Uczniowie jako pierwszy otrzymają zestaw zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie będą mieli 60 minut. Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpią do zadań z języka polskiego. Czas na ich rozwiązanie to 90 minut.
W środę (22 kwietnia) gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Tutaj również egzamin odbędzie się w dwóch blokach po 60 i 90 minut. W pierwszym znajdą się zadania z zakresu przedmiotów przyrodniczych: z biologii, chemii, fizyki i geografii, w drugim - zadania z matematyki. W przypadku uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, czas pracy z poszczególnymi zestawami zadań może zostać przedłużony do 80 i 135 minut.
W czwartek (23 kwietnia) uczniowie będą wykazywać się znajomością języka obcego. Gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Ta część egzaminu ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony, i niezależnie od poziomu trwa 60 minut. Czas trwania poszczególnych części poziomów egzaminu dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wynosi 80 i 90 minut. Natomiast każdy uczeń ma obowiązek przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym.
- Egzamin na poziomie rozszerzonym pisze tylko osoba, która w gimnazjum kontynuowała naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej. Uczeń ma także prawo do wybrania innego języka, ale wypełnia wtedy specjalne oświadczenie, że opanował język na tyle, że może przystąpić do jego zdawania. W naszej szkole na egzaminie będą tylko dwa języki: angielski i niemiecki, z tym że niemiecki będą pisać uczniowie tylko na poziomie podstawowym - powiedział Tomasz Gogacz, dyrektor PG nr 13. - Na czas egzaminów szkoła jest zamknięta, przez ten czas uczniowie młodszych klas mają wolne. W szkole mogą przebywać wyłącznie uczniowie zdający egzamin wraz z członkami komisji.
Przystąpienie do egzaminu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Natomiast uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w terminie kwietniowym, przystępuje do niego w czerwcu. Testy gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu wraz ze świadectwem szkolnym.
Do egzaminu uczniowie przygotowują się przez trzy lata nauki. Test jest podsumowaniem zdobytej przez nich wiedzy. - Do tej pory pisaliśmy dwa próbne egzaminy, ponadto staram się uczyć na bieżąco, dlatego nie poświęcam zbyt wiele czasu na dodatkowe przygotowania, powtarzam jedynie daty z historii - mówi Marta, uczennica 3 klasy gimnazjum. - Mimo wszystko najbardziej obawiam się egzaminu z matematyki.