Natalia Skrok zajęła II miejsce, natomiast Katarzyna Skrzypek otrzymała wyróżnienie. Laureatka dostała eBook'a, a wyróżniona gimnazjalistka zestaw upominkowy od centrum „Poltransplant”.
- Spośród 477 nadesłanych prac, komisja konkursowa wybrała prace naszych uczennic. To duży sukces nie tylko dla naszej szkoły, ale również dla Radomia. Bardzo się cieszymy, że młodzi ludzie, uczący się w naszym gimnazjum są uzdolnieni plastycznie, a poza tym nieobca im jest trudna tematyka transplantacji. Komisja konkursowa zwracała uwagę na pomysłowość, na wykonanie plakatu, przekazanie idei transplantacji - mówi Izabella Mosańska, nauczycielka plastyki w Europejskim Gimnazjum Jerzykowym im. Unii Europejskiej w Radomiu, która przygotowywała pierwszoklasistki do konkursu.
Pomysły na plakaty o tematyce transplantacji Natalia i Katarzyna wzięły z życia codziennego.
- Pewnego spojrzałam przez okno i zobaczyłam rodzinę, która spacerowała ulicą razem z małym dzieckiem. Wtedy pomyślałam, że to może być świetny koncept na moją pracę. Rysowałam ten obraz wiele razy, aż wreszcie dopracowałam szczegóły i plakat był gotowy. Przyznam, że kiedy dowiedziałam się o tym konkursie i o transplantacji, zaczęłam szukać więcej informacji na ten temat. Wiem, że w Polsce oddawanie narządów dla ratowania innych ludzi jest kontrowersyjne, mało kto się tego podejmuje - mówi Natalia Skrok.
- Ja swój pomysł wzięłam z gry planszowej "Operacja". Na pudełku jest postać człowieka podzielonego na kilka części. Postanowiłam z tego skorzystać i w ten sposób powstał mój plakat - dodała Katarzyna Skrzypek.
- Kiedy dowiedziałyśmy, że zostałyśmy nagrodzone, bardzo się ucieszyłyśmy. Żadna z nas się tego nie spodziewała. Podczas podróży do Warszawy na uroczyste rozdanie nagród byłyśmy zestresowane, ale kiedy wracałyśmy do domu, emocje opadły i rozmawiałyśmy podekscytowane całą drogę - opowiadają dziewczynki z radomskiego gimnazjum.
- Jesteśmy dumne z sukcesu naszych podopiecznych. Nie tylko z tego, że zostały wyróżnione przez wojewodę mazowieckiego, ale również dlatego, że rozumieją ideę transplantacji, potrafiły ją przelać na papier, wymalować w sposób zrozumiały dla odbiory. To cieszy - mówi Izabella Mosańska.
Konkurs zrealizowano w ramach programu „Partnerstwo dla transplantacji w województwie mazowieckim”, którego założeniem było uzyskanie społecznego poparcia dla dawstwa narządów pobieranych od osób zmarłych oraz dawców rodzinnych. Istotnym celem było także zwiększenie liczby przeszczepów poprzez utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach. W ramach programu prowadzone były również działania edukacyjne, w tym m.in. szkolenia dla nauczycieli oraz cykliczne konsultacje organizowane w mazowieckich szpitalach.