Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w wyborach do parlamentu, które odbędą się 15 października, 85 komitetów. Termin rejestracji kandydatów upłynął 6 września o godz. 16. Ostatecznie nie wszystkie komitety zdecydowały się na start. Wśród tych, które wystartują, część chce walczyć tylko o miejsca w senacie.
Lekarz, rolnik, nauczycielka
W wyborach do Senatu RP dawne woj. radomskie zostało podzielone na dwa okręgi. Okręg nr 49, przypomnijmy, obejmuje powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski, a okręg 50 – Radom oraz powiaty: lipski, radomski, szydłowiecki i zwoleński.
Mieszkańcy tego pierwszego okręgu będą mogli głosować na trzech kandydatów. O reelekcję ubiega się Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości, lekarz z Nowego Miasta nad Pilicą. Mandat chce zdobyć także Leszek Przybytniak, rolnik z Uleńca, radny sejmiku Mazowsza. Członek Polskiego Stronnictwa Ludowego reprezentuje Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga. Własny komitet wyborczy ma w tym okręgu Krzysztof Lechowski – rolnik z Nieznamierowic.
Z kolei o mandat w okręgu nr 50 powalczy piątka kandydatów. Prawo i Sprawiedliwość ponownie wystawiło Wojciecha Skurkiewicza, a Trzecia Droga – radomskiego przedsiębiorcę Cezarego Brymorę, członka Polski 2050 Szymona Hołowni. Bezpartyjni Samorządowcy w okręgu wyborczym nr 50 wystawili Jacka Nowaka, ekonomistę z Józefówka, a Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość - Jarosława Dąbrowskiego, nauczyciela z Jedlni-Letniska. Jedyna kobieta - Beata Mnich, nauczycielka mieszkająca w Pawłowie startuje z własnego komitetu.
Z Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) wystartują: Joanna Kluzik-Rostkowska z Warszawy, z zawodu dziennikarka, Konrad Frysztak z zawodu prawnik, Marta Michalska-Wilk - wyższy urzędnik samorządowy, Tomasz Śmietanka, nauczyciel akademicki, mieszkający w Mozolicach Małych, Kamila Kaczorowska ekonomistka z Pionek, Monika Kozłowska - dyrektor ośrodka sportu i rekreacji z Mięs, Dominik Piekarski – prawnik z Białobrzegów, Urszula Karpała – przedsiębiorca ze Zwolenia, Anita Gołosz - wyższy urzędnik samorządowy ze Zbijowa Dużego, Rafał Górski – radca prawny z Radomia, Ewa Czerwiec – nauczycielka z Radomia, Bożena Ryciak-Pospischil - specjalistka ds rozwoju oprogramowania systemów informatycznych z Pragi Górnej, Mateusz Tyczyński – urzędnik z Radomia, Adam Tokarski - nauczyciel akademicki z Radomia, Małgorzata Łaskarzewska- architekt z Podkowy Leśnej, Paweł Kośla – przedsiębiorca z Wierzbicy, Bartosz Giziński – urzędnik z Radomia i Leszek Ruszczyk – ekonomista z Radomia.
Listę KKW Trzecia Droga (PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni otwiera Mirosław Maliszewski – rolnik ogrodnik z Maciejowic. Kolejne miejsca przypadły: Jarosławowi Kosiorowi - lekarzowi z Radomia, Joannie Czechyrze - nauczycielce języka polskiego z Kozienic, Adamowi Duszykowi – historykowi z Radomia, Bogusławie Jaworskiej - emerytce z Podzagajnika, Piotrowi Warso zawodowemu działaczowi organizacji pozarządowej z Szydłówka, Ewie Malec – nauczycielce języka obcego ze Świerży Górnych, Monice Flisek - specjalistce ochrony środowiska z Radomia, Agnieszce Stolarczyk – dyrektorce szkoły z Radomia, Michałowi Michałkiewiczowi – adwokatowi z Jedlni-Letniska, Mirosławowi Ślifirczykowi – inżynierowi elektrykowi z Jaszowic, Karolinie Deryńskiej- andragogowi z Radomia, Ilonie Jaroszek - kierowniczce muzeum z Radomia, Agacie Michałkiewicz – ekonomistce z Radomia, Ireneuszowi Gumowskiemu - pedagogowi specjalnemu z Branicy, Annie Jędrzejewskiej – kierowniczce małego przedsiębiorstwa budowlanego z Radomia, Wiesławowi Woźniakowi – rolnik z Kotfina i Zbigniewowi Adamczykowi -przedsiębiorcy z Radomia.
Z KW Bezpartyjni Samorządowcy kandydują: Grzegorz Domagała - dyrektor finansowy z Brzeziny, Wojciech Bernat - nauczyciel z Makowa Nowego, Emilia Pacholec – nauczycielka z Gaworzyny, Krystian Amanowicz - specjalista ds kluczowych klientów z Radomia, Filip Waligórski – dziennikarz z Radomia, Paweł Podlak - technik informatyk z Iłży, Maciej Urban - maszynista maszyn offsetowych z Radomia, Koanna Miącz - agentka ubezpieczeniowa z Radomia, Tomasz Suwała – urbanista z Radomia, Marcin Nowak - technik pojazdów samochodowych z Warszawy, Bartłomiej Morgaś - radca prawny z Chotczy-Józefowa, Patryk Chruślak – dziennikarz z Radomia, Piotr Morgaś - technik rolnik z Gardzienice, Beata Wlazłowska – fizjoterapeutka z Kowalkowa, Barbara Jabłońska - dietetyk z Kolonii Seredzic, Karolina Piątek - nauczyciel przedmiotu w szkole ponadpodstawowej z Aleksandrowa, Roksana Mroczkowska - fryzjerka męska z Kochanówki i Teresa Nowak – ekonomistka z Radomia.
Jedynką na liście KW Konfederacja Wolność i Niepodległość jest Rafał Foryś - technik dentystyczny z Radomia. Kolejne miejsca zajmują: Dawid Nowak – programista z Iłży, Mariusz Krzemiński – przedsiębiorca z Radomia, Kazimierz Szubiński – rolnik z Turska, Rafał Czubak - przedsiębiorca z Chlewisk, Dominik Kurek - pracownik administracyjno-biurowy z Warszawy, Mariusz Głuch - inżynier produkcji z Radomia, Aneta Gozdur – przedsiębiorca z Radomia, Piotr Woźniak - inżynier elektryk ze Skaryszewa, Bartłomiej Kuchcik - przedstawiciel handlowy z Kozłowa, Monika Moroz-Czura - historyk sztuki z Warszawy, Damian Płokita - inspektor nadzoru inwestorskiego z Mleczkowa, Urszula Kopacz – pielęgniarka z Radomia, Aleksandra Guzdź - doradca ubezpieczeniowy z Polan Kolonii, Paweł Parszewski – przedsiębiorca z Warszawy, Katarzyna Mazurkiewicz - kontroler projektów z Radomia, Paulina Aksamit – nauczycielka z Ciepielowa i Ewa Zajączkowska-Hernik – dziennikarka z Radomia.
Z Komitetu Wyborczego Nowa Lewica poza Danielem Oliszewskim – rolnikiem z Jasieńca, kandydują: Patryk Fajdek - główny specjalista w instytucie badawczym w Radomiu, Jolanta Luty - specjalistka ds. eksportu z Radomia, Grażyna Matyniak-Gawrylik – urzędniczka samorządowa z Białobrzegów, Blandyna Drewnik – nauczycielka z Białobrzegów, Jolanta Sokołowska - specjalistka ds. rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia z Radomia, Edyta Malec-Ćwiek – nauczycielka z Radomia, Marta Ratuszyńska - doradca restrukturyzacyjny z Radomia, Roman Wysocki – ekonomista z Nowej Wsi, Jolanta Sitarek – urzędniczka z Grójca, Piotr Grużewski - nauczyciel ze Zwolenia, Piotr Guza - pracownik spółki miejskiej z Pionek, Agnieszka Gazda – nauczycielka z Radomia, Łukasz Smagłowski – magazynier z Radomia, Grzegorz Wabik - technik elektromechanik z Ostałowa, Zuzanna Piwowar – studentka z Brwinowa, Artur Kacprzak – ekonomista z Janowa i Waldemar Kaczmarski – prowadzący działalność gospodarcza z Radomia.
Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna zarejestrował w okręgu nr 17 dziesiątkę kandydatów. „Jedynką” jest Grzegorz Seweryn – przedsiębiorca z Radomia. Na drugim miejscu znalazła się Anna Górzyńska – nauczycielka z Pionek, na trzecim – Ilona Skupień – informatyczka z Kroczowa Większego. Kolejne osoby na liście: Marcin Maciejczyk – grafik komputerowy, Krzysztof Strzelecki i Bartosz Deszczka – mechanicy samochodowi, Halina Olejarz – rolniczka, Marek Płachecki – technik mechanik, Monika Knieć – ekonomistka i Katarzyna Bereda – doradca klienta biznesowego.
Marek Suski otwiera listę KW Prawo i Sprawiedliwość. Poza nim o reelekcję ubiegają się: Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk i Agnieszka Górska. Trójką na liście jest Zbigniew Kuźmiuk – poseł do Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji. Miejsca od 8. do 18. zajmują: Artur Standowicz – politolog z Radomia, Krzysztof Wolski – nauczyciel z Głowaczowa, Agnieszka Pasek - urzędniczka państwowa z Owadowa, Karol Burek - wyższy urzędnik władz samorządowych z Rzeczniowa, Mariusz Dziuba – nauczyciel z Domaniewic. Ewa Markowska-Bzducha - nauczycielka akademicka ze Ślepowronu, Anna Wolszczak – finansistka z Okrężnicy, Leszek Margas - pracownik samorządowy z Milejowic, Wioletta Grzywacz – fryzjerka z Pionek, Marta Zbrowska - wyższy urzędnik samorządowy z Odrzywołu i Robert Bąkiewicz – przedsiębiorca z Pruszkowa.
Z Komitetu Wyborczego Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju o mandaty poselskie walczą: Tomasz Chuchała – przedsiębiorca z Radomia, Wioletta Kopania - technik ekonomistka z Dąbrówki Podłężnej, Krzysztof Kuśta - przedsiębiorca z Milejowic, Ewa Wijatkowska i Magdalena Maciaszczyk – przedsiębiorczynie z Radomia, Edyta Nowak - przedsiębiorczyni z Mozolic Dużych, Kacper Alot - asystent księgowego z Pionek, Jerzy Mazurkiewicz - inżynier transportu z Radomia, Ada Pawłowska - inżynier informatyk z Radomia, Piotr Dąbrowski – przedsiębiorca z Czachowa, Maciej Tokarski – przedsiębiorca z Radomia i Małgorzata Turlińska – ekonomistka z Radomia.