Zbliża się okres matur - a zatem czas wyboru uczelni wyższej przez tegorocznych maturzystów. Rozmawiamy z dr Marią Pierzchalską, rektorem Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu
Jak wiemy, radomski rynek szkół wyższych jest bardzo nasycony, a konkurencja nie śpi. Jakie inicjatywy podejmuje Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych, aby przyciągnąć nowe rzesze studentów?
- Robimy to samo, co inne uczelnie, lecz staramy się, by nasze działania były autentyczne i wiarygodne dla przyszłych studentów. Nowością na rynku jest możliwość studiowania drugiego kierunku nieodpłatnie. A zatem od października 2013 r. każdy, kto zapisze się na studia do WSNSiT, może wybrać drugi kierunek (o tym samym czesnym lub niższym), na którym będzie studiował bezpłatnie. Nasi studenci mogą skorzystać z możliwości studiowania oraz odbywania praktyk za granicą w ramach programu Erasmus. Zarówno studia, jak i praktyki zagraniczne są współfinansowane z funduszy unijnych. Poza tym każdy student może zdobyć na naszej uczelni certyfikaty, które są nie tylko honorowane, ale wręcz pożądane w całej Europie. Jeśli chodzi o akcje skierowane bezpośrednio do maturzystów, to niedawno zorganizowaliśmy I Turniej Regionalny dla szkół ponadgimnazjalnych sprawdzający wiedzę z różnych dziedzin. W turnieju wzięły udział szkoły średnie z Radomia i regionu. Od 18 marca zapraszamy na bezpłatny kurs z matematyki przygotowujący do zbliżającej się matury.
Jakie certyfikaty uczelnia oferuje?
- Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych jest licencjonowanym ośrodkiem egzaminacyjnym TELC oraz ECDL. Egzaminy TELC sprawdzają praktyczne umiejętności językowe.
Certyfikaty TELC na poziomie B2 są oficjalnie uznawane przez Urząd Służby Cywilnej, jako potwierdzenie znajomości języka obcego.
- ECDL natomiast to Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych przeznaczony dla osób, których praca wymaga znajomości obsługi komputera. WSNSiT organizuje także szkolenia i kursy przygotowujące do zdobycia certyfikatu ECDL oraz TELC dla studentów oraz wszystkich chętnych, którzy chcą uzyskać te certyfikaty. Bez wątpienia zdane egzaminy TELC oraz ECDL zapewnią lepszy start w życiu zawodowym i dalszy rozwój kariery.
Jakie kierunki mają państwo w swojej ofercie?
- Bez wątpienia "hitem" wśród kierunków jest Budownictwo oraz Zarządzanie! Wg rankingu najpopularniejszych kierunków stworzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierunki te zajmują pierwsze miejsca! Dlatego cieszy mnie fakt, że Radomianie mogą studiować te niezwykle atrakcyjne kierunki w rodzinnym mieście. Wspomnę, iż WSNSiT jako pierwsza uczelnia w Radomiu uzyskała zgodę Ministerstwa na prowadzenie studiów w zakresie Budownictwa. Podkreślę też fakt, iż tylko nasza uczelnia, spośród radomskich szkół, posiada zgodę na prowadzenie studiów licencjackich na kierunku Zarządzanie. Bardzo popularnym kierunkiem jest także Zdrowie Publiczne, które można studiować zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich. Zapraszam także na studia licencjackie z Administracji, Pedagogiki oraz Filologii angielskiej i rosyjskiej, zwłaszcza, że nieuchronnym jest likwidacja kolegiów językowych.
Dodatkowo oferujemy studia podyplomowe na ponad 30 specjalnościach, których ukończenie pozwoli podnieść kwalifikacje i stać się cenionym specjalistą.
Oprócz działalności ściśle naukowej, uczelnia pragnie być ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego. Na jakich działaniach w tym zakresie będzie koncentrować się uczelnia?
- Organizujemy wykłady otwarte, wystawy fotograficzne, wieczory poezji, na których promujemy młodych poetów radomskich. Wśród naszych gości była Poseł do Europarlamentu Jolanta Hibner, była Minister Zdrowia Ewa Kopacz. Niedawno gościł u nas Adam Michnik. 15 marca zapraszamy na spotkanie z ks. Adamem Bonieckim, a 27 kwietnia wykład otwarty wygłosi Pani prof. Magdalena Środa. Uczelnia jest zwolennikiem dialogu obywatelskiego i pragnie zapraszać w swoje mury reprezentantów różnych poglądów. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu od kilku miesięcy działa Akademia Zdrowia. Akademia Zdrowia to cykl wykładów i warsztatów w zakresie treści i metod edukacji zdrowotnej skierowanej do szerokiego grona odbiorców: pedagogów, edukatorów zdrowia, ekspertów oraz wszystkich osób, dla których ważna jest świadomość własnego zdrowia. Celem powołania „Akademii Zdrowia” jest stworzenie płaszczyzny do wymiany myśli naukowej, poglądów oraz praktycznych zagadnień na temat ogólnie pojętego zdrowia i zdrowego stylu życia. Najczęściej w każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizujemy różne spotkania związane z edukacją zdrowotną. Już 10 marca o godz. 14.30 zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie poświęcone leczniczej mocy ziół.
Czy planują państwo w najbliższym czasie konferencje naukowe?
- Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych zorganizowała już ponad 20 konferencji naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. 15 czerwca 2013 r.na Wydziale Nauk Technicznych zorganizujemy konferencję nt. „Zrównoważone budownictwo sposobem na kryzys?”, na którą zapraszamy także przedstawicieli firm budowlanych, które będą miały możliwość zaprezentowania swojej oferty w formie stoiska wystawienniczego. Patronat Honorowy nad konferencją objęła Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu każdego roku podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu organizujemy konferencję poświęconą tej tematyce. Natomiast Wydział Nauk Społecznych zaprasza na konferencję „Zarządzanie należnościami w podmiotach sektora MSP w dobie kryzysu gospodarczego”, która odbędzie się 26 września 2013 r. Serdecznie zapraszam!