Od lipca 2012 roku w Radomiu mamy uniwersytet. Politechnika Radomska po długich staraniach przekształciła się w Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu. Aktualnie na uczelni można kształcić się na ośmiu wydziałach: Ekonomicznym, Mechanicznym, Sztuki, Filologiczno-Pedagogicznym, Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa, Informatyki i Matematyki, Transportu i Elektrotechniki oraz Nauki o Zdrowiu i Kultury Fizycznej. Uczelnia prowadzi zajęcia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach takich jak administracja, towaroznawstwo, technologia chemiczna, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych i wiele innych.
W Radomiu mamy trzy publiczne kolegia: Kolegium Licencjackie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych oraz Kolegium Językowe. Te uczelnie powoli są już wygaszane. Już za dwa lata kolegia w Radomiu znikną z radomskiej mapy uczelni wyższych.
Choć wybór uczelni państwowych w naszym mieście coraz bardziej jest zawężany, pozostaje duża ilość uczelni prywatnych, które kształcą na wielu kierunkach.
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych przy ul. Wodnej w Radomiu - osoby, które zdecydują się na studia na tej uczelni, mogą ukończyć ją z tytułem licencjata, inżyniera a także magistra. Uczelnia zaprasza również na studia podyplomowe.
Również w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu studenci mogą uczyć się na studiach pierwszego i drugiego stopnia, m.in na kierunkach takich jak: administracja, pedagogika czy tez stosunki międzynarodowe.
Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu to uczelnia oferująca edukację na Wydziale Ochrony Środowiska, Turystyki i Rekreacji oraz Inżynierii Bezpieczeństwa, Higieny Pracy i Logistyki. Jak w przypadku poprzednich uczelni, także i tu można zdobyć tytuł licencjata oraz magistra.
Wyższa Szkoła Biznesu im. bp. Jana Chrapka w Radomiu prowadzi dwa tryby studiów pierwszego stopnia. Trzyletnie studia licencjackie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Administracyjnych oraz trzy i półroczne studia inżynierskie na Wydziale Nauk Technicznych. Szkoła prowadzi także studia magisterskie na kierunku zarządzanie.
Studenci podejmujący się nauki w Radomiu mogą również zdecydować się na Radomską Szkołę Wyższą. Placówka oferuje naukę na dwóch wydziałach, Ekonomicznym oraz Nauki o Zdrowiu, na kierunkach ekonomia, gospodarka przestrzenna, geodezja i kartografia a także fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz zdrowie publiczne.
Kolejną uczelnią, która studenci w Radomiu mogą wybrać to Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy. Szkoła kształci w kierunkach technicznych, inżynierskich. Oferowane przez nią kierunki to, m.in. budownictwo, bezpieczeństwo i higiena pracy, inżynieria bezpieczeństwa czy też inżynieria środowiska.