W dniach 1 - 8 czerwca w całym kraju będzie obchodzony XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Do akcji już po raz siódmy przystępują przedszkola „Słonecznej krainy”. W tym roku przedsięwzięcie odbywa pod hasłem: „Czytanie mądra rzecz!”.
[gallery id=1099]
- Dla naszych podopiecznych to nie nowość, ponieważ na co dzień mają oni kontakt z książką. Należymy do programu „Czytające przedszkola”, w związku z czym codziennie czytamy naszym przedszkolakom co najmniej 20 minut. Przez cały rok odbywa się u nas wiele imprez propagujących czytanie i obcowanie z książką – przyznaje Danuta Kwaśnik, dyrektorka “Słonecznej krainy”, lider kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
„Tydzień Czytania Dzieciom” pełen atrakcji
W przedszkolach „Słoneczna kraina” podczas trwania akcji odbywa się wiele dodatkowych atrakcji.
- Do wspólnego czytania zapraszamy rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo. Nie zabraknie także gości: dziennikarzy, przedstawicieli bibliotek, policjantów, księży, zaproszenie przyjęła również wiceprezydent Anna Kwiecień – wyjaśnia Danuta Kwaśnik. - W tym roku po raz pierwszy swoim młodszym kolegom będą czytać nasi absolwenci. Tak więc wszyscy w tym tygodniu będą zaangażowani w propagowanie głośnego czytania dzieciom.Po raz kolejny rodzice przedszkolaków ze „Słonecznej krainy” przygotowują spektakle teatralne, które wystawią w przedszkolach dla swoich pociech. W ubiegłym roku jedno przedstawienie tak spodobało się przedstawicielom władz miasta, że wystawiono je na scenie w Urzędzie Miejskim dla blisko pół tysiąca przedszkolaków z całego Radomia.
W ramach akcji odbywają się również imprezy towarzyszące m.in. wyjścia do biblioteki i Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Przedszkolaki ze „Słonecznej Krainy” brały również udział w zajęciach podczas Święta Polskiej Muzyki i Plastyki.
Dlaczego warto czytać dzieciom codziennie?
- Codzienne czytanie dzieciom od pierwszych dni życia, przez cały okres dzieciństwa jest niezwykle ważne. Badania potwierdzają, że zaspokaja to potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, buduje poczucie własnej wartości, a także uczy samodzielnego myślenia i poprawia koncentrację. Czytanie jest formą mądrego kontaktu i budowania więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem. To czas, który spędzamy tylko z dzieckiem, a książka pozwala porozmawiać na różne tematy. Książka może stać się dla naszego dziecka rozrywką, rozwija poczucie humoru, ale także w dobie mediów elektronicznych chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizora czy komputera – wyjaśnia Danuta Kwaśnik.
- Zaszczepienie w dziecku miłości do książek, to najlepsza inwestycja w jego rozwój, a przecież kosztuje tak niewiele, być może dlatego też jest często niedoceniana. Zatem czytajmy naszym dzieciom na głos od urodzenia do co najmniej do 12 roku życia – dodaje liderka kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.