Przełom maja i czerwca to taki czas, kiedy w Radomiu dzieją się różne rzeczy związane z filozofią. A wszystko to w hołdzie honorowemu obywatelowi Radomia, prof. Leszkowi Kołakowskiemu, którego dorobek i osobę staramy się popularyzować – mówi Marcin Kępa, kierownik działu dziedzictwa kulturowego i dokumentacji filmowej Resursy Obywatelskiej. - Przyjęło się, że nasz festiwal rozpoczynamy debatą filozoficzną. Nie inaczej będzie i tym razem.
Spotkania, debaty i film
W środę, 31 maja o godz. 12 w amfiteatrze przy pasażu L. Kołakowskiego za Galerią Słoneczną spotkają się: prof. Barbara Markiewicz, dr Adrian Ziółkowski, Agnieszka Kołakowska oraz laureatów XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej: zwyciężczyni Karoliny Bassy ze Szczecina i Wojciecha Marczaka z Inowrocławia, autora najlepszego eseju o prof. Kołakowskim. A podyskutują o tym, gdzie mieszka zło. Po debacie zaplanowano wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla najlepszego młodego filozofa. Także w amfiteatrze uczniowie II LO im. Marii Konopnickiej przedstawią spektakl „Salome”, na podstawie tekstu Kołakowskiego „Salome, czyli wszyscy ludzie są śmiertelni”.
Także we środę – o godz. 12 i 18 - w Klubie Dobrego Filmu będzie można zobaczyć obraz Ewana McGregora „Amerykańska sielanka” (cena biletu 10 zł). To opowieść o zwyczajnej amerykańskiej rodzinie, która prowadzi szczęśliwe życie do momentu, kiedy w mieście dochodzi do zamachu terrorystycznego, a główną podejrzaną staje się córka przykładnej rodziny.
"Okna" także dla najmłodszych. Magda Umer gościem specjalnym
W Dzień Dziecka w samo południe organizatorzy festiwalu zapraszają na deptak najmłodszych radomian. - Przy stoliczku z prof. Kołakowskim, który jakiś czas temu zasiadł w centrum miasta, będziemy czytać bajki tego wybitnego filozofa. Czytać będą je dla dzieci aktorzy Teatru Resursa i znani radomianie. Kto konkretnie, na razie pozostanie tajemnicą – mówi Marcin Kępa.
O godz. 19 zaś w sali widowiskowej Resursy rozpocznie się recital Magdy Umer. Na fortepianie będzie jej towarzyszył Wojciech Borkowski. - Magdy Umer chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. 1 czerwca usłyszymy piosenki z dwóch ostatnich płyt” „Noce i sny” oraz „Wciąż się na coś czeka”. Ale oprócz nich nie zabraknie takich przebojów, jak „Oczy tej małej”, „O niebieskim pachnącym groszku” czy „Koncert jesienny na dwa świerszcze” - wymienia Marcin Kępa.
Bilet na koncert Magdy Umer kosztuje 20 zł i można go kupić już od poniedziałku, 22 maja w Resursie, w godz. 8-20. W dniu koncertu cena biletu wzrośnie do 25 zł.
Wernisaż, spektakl i rozmowy o filozofii
Piątek będzie trzecim i ostatnim dniem Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna”, a wszystkie wydarzenia zaplanowane zostały w Resursie Obywatelskiej. Rozpocznie go o o godz. 11 wernisaż wystawy prac prof. Andrzeja Markiewicza - artysty plastyka, zajmującego się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. O godz. 18 dr Wiesław Chudoba poprowadzi spotkanie Z Janem Tokarskim – filozofem i historykiem idei, autorem książki „Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego”. Festiwal zakończy spektakl Teatru Resursa zatytułowany „Pokój Jakuba” na podstawie prozy Brunona Schulza.
Do samego festiwalu pomogą nam się przygotować wydarzenia towarzyszące. W poniedziałek, 29 maja (godz. 17) wiceprezydent Karol Semik, z wykształcenia fizyk, będzie w astrobazie przepytywał prof. astrofizyki Jeana Pierre'a Lasotę na temat „Czy Wielki Wybuch był głośny?”. Z kolei we wtorek (godz. 18) w restauracji „Parkowa” odbędzie się spotkanie z Agnieszką Kołakowską o jej, wydanym w ubiegłym roku, zbiorze esejów „Plaga słowików”. Spotkanie prowadzić będzie właściciel Parkowej, dr filozofii – Marek Mieńkowski.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.