpocznie-sie-zagospodarowanie-kamienicy-deskurow/72418
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. telefony z tarczą, z których będzie można zadzwonić czy maszyny do pisania. Kolejny element ekspozycji to mieszkanie, wypełnione rzeczami codziennego użytku. - Musimy zdawać sobie sprawę, że wyroby z Radomia były praktycznie w każdym polskim mieszkaniu; telefony, maszyny do szycia czy buty z Radoskóru – mówi dyrektor Resursy Obywatelskiej.
Jedna z sal również zostanie poświęcona fabryce i sklepikowi przyfabrycznemu, w którym zaprezentowane zostaną m.in. wyroby tytoniowe. - Radomskie przedsiębiorstwa zaspakajały wszystkie potrzeby mieszkańców. Tam funkcjonowało i przedszkole i żłobek przyzakładowy – mówi dyrektor Resursy. - W tej części ekspozycji będziemy chcieli zachęcić do budowania własnych diaskopów ze wspomnieniami. Na wystawie umieścimy diaskop, będziemy kolekcjonować zdjęcia radomian, sytuacyjne. Myślę, że będzie to doskonała zabawa, aby poszukać siebie czy swojej mamy, która siedzi na kolanach u Mikołaja na jednej z zabawach choinkowych organizowanych przez Łucznika.
Wystawa zaprezentowana przez Resursę Obywatelską ma ma być przede wszystkim interaktywną przygodą, odkrywaniem zagadek i miejskich sekretów. - Planujemy zamieszczać fragmenty nawiązujące do tego, co w danym roku wydarzyło, fragmenty kronik. A przede wszystkim bardzo chcemy zaangażować społeczność w tworzenie tej wystawy – wyjaśnia Justyna Górska-Streicher.
Wystawa ma być udostępniona mieszkańcom na koniec wakacji. Na razie Resursa przedstawiła wizualizację wystawy.