Sen naturalnym środkiem na relaks
Sen to naturalny środek relaksujący. Po intensywnej pracy nie ma lepszej metody na odstresowanie. Sen pomoże zniwelować nawet do zera napięcie z całego dnia. Po intensywnej imprezie z tańcami, kawą czy nawet alkoholem – sen działa lepiej niż jakakolwiek tabletka przed czy po. Rodzic, którego ktoś wyręczy w pójściu z dzieckiem na spacer po nieprzespanej nocy z kolką, by uciął sobie drzemke, to coś, za co ów odda wszystkie skarby świata. Dla studenta po wykańczającej psychicznie sesji sen działa odnawiająco, niwelując efekt „wygatunkowania”. Dobry sen jest potrzebny do szybkiej regeneracji i jasności umysłu. Nawet osobom w starszym wieku, którym jak wskazują badania, nie potrzeba go aż tak wiele, ważna jest jego dobra jakość. Powinien mu towarzyszyć spokój. Ważnych jest też szereg innych czynników, na które światowa organizacja zdrowia postanowiła corocznymi obchodami święta, zwrócić uwagę.
Jak powstała idea obchodów święta snu?
W 2008 roku Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu wprowadziło święto, aby sen stał się ważnym aspektem społecznym. Członkowie jego kierowali się ideą, aby uświadamiać i edukować społeczeństwa na świecie, w tym także i w Polsce o tym, jak sen wpływa korzystnie na nasze życie. Sama świadomość to jeszcze za mało, sedno sprawy jest w tym, aby wiedzieć, jak o ten zdrowy sen zadbać.
Wielokrotnie nie wysypiamy się, ponieważ popełniamy błędy, o których nawet nie mamy pojęcia. Tegoroczne hasło „Spokojny sen pielęgnuje życie” ma na celu uwypuklenie w świadomości społeczeństwa wagi, jak ma sen ogólnie w naszym życiu. Niby wiemy, że sen jest najważniejszy, a jednak często nic nie robimy w tym kierunku, by zadbać o jego jakość. Później dziwimy się jednak, że dopadają nas różne dolegliwości. W związku z takim stanem rzeczy, organizatorzy ogólnoświatowego Dnia Snu chcą wykreować w ludziach nawyk troszczenia się o niego. Na jakość snu można bowiem wpłynąć, trzeba tylko wiedzieć jak. Przyda się odrobina odpowiedniej pracy i koncentracji. Wprowadzenie lepszej koordynacji obowiązków życia zawodowego i prywatnego może być jednym z kroków do uregulowania rytmu życia w dzień i w nocy. Problemy w pracy, denerwujące korki na drodze, chore dziecko, problemy ze zwierzęciem domowym czy inne dyskomfortowe sytuacje, jakie nam się każdego dnia przytrafiają, to wszystko wpływa na zdrowie naszego organizmu. Przekłada się to z kolei na sen. Dlatego postanowiono, by zabrać za pośrednictwem róznych mediów glos w tej sprawie w różnych środowiskach. Ma to prowadzić do refleksji, co można poprawić, by finalnie sobie nie szkodzić.
Co zrobić, żeby dobrze spać?
Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu udzieliło kilku rad dla dzieci i dorosłych, które zamknęło w symbolicznych dziesięciu przykazaniach zdrowego snu – osobno dla dorosłych i oddzielnie dla dzieci. Wszystko dlatego, że zły sen mogą powodować choroby i schorzenia. Niebezpieczne są złe nawyki, które również wpływają na jego jakość. Pokrótce omówimy dziesięć podstawowych wskazówek, które pozwolą dobrze spać, jakie skierowane są najpier do dorosłych, a później do dzieci.
Po pierwsze - każdego dnia wieczorem najlepiej zasypiać o tej samej porze, jak również każdego dnia rano o tej samej godzinie wstawać. Jeżeli lubimy drzemki w ciągu dnia, to pamiętajmy, że całkowity czas ich wszystkich nie powinien przekraczać 45 minut, inaczej będziemy na odwrót – rozespani i paradoksalnie - zmęczeni. Po trzecie - nie powinniśmy spożywać dużych dawek alkoholu, jeśli do nocnego wypoczynku pozostało mniej, aniżeli 4 godziny i nie powinniśmy też palić papierosów. W myśl czwartej zasady - unikajmy produktów zawierających kofeinę, jeżeli do nocnego wypoczynku zostało mniej niż 6 godzin. Przy czym, produkty te, to nie tylko kawa, herbata, czy napoje gazowane, ale też czekolada. Piąta zasada - unikanie ciężkich, mocno przyprawionych, a także zbyt słodkich posiłków w przypadku, gdy do nocnego wypoczynku pozostało mniej niż 4 godziny. Można sobie pozwolić jedynie na jakiś mały, lekki posiłek. Po szóste - regularnie uprawiajmy sport, ponieważ ćwiczenia fizyczne są ważne dla naszego zdrowia codziennie, ale nie róbmy tego bezpośrednio przed snem. Siódme „przykazanie” to – stworzenie sobie wygodnego łóżka w przytulnych warunkach. Po ósme – dobrze wietrzmy sypialnię przed snem, dbając jednocześnie o temperaturę, aby nie była zbyt wysoka. Dziewiąta zasada – to odizolowanie się od tzw. rozpraszaczy, którymi mogą być wywołujące niepokój dźwięki, a klimat do snu zbudujmy przyciemnionym światłem lub w ogóle go wyłączmy. Po dziesiąte w końcu - łóżko to miejsce przeznaczone na sen i… np. seks, więc nie powinno z zasady nam służyć ani do pracy, tylko do wypoczynku.
