- W tym roku będziemy mieć więcej uczestników niż w poprzednich edycjach. Wybraliśmy 25 zespołów śpiewaczych i 10 kapel oraz 10 solistów. A chętnych było znacznie więcej - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży. - Uczestnicy pochodzą głównie z woj. świętokrzyskiego i Mazowsza.
W ramach konkursowych zmagań trzeba będzie wykonać wykonać dwa utwory: jeden z repertuaru Józefa Myszki i jeden dowolny. Mile widziane są stroje ludowe, a wykonawcy nie mogą używać żadnych elektronicznych urządzeń.
Festiwal rozpocznie się o godz. 12.15 mszą w kościele parafialnym odprawioną w intencji patrona festiwalu i jego uczestników. Po nabożeństwie barwny korowód zespołów przemaszeruje przez miasto. Po uroczystej inauguracji festiwalu rozpoczną się konkursowe prezentacje. A po ogłoszeniu werdyktu jury wystąpi gość specjalny „Zespół Кalinka”. Кalinka powstała w Załukach na Podlasiu w 2002 roku, z inicjatywy Mariusza Choruży. Grupa liczy osiem osób, ale częściowo wspiera ich dwoje instrumentalistów. Zespół wykonuje utwory przede wszystkim w języku białoruskim, ale też w ukraińskim, rosyjskim i polskim. Połowa jego repertuaru to znane piosenki folklorystyczne, resztę stanowią utwory autorskie.
Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki jest wydarzeniem upamiętniającym postać wybitnego twórcy, animatora zespołów folklorystycznych, pieśniarza i tancerza. Józef Myszka urodził się w 1928 roku w Błazinach koło Iłży. Jego niespotykane zdolności wokalne i talent przyniosły mu dużą popularność nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. A audycje radiowe w Radiu Kielce i płyty przyczyniły się do spopularyzowania jego utworów wśród sympatyków folkloru niemal w całym kraju. Rozwijający się talent i liczne sukcesy przerwała tragiczna śmierć artysty w lipcu 1964 roku podczas prób koncertu z okazji święta Odrodzenia Polski w Warszawie. Józef Myszka zginął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach z rąk zamachowca, którego uznano za osobę niepoczytalną. Organizowany przez iłżecki Dom Kultury festiwal popularyzuje twórczość i osobę tego wspaniałego artysty, ale również powszechnie szanowanego człowieka.