Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Czerwiec' 76 w radomskim teatrze

Czerwiec' 76 w radomskim teatrze

Wojciech Pestka wydarzenia 1976 roku uczynił ważnym elementem swojej twórczości.  W 2013r. wydał powieść „Powiedzcie swoim”. Jej fragmenty 22 czerwca inscenizowane będą na Małej Scenie przez aktorów Teatru Powszechnego w Radomiu. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Fragmenty książki czytać będą Jarosław Rabenda i Łukasz Węgrzynowski. Natomiast rozmowę z autorem poprowadzi Robert Utkowski. Całość wzbogacą liczne materiały archiwalne na temat robotniczego protestu z 1976 roku.

„Powiedzcie swoim" to powieść polityczna, której akcja rozgrywa się w czerwcu 1976 roku w ogarniętym robotniczymi protestami Radomiu. Głównym bohaterem powieści jest były  funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. „Bohater, a raczej antybohater, zgodnie z intencja autora narzuca czytelnikowi rolę spowiednika, który sam musi zdecydować o rozgrzeszeniu” – tak w „Twórczości” pisała o „Powiedzcie swoim” Aleksandra Keller.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Pestka szczegółowo nakreśla sytuację społeczno-polityczną Polski lat siedemdziesiątych, odsłaniając kulisy decyzji podejmowanych przez tamte władze. Autor pokazuje sposoby pracy służb, zadając przy okazji zasadnicze pytania o granice, za którymi zaczyna się ideologiczna manipulacja i bezprawie. Wiarygodność relacji wzmacniają zapisy kroniki filmowej oraz notatki służbowe funkcjonariuszy SB ujawniające metody ich działań.

Poruszająca, mocna literatura, której kanwą stały się dramatyczne wydarzenia, rozgrywające się przed czterdziestu laty w naszym mieście. Książka Wojciecha Pestki wydana została w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Wysoki Zamek jako pierwszy tom serii „Suma znaków".


Wojciech Pestka (ur. 1951 w Pionkach) - poeta, prozaik, tłumacz, regionalista. Autor pierwszej powieści o wydarzeniach Radomskiego Czerwca, zatytułowanej „Powiedzcie swoim"; współautor scenariusza do filmu „Klecha" Jacka Gwizdały o ks. Romanie Kotlarzu. Wydawał zeszyty poetyckie, tłumaczenia i własną prozę, w tym „Balladę o żyletce” i  „Do zobaczenia w piekle”. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2010 za osiągnięcia literackie, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody w 2012 (Ukraina), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola 2013 (Ukraina), Literackiej Nagrody im. Bolesława Prusa 2013, odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej" 2013. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Teksty dotyczące radomskich wydarzeń Czerwca 76 autorstwa Wojciecha Pestki ukazały się właśnie w dwóch ważnych ogólnopolskich pismach.

W czerwcowym wydaniu miesięcznika „Odra” przeczytać możemy obszerny, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami tekst „Ks. Roman Kotlarz – ikona Czerwca’76”.  A w niedzielnym (19 czerwca) wydaniu „Tygodnika Powszechnego” ukazał się reportaż „Ludzie skrzywdzeni”, mówiący o uczestnikach wydarzeń z 1976 roku, ale też o zmaganiu się z pamięcią o Czerwcu.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K


Polecamy