Mieszkańcy bloku przy ul. Miłej 29 od 10 lat prowadzą formalną batalię z władzami miasta, w tym z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji. Od 2011 r. otrzymują szereg pism i zapewnień, że inwestycja powstanie. Mimo to, chodnik, który został wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku wciąż odstrasza, a przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu – nie tylko mieszkańców bloku, ale i przechodniów, bowiem w sąsiedztwie bloku znajduje się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5.
- Pierwszy raz wystosowaliśmy pismo w 2011 r., na które otrzymaliśmy odpowiedź, że zadanie zostanie zrealizowane kiedy wpłacimy 10 proc. kosztów inwestycji, czyli będziemy partycypować w kosztach. Jako wspólnota zdecydowaliśmy się na taki wydatek - mówi rozżalony Albert Zaręba, przewodniczący wspólnoty mieszkaniowej Miła 29. - Kiedy złożyliśmy dokumenty do MZDiK i byliśmy chętni wpłacić wymaganą kwotę, zarząd dróg nie zapowiedział w jakim terminie ta inwestycja zostanie zrealizowana i do chwili obecnej nie otrzymaliśmy takiej odpowiedzi.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/interwencja-ws-chodnika-ulica-mila-29-zdjecia/76847
- Trzy lata temu szłam do sklepu, przewróciłam się przed blokiem i złamałam rękę w nadgarstku i do dziś to odczuwam. Naprawdę jest strach... Są tu starsi ludzie, dzieci chodzą do szkoły. Wychodząc wieczorem trzeba bardzo uważać, żeby się nie przewrócić - mówi Jolanta Wągrocka, mieszkanka bloku przy ul. Miłej 29.
Po kolejnym piśmie wystosowanym do MZDiK mieszkańcy otrzymują odpowiedź, że chodnik zostanie wyremontowany przy okazji przebudowy dróg w rejonie ulic Bema, Sowińskiego i Jasińskiego.
- Ta inwestycja została już zrealizowana w całości, natomiast nas pominięto. Nie wiem dlaczego – mówi Zaręba.
W 2018 roku zarząd wspólnoty spotyka się z prezydentem Radosławem Witkowskim.
- Pan prezydent był zaskoczony faktem, że wspólnota mieszkaniowa jako jedyna w jego historii chce partycypować w kosztach, które leżą po stronie miasta. Są zapewnienia, że ten projekt będzie wpisany do planu budżetu na 2019 rok. Okazało się, że były to słowa, które nie miały pokrycia w rzeczywistości - żali się przewodniczący wspólnoty.
- Trzy lata temu w szkole obok bloku było zebranie. Prezydent Witkowski w ogóle nie chciał przejść przez ten chodnik i zobaczyć jak on wygląda - mówi Marta Kulińska, mieszkanka bloku.
Mieszkańcy nie zaprzestają działań w walce o przebudowę nawierzchni chodnika i w sierpniu 2021 r. piszą petycję poparcia pod pomysłem remontu chodnika do prezydenta miasta i MZDiK. Zebrali prawie 200 podpisów.
- Następuje jakaś kolejna dziwna decyzja. Otrzymujemy odpowiedź, że chodnik zostanie wyremontowany, ale po stronie prawej – czyli przeciwnej, a nasza zostanie wpisana do planu budżetu na rok przyszły. Myślę, że są to kolejne czcze słowa, ponieważ wracamy do punktu wyjścia sprzed 10 lat – mówi zrozpaczony Zaręba.
https://www.cozadzien.pl/radom/postuluja-o-remont-chodnika/75849
- Jestem osobą niepełnosprawną. Mieszkam z mamą, która miała złamane udo. Jeśli będzie musiała chodzić o balkoniku, to co my zrobimy? Mam z nią nie wychodzić na dwór? Ja już kilka razy przewróciłam się na tym chodniku i boję się o swoje zdrowie za każdym razem kiedy opuszczam blok - mówi Marta Niemiec, która od wielu lat mieszka przy ul. Miłej 29.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że remont lewej strony chodnika przy bloku nr 29 przy ul. Miłej jest w planach i zostanie wpisany do przyszłorocznego Radomskiego Programu Drogowego.
- Budżet pozwolił nam tylko na wyremontowanie prawej strony chodnika. Wybraliśmy ofertę za ok. 200 tys. zł, to wystarczy na wymianę nawierzchni tylko po jednej stronie. Mieszkańcy faktycznie zawnioskowali o to, aby wyremontować chodnik po przeciwnej stronie. Plan jest taki, żeby tę drugą stronę (lewą) wyremontować w przyszłym roku, wpiszemy go do Radomskiego Programu Drogowego. Chcę uspokoić mieszkańców, że strona lewa chodnika przy ul. Miłej jest w naszych planach i chcemy ją wymienić - mówi Dawid Puton, rzecznik MZDiK.
8 października przewodniczący Wspólnoty Mieszkaniowej Miła 29 i Patryk Fajdek, społecznik osiedla XV-lecie wystosowali do prezydenta miasta pismo, w którym ponownie pytają o to, kiedy ostatecznie chodnik zostanie wyremontowany jednocześnie wyrażając nadzieję na poprawę jego stanu w tym roku, maksymalnie w przyszłym.
Otrzymali w tej sprawie odpowiedź, że w tym roku remont lewej strony chodnika przy ul. Miłej nie jest możliwy do realizacji z powodu braku środków finansowych, a zadanie to zostanie wpisane do propozycji planu na 2022 rok.