Mazowsze w Koronie to cykl muzycznych wieczorów w zabytkach architektury mazowieckiej, realizowany od 2001 r. Wykonawcami są czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści. Co roku w małych miejscowościach województwa rozbrzmiewają wielkie i małe dzieła europejskich mistrzów w najlepszych wykonaniach. Organizatorzy uważają, że „to istotne wzbogacenie życia kulturalnego mieszkańców Mazowsza. Bywa, że w tym gatunku sztuki jedyne”.
Festiwal zawita do naszego miasta po raz pierwszy. - Ponieważ przygotowujemy wielki jubileuszowy 150. koncert, to szukaliśmy wyjątkowego, ciekawego, bardzo interesującego miejsca. I takiego, w którym jeszcze nie byliśmy – mówi Ewa Kacprzak - Krzysik z Mazowieckiego Instytutu Kultury. Historia festiwalu Mazowsze w Koronie rozpoczęła się w Makowie Mazowieckim w 2001 r. Od tego czasu Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z lokalnymi partnerami zorganizował trzynaście edycji projektu. Pierwsza edycja była elementem obchodów 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego.
W czwartek, 14 września, dzień przed koncertem w katedrze, w klubie „Łaźnia” odbędzie się wieczór wspomnień o Wojciechu Kilarze. Zaprezentowane zostaną utwory kameralne kompozytora m.in. Sonatina na flet i fortepian z 1951 r. W spotkaniu weźmie udział poetka, dziennikarka, autorka biograficznej książki pt. „Wojciech Kilar. Takie piękne życie” - Barbara Gruszka-Zych oraz państwo Krajewscy – przyjaciele rodziny Kilarów. Po spotkaniu publiczność będzie miała okazję wysłuchać kameralnego koncertu w wykonaniu pianistki Agnieszki Kopackiej, flecistki Marii Lewickiej oraz sopranistki Magdaleny Schabowskiej – solistki Filharmonii Narodowej. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Bartłomieja Barczyka – autora fotografii wykonanych m.in. w domu kompozytora w Katowicach.
Utwory, które radomianie usłyszą podczas koncertu w katedrze to kantata Angelus na sopran, chór mieszany i orkiestrę (1984 r.) - dedykowana żonie kompozytora Barbarze Kilar, Exodus na chór mieszany i orkiestrę (1981 r.) - dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu, oraz poemat symfoniczny Krzesany (1974) - dedykowany Filharmonii Narodowej w Warszawie.
- Jest to dla nas wszystkich bardzo duże przeżycie. Wszystko to dedykujemy Wojciechowi Kilarowi, jako wielkie podziękowanie za to, co zostawił po sobie. Myślę, że zaszczyci nas wielu ciekawych gości, których się spodziewamy, ale o których nie mogę jeszcze powiedzieć, żeby nie zapeszyć - mówi Ewa Kacprzak - Krzysik z Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Wstęp na wydarzenia organizowane w ramach festiwalu jest wolny. To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Radomiu.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.