Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Doroczny konkurs o nagrody za najlepsze prace w polskiej prasie, radiu i telewizji opublikowane i wyemitowane w okresie od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r. został rozstrzygnięty podczas uroczystej gali w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.
W kategorii publikacji o problemach i wydarzeniach na świecie (Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego) został wyróżniony przez jury reportaż Wojciecha Pestki „Petro Samozwaniec. Strażnik prezydenckiego pałacu.” (Odra, grudzień 2015 r.). Nagrodzona praca pochodzi z cyklu autorskich reportaży z Ukrainy drukowanych w 2015 r. przez wrocławską „Odrę”. Znalazły się w nim m.in. teksty „Na Wschodzie (Ukrainy) bez zmian” o II kompanii 24. Batalionu Obrony Terytorialnej „Ajdar” (maj), „Słitfocia ze śmiercią w tle” dotyczący obrońców łuhańskiego lotniska (wrzesień), czy „Sny Braci Karamazow” o ukraińskim milionerze Wiaczesławie Konstantynowskim, który sprzedał swojego rolls-royce'a i jako ochotnik ruszył na front wschodni (listopad)
Wyróżniony reportaż pokazuje Ukrainę „po Majdanie” i jest próbą analizy procesów zachodzących w świadomości społecznej jej mieszkańców, poszukujących swego miejsca w nowej rzeczywistości.
Petro Olejnik, samozwańczy strażnik Meżyhiria – położonej w pobliżu Kijowa rezydencji byłego prezydenta podejmuje samotną walkę z szabrownikami i politycznymi ugrupowaniami zmierzającymi do przejęcia opuszczonych obiektów. Jego relacja staje się pretekstem do pokazania nadużyć władzy w czasach rządów Janukowycza: manipulacji i pospolitych oszustw związanych z przejęciem gruntów i budową obiektów. Pilnie strzeżona i otoczona ośmiometrowym płotem, urządzona z bizantyjskim przepychem siedziba byłego prezydenta powstała na miejscu monastyru Przemienienia Pańskiego nad tak zwanym „kijowskim morzem”, czyli sztucznym zbiornikiem na Dnieprze.
„Dorastanie” do odpowiedzialności za swój kraj, kształtowanie się świadomości uczestnika Majdanu, pozbawionego wykształcenia „chłopaka” ze Lwowa, jest głównym przesłaniem nagrodzonego reportażu.
Wojciech Pestka to poeta, prozaik, tłumacz. Mieszka pod Radomiem. Jest autorem powieści o Czerwcu '76 pt. „Powiedzcie swoim” (Kraków, 2013) i scenariusza filmu fabularnego pt. „Klecha”, który ma być realizowany od tego roku. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Autor tomików wierszy: „Zwykła rozmowa” (Częstochowa 1976), „Dziesięć wierszy dla Grosza” (Lublin 2005), „Spacer po linie” (z ukraińską poetką A. Bagrianą, Lwów 2008); prozy „Do zobaczenia w piekle” (Warszawa 2009), „Jak mało… Ks. Józef Gacki (1805–1876) zarys biografii” (Radom 2012), „Powiedzcie swoim” (Kraków, 2013); tłumaczeń; scenariuszy filmów: „Leo zawodowiec” – dokumentalny ’52 (2015), „Klecha” (z M. Jurkiem) – fabularny ‘120 (2016).
Laureat wielu nagród, w tym Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2010, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody w 2012 (Ukraina), Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. B. Prusa (Lublin 2013), Międzynarodowej Nagrody Literackiej M. Gogola 2013 (Ukraina) i odznaczeń, w tym „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013) i „Za Wierność Przesłaniu Poety” (Ukraińska Fundacja Kultury, 2015).