Debata z udziałem Agnieszki Kołakowskiej, promocja bajki „Ośmiornica”, spotkania, wystawy i spektakle – w środę, 1 czerwca rozpoczyna się VIII Radomski Festiwal Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego.
- Kiedy prof. Kołakowski zgodził się świętować w Radomiu swoje 80. urodziny, powiedział, że jeśli chcemy, by do naszego miasta przyjeżdżał częściej, musimy wymyślić po temu jakiś pretekst. Wymyśliliśmy więc festiwal filozofii – przypomina Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, która jest organizatorem imprezy. - Niestety, na pierwszy profesor nie mógł przyjechać, ale przysłał list.
Najważniejszym punktem festiwalu jest zawsze otwarta debata z udziałem Agnieszki Kołakowskiej – córki profesora, także filozofa. Od 2011 roku w debacie uczestniczą także laureaci olimpiady filozoficznej. W tym roku Agnieszka Kołakowska, prof. Barbara Markiewicz i prof. Tomasz Wiśniewski oraz młodzi adepci filozofii dyskutować będą o sprawiedliwości. W trakcie debaty wręczona zostanie Nagroda im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia Mirze Zyśko, zwyciężczyni XXVIII Olimpiady Filozoficznej, uczennicy Prywatnego GiLO im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Najlepsza radomianka na olimpiadzie to tym razem finalistka – uczennica I klasy VI LO im. Jana Kochanowskiego. Debata odbędzie się w czwartek o godz. 12, w amfiteatrze przy pasażu Leszka Kołakowskiego.
Na inaugurację festiwalu – we środę, 1 czerwca - organizatorzy przygotowali prezentację i promocję, wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe bajki Leszka Kołakowskiego „Ośmiornica”. Niedokończoną bajkę odnalazła rodzina, a epilog pisali w konkursie w ubiegłym roku uczniowie radomskich szkół. Najlepszy zaproponowała Paulina Krajewska.
O godz. 17 natomiast zaplanowano – w Domu Gąski i Esterki – otwarcie wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego „Zbrodnia i kara. Czy możliwa jest sprawiedliwość?”. Będzie można obejrzeć także wystawę projektów ławeczki-pomnika Leszka Kołakowskiego.
W programie festiwalu także gra miejska śladami prof. Kołakowskiego, promocja najnowszej książki Zbigniewa Mentzla i premiera Teatru Poszukiwań (piątek).
W niedzielę natomiast czeka nas wydarzenie wyjątkowe o godz. 18 w sali widowiskowej Resursy rozpoczną się „Dźwięki słów” - radomska premiera projektu artystycznego znakomitego kompozytora i pianisty jazzowego Włodka Pawlika oraz wybitnego poety, eseisty i tłumacza Adama Zagajewskiego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.