Festiwal rozpoczął się w środę, 14 czerwca warsztatami oberkowymi na Obozisku. W czwartek, 15 czerwca w godz. 18-22 w Piątej Klepce (ul. Żeromskiego) będzie "Pograjka oberkowa", podczas której do tańca porwie nas Kapela Bursów z Guzowa; do rana natomiast będzie trwała "Pograjka night-folk-madness".
W piątek, 16 czerwca będzie konferencja "Oberki w mieście, czyli szanse i bariery modernizacji", która skierowana jest do osób, którym leży na sercu idea popularyzowania i odrodzenia wiejskich tradycji muzycznych w regionie radomskim i pogranicza radomsko-opoczyńskiego. Konferencja ma charakter otwarty.
W trakcie konferencji będzie mowa m.in. o możliwych drogach rozwoju współczesnego miasta, a przede wszystkim o miejscu kultury tradycyjnej w tym procesie. Czy, na przykład, dziedzictwo „wiejskości” to przeszkoda, coś co trzeba ukrywać i czego trzeba się wyzbyć, czy wręcz jest to zasób, który może okazać się cenny, unikalny i mogący stanowić o wyjątkowości oraz atrakcyjności miasta. W trakcie dyskusji panelowej zaprezentowane zostaną różne doświadczenia związane z wykorzystywaniem elementów tradycji kulturowych w procesach modernizacji. Konferencja odbędzie się w godz. 12-14 w "Łaźni" (ul. Żeromskiego 56). Gośćmi będą: Wojciech Kłosowski – specjalista lokalnych i regionalnych polityk społecznych oraz rewitalizacji miast, Sebastian Równy – dyr. Wydziału Kultury UM w Radomiu, Ryszard Michalski – prezes Stowarzyszenia TRATWA i członek Międzynarodowej Organizacji Innowatorów Społecznych ASHOKA, Maciej Żurek - socjolog, skrzypek, animator Stowarzyszenia TRATWA, Janusz Prusinowski – prezes Fundacji Wszystkie Mazurki Świata, muzyk, założyciel zespołu "Janusz Prusinowski Kompania".
O godz. 17.30 w studiu fotografii Avalon (ul. Żeromskiego 49) odbędzie się wernisaż pt."Fotografia oberkowa". Autorem zdjęć jest Michał Sołśnia. W trakcie wernisażu ok. 18- 20 odbędzie się "Ober jam session" z udziałem mistrza skrzypiec Adama Tarnowskiego. O godz. 20 rozpocznie się "Hulanie w Naszej Szkapie" (ul. Dowkontta 2/4).
W sobotę, 17 czerwca w godz. 11-13.30 będzie można wziąć udział w wielu warsztatach; taneczne dla początkujących będą przy ul. Śniadeckich 2 (Scena Obozisko), przyśpiewkowe dla kobiet w MOK Amfiteatr przy ul. Parkowej 1 i bębenkowe także na Scenie Obozisko.
W godz. 14-16.30 na Scenie Obozisko będą warsztaty oberkowe dla zaawansowanych, przyśpiewkowe dla mężczyzn w Amfiteatrze i skrzypcowe cz.1 na Scenie Obozisko.
Uwaga! Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Przyjmowane będą do czwartku włącznie. Zgłoszenie należy przesłać na adres oberekradomski@gmail.com; w tytule należy wpisać nazwę warsztaty a w treści imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania i numer telefonu.
W godz. 15-17 będzie "Muzykowanie na fontannach", o godz. 16.30 zapraszamy na deptak na happening "Siła w obrotach". O godz. 18 na Scenie Obozisko będzie "Sąsiedzka potupajka z pierogami", po której o godz. 20 rozpoczną się "Zawirowania taneczne".
W sobotę i w niedzielę zagra znakomity skład z opoczyńskiego - Kapela Romana Wojciechowskiego
W niedzielę, 18 czerwca w godz. 12-14 będzie druga cześć warsztatów skrzypcowych (Łaźnia, ul. Żeromskiego 56), na które również obowiązują zapisy. W godz. 15-16.30 w okolicach placu zabaw w parku im. T. Kościuszki będą tradycyjne zabawy dla dzieci. W godz. 15-16.30 przy Żeromskiego 56 odbędzie się "Spotkanie śpiewacze z Gałcuneckami". Od godz. 17 do 20 w parkowej muszli będzie koncert "Graj mi muzykancie".
Organizatorem festiwalu jest Radomska Inicjatywa Oberkowa.
Patronem medialnym jest Radomska Grupa Mediowa.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.