Dziesięć przykazań dla dzieci też warto sobie uświadomić. W końcu po to został właśnie wymyślony m.in. Dzień Snu. Zatem dla najmłodszych ważne po pierwsze jest to, żeby dziecko układać do snu przed godziną 21.00. Przebudzenie powinno odbywać się zgodnie z danymi dotyczącymi zalecanej ilości snu w określonych wiekowo grupach. Średnia zalecana ilość snu dla niemowląt 3-12 miesięcy wynosi 14-15 godzin. Maluchy w wieku od roczku do trzech lat potrzebują 12-14 godzin. Dzieci 3-5-letnie już tylko 11-13 godzin. W wieku wczesnoszkolnym 6-12 lat ilość snu spada do 10-11 godzin, a u młodzieży 12-18 lat jest to już 8,5- 9,5 godzin snu. Druga zasada snu u dzieci przewiduje stałe godziny zasypiania i wstawania, które powinny obowiązywać nie tylko w dni powszednie, ale również w czasie weekendu. Po trzecie – powinniśmy przyjąć stałe postępowanie związane z układaniem dziecka do snu, przy czym używać wygodnej dla dziecka odzieży, a w przypadku niemowląt m.in. odpowiednich pieluszek. Czwarte przykazanie - po położeniu dziecka do łóżka, pozwólmy mu na samodzielne zaśnięcie, zostawiając go samym, by się wyciszył. Po piąte - sypialnia w trakcie snu powinna być zaciemniona, zaś jej oświetlenie jest ważne podczas porannego wstawania. W myśl szóstej zasady - urządzenia elektroniki użytkowej, do których zaliczają się: telewizory, telefony czy komputery powinniśmy pozostawać poza sypialnią dziecka, ponieważ używanie ich przed snem nie służy wejściu w stan odprężenia i relaksu, ponieważ wciąż bombarduje bodźcami, dlatego trzeba je ograniczyć. Po siódme - czynności dnia codziennego powinny być wykonywane w miarę możliwości regularnie, co dotyczy zwłaszcza posiłków. Ósma zasada - dziecko powinno mieć czas na krótsze drzemki w ciągu dnia, również o stałych godzinach w miarę możliwości oraz oczywiście, w zależności od wieku, zróżnicowaną długość trwania. Po dziewiąte - zapewnijmy naszemu malcowi więcej ruchu, aktywność fizyczna jest bowiem, przy przebywaniu na świeżym powietrzu zwłaszcza w ciągu dnia czynnikiem powodującym lepszy sen. Ostania, dziesiąta zasada brzmi - usuńmy z diety dziecka produkty zawierające kofeinę, bo może nie wszyscy z nas wiedzą, a jest ona obecna w popularnych napojach gazowanych, kawie czy herbacie.
Wygodny materac i poduszka
W związku z przypadającym w tym roku Światowym Dniem Snu, Narodowa Fundacja Snu zorganizowano już cykl wykładów popularnonaukowych przeznaczonych dla szerokiego kręgu odbiorców, na których popularyzowano ideę dnia. Do akcji włączyli się też producenci produktów, które umożliwiają zdrowy sen. Wśród nich są m.in. wytwórcy komfortowych materacy. Nie bez przyczyny, to jednym ze składowych elementów dobrego sny jest posiadanie naprawdę dobrego materaca do spania. Wygodna poduszka w komplecie i po zamknięciu oczu można się cieszyć błogim odprężeniem. Luksusu wspaniałego relaksu na co dzień możemy dostąpić w sumie od praktycznej strony dość prosto, zaopatrując się w dobry materac do spania i kilku akcesoriów, które dopełnią komfortowej całości.
Super sen… w promocji od Sealy
Odwiedź stronę producenta materacy SEALY. Otóż pokrótce, wpisując się w całą akcję obchodów Światowego Dnia Snu, Sealy zaproponowało swoim klientom promocję pod hasłem: „Wyśpij się z Sealy", organizowaną przy zakupie materaca Sealy Hybrid! W okresie od 1 do 27 marca 2017 roku, objęto promocją materace typu: Sealy Hybrid i Sealy Pulseo Memo Firm wrozmiarach 80, 90, 140, 160 i 180x200 cm. Klient, który w czasie trwania promocji zakupi materac Sealy Hybrid spośród wymienionych, otrzyma GRATIS - poduszkę Sealy Hybrid 70x50 cm, a także prześcieradło lub ochraniacz (w opcji do wyboru), jakie są dopasowane do odpowiedniego rozmiaru materaca.
To tylko jeden z przykładów włączenia się firm oferujących produkty do komfortowego snu, w zakres działań ogólnoświatowej akcji. Na pewno wart uwagi, bo produkty Sealy – marki ze stuletnią tradycją na rynku, cieszą się bardzo dużym uznaniem wśród klientów w ponad 60-ciu krajach na całym globie. Odwiedź stronę producenta materacy SEALY.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.