Tradycyjnie już na inaugurację festiwalu swoją premierę przygotował radomski teatr. Będzie to „Ślub” w reżyserii znanego w Radomiu i nagradzanego podczas wcześniejszych edycji imprezy Mikołaja Grabowskiego. - Ten tekst istniał we mnie od dawna. Była to, na dobrą sprawę, jedyna Gombrowiczowska pozycja, której do tej pory nie zrealizowałem. Kiedy zatem zostałem poproszony o wyreżyserowanie spektaklu na inaugurację festiwalu, wybór był oczywisty, choć przyznam, że przystąpiłem do pracy bardzo przestraszony, bo ogrom materiału trochę mnie przygniótł – mówi Mikołaj Grabowski. - W czasie pracy odkryłem w tym tekście silne namiętności. Nie podejrzewałem tego, że w formalnie ukształtowanym, niejako „wycyzelowanym” świecie Gombrowicza mogą być one aż tak radykalne. Walka człowieka z formą, tak ważna dla autora, odbywa się – dzisiaj widzę to lepiej – w sferze skrajnych namiętności. Porównanie z Szekspirem albo Strindbergiem narzuca się samo. Wizerunek człowieka błąkającego się między bytem a niebytem, między dramatyczną świadomością, że teraz „istnieje”, ale wystarczy chwila i może „go nie być”, to wielki materiał do zagrania dla aktorów.
„Ślub” zobaczymy zresztą nie tylko w wykonaniu radomskich aktorów. Kolejny to koprodukcja Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola i szczecińskiego Teatru Współczesnego oraz spektakl Teatru Baj Pomorskiego z Torunia. Ponadto swoją wersję dramatu Gombrowicza pokażą Hiszpanie – z Teatro Replika w Madrycie.
- Powtarzanie się tytułów to właściwość radomskiego festiwalu, do której publiczność już się przyzwyczaiła – mówi Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego. - Gombrowicz napisał tylko trzy sztuki teatralne. Ale ich siłą jest możliwość tworzenia odległych estetycznie przedstawień.
Aż pięć zespołów zmierzy się z „Iwoną, księżniczką Burgunda”. Będziemy mogli obejrzeć „Iwonę...” węgierską, francuską i argentyńską, polską - Anny Augustynowicz z Łodzi oraz międzynarodową „Princess Ivona” w reżyserii Omara Sangare. Ten ostatni spektakl, który premierę miał zaledwie 29 września, to nowa „Iwona...”, odkryta w świetle prywatnych zapisków Gombrowicza, zebranych w „Kronosie”. W spektaklu zobaczymy m.in. Barbarę Wrzesińską i Daniela Olbrychskiego.
Przedstawienie „Iwony...” francuskiego teatru grane jest w Marsylii w plenerze. W Radomiu planowano je początkowo na placu zabaw w parku im. Tadeusza Kościuszki, ale – ponieważ październik w Polsce nie sprzyja plenerowym występom – przeniesione zostanie do malarni teatru. Nie wiadomo, kto zagra Iwonę. Reżyser ma ją wskazać nieomal w ostatniej chwili, spośród zespołu radomskiego Teatru Powszechnego. Nie powinna na dodatek znać języka francuskiego, co uwypukli jeszcze alienację Iwony.
Poza „Iwonami...” i „Ślubami” widzowie będą się mogli przekonać, jak wyglądają „Dzienniki” przełożone na język pantomimy („Pustka. Pustynia. Nic” Wrocławskiego Teatru Pantomimy). W programie festiwalu znalazł się także „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego” szczecińskiego teatru Piwnica przy Krypcie.
Werdykt jury poznamy w sobotę, 29 października.
Byłeś świadkiem wypadku? Skontaktuj się z nami, wyślij zdjęcia/krótki film: [email protected]
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.