O godz. 16.15 odbędzie się modlitwa i złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ks. Romana Kotlarza przy rondzie jego imienia w Radomiu. Na godz. 17 planowana jest uroczysta msza św. w intencji zamordowanego ks. Kotlarz, męczennika Radomskiego Czerwca, w kościele pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie-Trablicach. A o godz. 18 uczestnicy mszy przejdą pod Izbę Pamięci ks. Koltlarza (dawna plebania w Pelagowie-Trablicach), tam złożą kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym kapłana.
Roman Kotlarz urodził się 17 października 1928 r. w Koniemłotach na terenie diecezji sandomierskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1954 r. z rąk Biskupa Sandomierskiego Jana Kantego Lorka. Jako wikariusz posługiwał w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Słupia Nowa. Jedynym jego probostwem była parafia Pelagów, gdzie posługiwał w latach 1961-1976. Było to ostatnie miejsce jego pracy kapłańskiej. Do jego obowiązków należała też posługa kapelana szpitala psychiatrycznego w Krychnowicach. Za swoją gorliwość duszpasterską oraz bezkompromisową postawę był poddawany licznym represjom ze strony komunistycznych władz reżimowych.
Dnia 25 czerwca 1976 r. w Radomiu z powodu drastycznych podwyżek cen żywności rozpoczęły się strajki i doszło do zamieszek. Robotnicy wyszli na ulicę. Ks. Roman Kotlarz dołączył do protestujących, przeszedł z nimi ulicami miasta i ze schodów kościoła pw. Świętej Trójcy pobłogosławił ich. Po tych wydarzeniach bronił uwięzionych robotników. Za taką postawę był represjonowany i bity. Do domu ks. Romana Kotlarza kilkakrotnie przyjeżdżali „tajemniczy osobnicy”, którzy okrutnie go bili. Nie brakuje relacji opisujących, w jakim stanie znajdował się on po tych „wizytach”. W wyniku szykan i pobicia zemdlał podczas sprawowania Mszy Świętej. Został następnie przewieziony do szpitala i tam zmarł w dniu 18 sierpnia 1976 r. Pogrzeb ks. Kotlarza, 20 sierpnia 1976 roku, przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. Trumnę z ciałem księdza nieśli na barkach robotnicy. Pochowany został w Koniemłotach w rodzinnym grobie.
Na podstawie materiałów zgromadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej można stwierdzić, że działania represyjne wobec ks. Romana Kotlarza prowadziła samodzielna grupa „D” – zakonspirowana komórka operacyjna Służby Bezpieczeństwa, która zajmowała się dezintegracją Kościoła katolickiego w Polsce. Świadomość męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza jest bardzo żywa w wielu środowiskach, wśród osób duchownych i świeckich. Jest zestawiana z męczeńską śmiercią bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wspominał o niej również św. Jan Paweł II na radomskim lotnisku 4 czerwca 1991 r.
Organizatorami obchodów są: Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska; Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ‘76; NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska.