W trakcie piątkowego (15.11) wydarzenia zaprezentowano specjalnie przygotowany film, odbyły się występy artystyczne oraz inne atrakcje, które w wyjątkowy sposób uczciły bogatą historię szkoły i jej rolę w lokalnej społeczności.
- To niezwykle ważna placówka na mapie naszej oświaty. Szkoła z 120-letnią tradycją, która w ostatnich latach coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w przestrzeni miasta. Pełni kluczową rolę w edukacji, szczególnie w zakresie kształcenia zawodowego, a konkretnie kształcenia dualnego - mówiła nam Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/jubileusz-szkoly-zsz-im-mjra-h-dobrzanskiego-hubala-zdjecia/105074
Placówka powstała w 1904 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta.
- W Radomiu istniała potrzeba utworzenia szkoły, która kształciłaby przyszłych fachowców i rzemieślników, stąd pomysł na jej powstanie. Przez te 120 lat zmieniały się zarówno nazwy szkoły, jak i jej lokalizacje. Obecnie mieścimy się przy al. Józefa Grzecznarowskiego, choć dawniej była to ulica Szkolna. Na przestrzeni lat szkoła dynamicznie się rozwijała, dostosowywała kierunki kształcenia do potrzeb i wykształciła wielu znakomitych absolwentów - opowiadała nam Jolanta Basaj, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu.
W szkole obecnie uczy się ponad 500 uczniów.
- W branżowej szkole pierwszego stopnia kształcimy na takich kierunkach jak: fryzjer, operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych oraz elektromechanik pojazdów samochodowych. Natomiast w technikum oferujemy kierunki: technik usług fryzjerskich, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik mechanik oraz technik spawalnictwa - wymieniała Jolanta Basaj, dyrektor szkoły.
Swojego zadowolenia nie kryją także sami zainteresowani.
- Bardzo chciałam zdobyć zawód po szkole, a moja koleżanka poszła do „Hubala”. Postanowiłam pójść za jej sugestią i również wybrać tę szkołę, i teraz bardzo cieszę się z tej decyzji. Szkoła dała mi już dużą wiedzę zawodową, z czego jestem naprawdę zadowolona. Nauczyciele są bardzo mili, a nauka nie sprawia trudności, ponieważ lekcje są dobrze prowadzone i pełne cennych informacji - mówiła nam Zuzanna Maciąg, uczennica klasy 4 TFP.
Przypomnijmy, że dopiero w 80-lecie istnienia szkoły, w październiku 1984 roku, odbyło się uroczyste nadanie Zespołowi Szkół Zawodowych imienia Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. A to oznacza, że szkoła w tym roku obchodzi 40-lecie nadania imienia.