Chirurgia dziecięca to szczególny oddział, który otacza specjalistyczną opieką najmłodszych pacjentów. Leczone są m.in. wady rozwojowe, urazy, oparzenia, czy stany zapalne. Historia oddziału sięga 1972 roku, kiedy w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym został otwarty Oddział Chirurgii Ogólnej i Pododdział Chirurgii Dziecięcej. Po dwóch latach został on przekształcony w samodzielną jednostkę organizacyjną. Twórcami oddziału byli Józef Misterka i Marek Stępień.
- Samo istnienie oddziału 50 lat to już go broni. Zbudowaliśmy oddział, który leczy w zasadzie wszystkie schorzenia w chirurgii dziecięcej z urazówką włącznie i leczeniem oparzeń. Na przestrzeni lat nie rozdzielaliśmy tych specjalności i wąskich zakresów leczenia. Robiliśmy wszystko z chirurgii noworodka, ogólnej i urazowej - mówi Marek Stępień, współzałożyciel oddziału Chirurgii Dziecięcej.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/jubileusz-50-lecia-chirurgii-dzieciecej-w-radomiu-zdjecia/100775
Obecnie zespół Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Poradni Chirurgii Dziecięcej tworzy dziewięcioro lekarzy, 17 pielęgniarek i sekretarka medyczna. Znajduje się tam 15 łóżek.
- To jest specyficzna specjalizacja. Ten, kto ją wybiera, w momencie, kiedy łapie bakcyla chirurgicznego, jeszcze pracując z dziećmi, jest już zgubiony. Ten zawód staje się pasją. Empatia tak, ale każdy, kto spróbuje tego zawodu, się nim zaraża. My się wiążemy z tym zawodem i oddziałem na całe życie. Są ludzie, którzy pracują, tak jak nasza prześwietna koleżanka 50 lat i dalej operuje. Są ludzie, którzy mają po 46 lat pracy, więc to w innych zawodach jest dziwne. Dla nas, z racji tego, że jest to nasza pasja, to jest normalne - wyjaśnia Agnieszka Fliszkiewicz, kierownik oddziału Chirurgii Dziecięcej.
Prof. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej podkreśla, że na przestrzeni ostatnich 50 lat doszło do dużego postępu w tej dziedzinie medycyny.
- Olbrzymi postęp w chirurgii dziecięcej to też chirurgia endoskopowa, laparoskopia. Wydawało się, że to u dzieci nie będzie miało takiej wartości, jak u dorosłych. W tej chwili znacznie ponad 90 procent małych pacjentów we wszystkich oddziałach chirurgii dziecięcej w Polsce wyrostek ma usuwany metodą laparoskopową - tłumaczy prof. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej.
W skali roku świadczenia medyczne oddziału udzielane są ok. 1500 dzieciom, z czego znaczna część poddawana jest zabiegom operacyjnym, a prowadzona przez Oddział Poradnia Chirurgii Dziecięcej realizuje od 14 tys. do ponad 15 tys. porad rocznie.