- Centralnym dniem obchodów tego święta, tradycyjnie już, jest dzień imienin Kazimierza; 4 marca to także data śmierci młodego królewicza. W tym roku mija 530 lat od śmierci Kazimierza Jagiellończyka – przypomniał ks. Grzegorz Senderski z bazyliki św. Kazimierza.
We wtorek 4 marca o godz. 18 w bazylice ordynariusz diecezji radomskiej ks. bp Henryk Tomasik odprawi mszę świętą odpustową, podczas której wierni będą się modlić w intencji miasta i diecezji. Przygotowaniem do tej uroczystości jest triduum. – Zapraszamy w sobotę, niedzielę i poniedziałek o godz. 17.30 do naszej świątyni na modlitwę – zachęca ks. Senderski. – Na poniedziałek młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 12 przygotowała specjalny program artystyczny o świętym Kazimierzu.
Z podróży na Litwę
Wróćmy jednak do soboty, 1 marca... Resursa Obywatelska zaprasza już o godz. 17. Kaziki 2014 zainauguruje wtedy wystawa grafik prof. Edmundasa Saladziusa z kowieńskiego Wydziału Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, z którym od lat współpracuje radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. To 15 prac poświęconych różańcowi. Pół godziny później – kolejna ekspozycja. Wybór swoich fotografii zrobionych w czasie podróży na Litwę zaprezentuje prof. Aleksander Olszewski, dziekan Wydziału Sztuki UTH. Na godz. 18 zaś zaplanowano finał muzycznych Kazików.
- Założeniem tego konkursu było od początku promowanie rodzimych muzyków. Okazało się jednak, że impreza staje się znana nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, bo w tym roku np. otrzymaliśmy zgłoszenie aż z Białorusi – zdradza Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.
O muzyczne Kaziki walczyć będą Excentrycy, Angelika Balcerek, Sue Project, Kasia Mucha, Aleksandra Świtka, Ninth Force, Headboat, Joanna Pawlina i Eyes of Sheep.
A CO TY WIESZ O RADOMIU?
W niedzielę, 2 marca przewidziano dwa wydarzenia Kazików – o godz. 16 w Resursie rozpocznie się Wielki Test Wiedzy o Radomiu, a o godz. 17.30 poznamy laureata Nagrody Świętego Kazimierza za ubiegły rok, a potem będziemy się bawić przy muzyce wileńskiej Kapeli Wujka Mańka.
- W ubiegłym roku podczas Kazików gościliśmy zespół ze szkoły w Miednikach w rejonie wileńskim, a tym razem zaprosiliśmy profesjonalnych muzyków – zaznacza Jan Maniak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Osiemnastki, które jest współorganizatorem święta patrona Radomia. – Kapela Wujka Mańka skupia muzyków z wyższym muzycznym wykształceniem; grają ze sobą od 20 lat, śpiewają po polsku, litewsku, rosyjsku i białorusku. Mają na swoim koncie złotą płytę.
Test wiedzy o Radomiu to nowość na Kazikach. – Pomyśleliśmy, że święto patrona Radomia to doskonała okazja do odświeżenia naszej wiedzy o naszym mieście. A może przy okazji dowiemy się też czegoś nowego – mówi Renata Metzger. – W teście wezmą udział trzyosobowe ekipy reprezentujące różne środowiska; są piekarze, duchowieństwo, dziennikarze, urzędnicy, pracownicy UTH. Zapraszamy do kibicowania.
Zwycięska ekipa otrzyma nagrodę pieniężną, która będzie miała przyjemność przekazać na rzecz polskiej szkoły w Zujunach na Wileńszczyźnie.
ŻYCIE LUDZIOM ROZDANE
We wtorek, 4 marca także w Resursie o godz. 12 odbędzie się premiera filmu „Życie ludziom rozdane” o ks. Kazimierzu Sykulskim – pierwszym proboszczu parafii Opieki Najświętszej Marii Panny, pośle na Sejm Ustawodawczy RP, rozstrzelanym przez hitlerowców w obozie w Auschwitz-Birkenau w 1941 roku oraz o ks. Kazimierzu Grelewskim – długoletnim prefekcie gimnazjum im. Jana Kochanowskiego, współorganizatorze tajnego nauczania, zamordowanym w styczniu 1942 roku w obozie w Dachau. Obaj księża są błogosławionymi Kościoła katolickiego.
Kaziki zakończy – w niedzielę, 9 marca – Bieg Kazików o puchar prezydenta Radomia. Sportowe zmagania rozgrywane będą w godz. 11-14.30.
SŁODKI KLUCZ DO FARY
A już od tego piątku (28 lutego) w radomskich piekarniach pokażą się znów klucze św. Kazimierza – wypiek z drożdżowego ciasta, przygotowany przez zrzeszonych w radomskim Cechu Piekarzy specjalnie na Kaziki. Mają upamiętniać – „odnalezioną” przez pracowników Resursy Obywatelskiej w ubiegłym roku – legendę o kluczach do radomskiej fary, które poddani ofiarowali królewiczowi Kazimierzowi, widząc, jak się co rano modli u drzwi kościoła.
- Poznań ma rogale świętomarcińskie, Kraków obwarzanki, Kazimierz Dolny koguty, a my możemy mieć klucze – mówi Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu. – W ubiegłym roku podjęliśmy się stworzenia tej nowej świeckiej tradycji, a teraz zebraliśmy już wszystkie dokumenty i będziemy się starać o zarejestrowanie klucza świętego Kazimierza jako znaku towarowego. Mamy nadzieję, że klucze będą w Radomiu równie popularne, jak rogale czy kazimierskie koguty.
Klucze świętego Kazimierza można kupić w piekarniach już od dzisiaj, a dostępne będą do końca przyszłego tygodnia. Oczywiście, nie zabraknie ich ani w Resursie, ani na odpuście w bazylice św. Kazimierza. A wzór klucza trafił na statuetkę. Radomscy piekarze postanowili obdarowywać mosiężnym kluczem osoby, które dbają o zachowanie tradycji. Statuetka klucza trafi we wtorek do bp. Henryka Tomasika; otrzymała ja także dyrektor Renata Metzger.
Iwona Kaczmarska, "7 Dni", Fot. Szymon Wykrota