Końskie - nazwa kojarzona jest z koniem, co często powoduje błędy w odmianie przymiotnika odrzeczownikowego. Wiele osób spoza regionu przymiotnik ten odmienia jako "koński", a winno być „konecki”. Jednak niewielu turystów wie, że Końskie słyną nie z koni, a z faraonów. W tym mieście znajduje się tajemnicza budowla zwana „Egipcjanką”, ozdobiona posągami czterech spoglądających na miasto faraonów…zlokalizowany w najciekawszym zespole pałacowo- ogrodowym w Polsce, znajduje się w samym centrum miasta. Został wzniesiony w latach czterdziestych XVIII wieku. Wzorowany na siedzibie królewskiej w Pillnitz pod Dreznem. Zapoczątkował Kanclerz Wielki Koronny Jan Małachowski - dawny właściciel Końskich i dóbr o nazwie "Końskie Wielkie".
https://dami24.pl/z-kamera-w-plecaku/te-miejsca-sprawdza-sie-dla-turystow/19090
Wejścia do parku stanowią cztery bramy. Główna aleja w parku biegnie w kierunku północno-południowym i łączy ona środek zespołu pałacowego z gloriettą oraz bramą wjazdową od ulicy Mieszka I. Od niej promieniście odchodzą boczne alejki. W centralnej części parku znajduje się zespół pałacowy.
Pałac składa się z dwóch bocznych skrzydeł wygiętych w podkowę. Brak jest korpusu głównego, którego nigdy nie wybudowano. Kolejne etapy rozwoju zespołu nastąpiły kiedy właścicielem był Stanisław Małachowski, który wybudował kilka obiektów o charakterze użytkowym, dekoracyjnym i sakralnym. Sprowadził też do Końskich architekta, który zaprojektował Oranżerię Egipską. Jej fasada wzorowana jest na egipskich świątyniach! Neogotycką kapliczkę oraz ogrodzenie parku z basztami. Architekt zmienił też wygląd parku, który urządzono w stylu francuskim i ozdobiono kilkoma budowlami: dwie altany, glorietta oraz bajeczny, nie zachowany już dziś mostek nad kanałem. Park idealny na podróż z drugą połówka ;)
Reasumując, oranżeria „egipska” należy do najciekawszych budowli nurtu egiptyzującego w Polsce. Posągi faraonów są swoistą wizytówką miasta. Nieznane, niedoceniane towarzyszą codziennemu życiu konecczan od ponad dwóch stuleci, wciąż czekają na tych wszystkich, którzy chcieliby je odwiedzić nie w mieście koni, ale w mieście faraonów - w Końskich.
Warto tu zobaczyć jedną z najstarszych świątyń województwa świętokrzyskiego, która skrywa w sobie wiele romańskich detali architektonicznych. Jest grubą księgą historii Ziemi Koneckiej, z którą warto się zapoznać...."czyli świątynia romańska pod wezwaniem św. Mikołaja. Fundował ją biskup Iwo Odrowąż w 13 wieku, a przetrwała do XV wieku. Niestety, nie ma żadnych przekazów co do jej wyglądu. Zachował się tylko ciekawy tympanon romański wmurowany w południową ścianę obecnego gotyckiego kościoła farnego. Przedstawia on krzyż z symbolicznymi wizerunkami słońca i księżyca po bokach. Całość otacza skomplikowana dekoracja roślinna, która pozwala odczytywać tympanon jako Drzewo Życia. Budynek utrzymany jest w stylu późnogotyckim z neogotyckimi przekształceniami. Na południowej skarpie znajduje się zegar słoneczny z 1621 roku. Wyjątkiem jest przepiękne, rzadkie w Polsce sklepienie gwiaździste w prezbiterium świątyni. Okna witrażowe. Ukryte skarby wmurowane w kościelne ściany.
Warto zwrócić uwagę na zewnętrzne ściany wieży, gdzie znajdują się płyty z herbami Rawicz, Odrowąż i Leliwa oraz łaciński napis majuskułowy. Płyty te pochodzą z wcześniejszego kościoła. Jedziemy dalej poznawać okolice!
