Ogólnopolskie Targi Papryki to nie tylko dobra zabawa i okazja do skosztowania przytyckiej papryki, ale także promocja całego regionu. Impreza skierowana jest nie tylko do rolników i producentów, ale również klientów i odbiorców. W tym roku po raz drugi targi odbyły się w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie, które - przypomnijmy - zostało uroczyście otwarte w ubiegłym roku. Choć to ważna inwestycja, wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia. - W dalszym ciągu są tutaj niedostatki. Brakuje nam nowoczesnego handlu. Niestety do tej pory producenci muszą się zajmować nie tylko samą produkcją i uprawą, ale również gwarantować sobie zbyt. Jeżdżą na giełdy do Radomia i Warszawy, jak również sprzedają detalicznie i to jest ułomność tego procesu. Stąd też myślę, że to Centrum Dystrybucji ma szansę zastąpić archaiczny sposób handlowania i sprawi, że będziemy mogli w przyszłości cieszyć się nowoczesną formą handlu – mówił Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. Jak przyznał, przed gminą jeszcze dużo pracy, aby to Centrum stało się miejscem do godnego handlu, nie tylko papryką.
Wójt gminy Przytyk - Dariusz Wołczyński, przyznał także, że to co udało się wybudować to dopiero 30 proc. sukcesu. - Cały czas zabiegam o to, aby uruchomić drugi etap tej inwestycji, czyli wybudować chłodnię, przechowalnie, a następnie przetwórnie warzyw i owoców. W tym roku -mam nadzieję - zostanie wykonana dokumentacja projektowa. Przedsięwzięcie nie jest małe, bo szacujemy, że na realizację tego zadania potrzeba będzie ok. 2 mln zł - tłumaczy wójt.
Tradycyjnie, jak co roku w paprykowym zagłębiu odbyły się konkursy, koncerty i degustacje, gdzie oczywiście w roli główniej królowała papryka pod wieloma postaciami: na surowo, marynowana czy w postaci lecza. Jednak największym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi w tym roku cieszyło się stoisko Mazowieckiej Izby Rolniczej, gdzie odbywał się piknik owocowo-warzywny. A można było tam skosztować wielu smakołyków, nie tylko paprykowych.
Oczywiście nie mogło zabraknąć też stałego elementu imprezy, jakim jest konkurs na „Najładniejsze stoisko z papryką”. Pierwsza nagroda trafiła do Marii Janowskiej z Podgajka. – Co roku staram się jak mogę i robię to z przyjemnością – mówi pani Maria, która uprawia paprykę od 34 lat i to nie jest jej pierwsza tego typu nagroda.
Ponadto na targach mogliśmy spotkać rodzimych producentów papryki. Do dyspozycji odwiedzających było osiem stosik. Lokalni producenci prezentowali różne odmiany papryki. – Na moim stoisku jest pięć odmian papryki. To jest produkcja mała, rodzinna – mówi Monika Mnich. Zdaniem pani Monika, aby ta produkcja była lepsza na miejscu brakuje przetwórstwa.
Na święto papryki przybyło bardzo wielu ludzi. Gości zabawiał m.in. Cezary Pazura, który wystąpił z autorskim programem kabaretowym. Targi uświetnili swoją obecnością również Mateusz Mijal i Patryk Kumor. Imprezę uświetnił koncert legendy muzyki disco polo zespół Classic. Na koncercie oczywiście bawiły się tłumy. Targi zakończył pokaz sztucznych ogni.
Radomska Grupa Mediowa i portal superhit.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.