Dzisiaj (poniedziałek) w „Słowackim” oficjalnie zainaugurowano projekt PEACE Cross-cultural Understanding, organizowany przez studentów AISEC Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W ramach programu studenci z różnych krajów świata odwiedzają polskie szkoły i prowadzą zajęcia z uczniami, odbywając w ten sposób praktyki studenckie. IX L.O. przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 już po raz szósty bierze udział w tym projekcie. W poprzednich latach szkoła gościła studentów z Indii, Chin, Korei Południowej, Tajlandii, Brazylii, Peru, Argentyny i Rosji.
W tym roku do „Słowackiego” przyjechali Lina z Kolumbii, Aizhan z Kirgistanu oraz Yuta z Japonii. Ten ostatni ze względu na chorobę nie mógł wziąć udziału w uroczystościach inaugurujących projekt. Studentki przyznały, że w Polsce bardzo im się podoba, tylko jest troszeczkę zimno. Zachwycone są natomiast ludźmi i polskim jedzeniem: gołąbkami, pierogami, a zwłaszcza bigosem. Bezbłędnie operowały nazwami kulinarnych przysmaków, pochwaliły się również znajomością kilku podstawowych zwrotów w języku polskim – „dzień dobry”, „do widzenia”, „kawę proszę”, itp. W naszym kraju przebywają już od dwóch tygodni, „Słowacki” to trzecia szkoła w Polsce, którą odwiedzają.
- Dla naszych uczniów jest to możliwość poznania innych kultur, a także pokonania barier komunikacyjnych. Mamy kilka klas językowych, dlatego nasi uczniowie chętnie korzystają z możliwości sprawdzenia się w praktyce. Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, która bierze udział w tym projekcie - przyznaje dyrektorka ZSO nr 7 Aneta Nowak.
Koordynatorkami tego projektu są nauczycielki angielskiego Adriana Kamienik i Magdalena Dygała oraz Anna Wiatrak, wuefistka. W rozmowie z nami przyznały, że zajęcia te są nastawione na komunikację. Studenci tak organizują te spotkania, aby uczniowie musieli jak najwięcej rozmawiać w języku obcym. Dla gości z zagranicy zaplanowano kilka niespodzianek między innymi wycieczkę do Kazimierz Dolnego lub Krakowa z uczniami „Słowackiego”.
- Dla nas jest to okazja dowiedzieć się jak naprawdę wygląda rzeczywistość naszych rówieśników w innych krajach. Możemy się uczyć od nich otwartości, pewności siebie. U nas często pozytywne nastawienie do życie, pewność siebie jest mylone z próżnością, a to wcale tak nie jest. Zresztą takie spotkania w przyszłości dają nam większą szansę na ubieganie się o wymiane studencką – przyznaje jedna z uczennic IX L.O.
Dla swoich zagranicznych gości uczniowie przygotowali prezentacje multimedialną o historii i osiągnięciach ich szkoły w języku angielskim oraz krótki program artystyczny.