Pierwotny kościół znajdował się poza obrębem dzisiejszego miasta, prawdopodobnie w miejscu kościoła św. Anny w miejscowości Kościółki. Według dawniejszych przekazów istniał on w latach ok. 1120 do 1220. Drugą świątynią był kościół biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, wystawiony około roku 1220, murowany z ciosu. Wtedy prawdopodobnie powstała też parafia. Kościół ten służył prawie do końca wieku XV, kiedy to został bardzo poważnie zniszczony przez pożar. Kolejny kościół stanął na miejscu poprzedniego w latach 1492–1520. W okresie wypraw krzyżowych w XI–XIII wieku nastąpiło wzajemne przenikanie kultur wschodniej i zachodniej. W tym właśnie okresie Zachód przyjął ze Wschodu kult św. Mikołaja.
To tutaj, w Starej Kuźnicy w niewielkiej wiosce pod Końskimi zachowała się jedyna w Europie kuźnica z młotem i miechem paleniskowym napędzanymi siłą spadku wody. Obiekt ten z daleka być może przypomina starą szopę, a służył dawniej jako fabryka i historia tego miejsca jest niezwykła. Serce kuźni stworzył napędzany przez koło wodne kowalski młot naciskowy. Uderza on w olbrzymie kowadło 60 razy na minutę. Kuźnia i jej wyposażenie użytkowane było do 1957 roku. Mimo upływu lat urządzenia są sprawne, a miejsce zadziwiające. Stara Kuźnica to nie tylko nazwa miejscowości, to przede wszystkim nazwa zabytkowej kuźni z kołem wodnym i drewnianymi stawidłami, zlokalizowanej nad potokiem, który napędza w nią energię po dziś dzień.
Jeszcze parę lat temu rekreacyjne strzelanie uchodziło w Polsce za hobby bardzo niszowe. Słaba dostępność broni i strzelnic powodowała, że tylko nieliczni mieli dostęp do tego typu rozrywki. Dziś powoli się to zmienia – z powodu wzrostu popularności broni jako takiej, ale także dlatego, że niestabilna sytuacja międzynarodowa skłania wiele osób do sprawdzenia i wyćwiczenia się w roli posiadacza sprzętu strzelającego. Niektórzy łapią bakcyla i strzelanie staje się ich pasją. Jeszcze inni chcieliby zaznajomić się różnymi typami broni, szukają więc sposobu, by zrealizować to marzenie.
Jest to doskonała rozrywka pozwalająca nie tylko wyćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, ale uczy skupienia, odpręża i relaksuje. Na koniec ostrzeżenie. Zanim wybierzesz się na strzelnicę, musisz wiedzieć jedno: każdy celnie oddany strzał sprawia, że masz ochotę oddać kolejny, a potem następny. Słońce przygrzewa więc warto wykorzystać tę aurę, jedziemy sprawdzić kąpielisko zlokalizowane tuż przy Końskich. Miejscowość wypoczynkowa z licznymi ośrodkami rozlokowanymi nad dużym zalewem na rzece Czarnej. Roi się od grzybów w sosnowych lasach, wszędzie pachnie żywicą – tam właśnie mieści się niewielka świętokrzyska miejscowość: Sielpia Wielka. Jeśli zastanawiasz się czy warto tam jechać? To postaramy się w pełni rozwiać Wasze w wątpliwości.
Jest to największy świętokrzyski “kurort” określany przez niektórych “Świętokrzyską Ibizą”. Atrakcją jest położony wśród lasów zalew o powierzchni prawie 60 hektarów z piaszczystymi plażami. Miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, ale i grupek znajomych. W Sielpi rozrywek nie brakuje. Dodam, że to miejsce sprawdzi się dla fanów wędkowania. Akwen jest domem dla licznych docenianych w polskiej kuchni gatunków. Ponadto będąc w Sielpi Wielkiej możemy zaplanować wycieczki do znajdujących się w jej okolicy obiektów turystycznych. Od Jaskini Raj, przez skanseny wsi kieleckiej, aż po Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Jak widzicie jest kilka powodów, dla których warto tu przyjechać, zobaczyć miasto i zapoznać się z przepiękną okolicą. Turysta, w zależności od potrzeb, zasobności portfela i zainteresowań, znajdzie tu zarówno komfortowe warunki do wypoczynku, jak również bardzo przyzwoite zakwaterowanie w gospodarstwach agroturystycznych. Można zregenerować ciało, zadbać o swój umysł i ucieszyć duszę pięknymi widokami.
Jeśli macie ochotę poznawać miejsca, które są zapomniane i rzadko pokazywane zapraszamy do oglądania "Z kamerą w plecaku".
.