Na pamiątkę lotu przez Atlantyk
- W sobotę 26 sierpnia otwieramy nasze bramy o godz. 9. O godz. 10 wzniosą się w powietrze samoloty z bloku historycznego. Jako pierwszy na niebie pojawi się słynny RWD-5, którym kapitan Stanisław Skarżyński przeleciał Atlantyk – mówi gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. - Chcemy oddać hołd naszym wspaniałym poprzednikom z polskiego lotnictwa. W tym roku mija 90 lat od rekordowego przelotu nad Atlantykiem kapitana Stanisława Skarżyńskiego. Drugi nasz cel to pokazać polskiemu społeczeństwu, gdzie dzisiaj jest polskie lotnictwo i w jakim kierunku zmierza. Zobaczycie wszystko, co najnowocześniejsze w Siłach Powietrznych Polski, ale również naszych partnerów z NATO.
W tym roku mija 90 lat odkąd Skarżyński samotnie przeleciał nad Oceanem Atlantyckim i to właśnie to wydarzenie będzie upamiętniane podczas pokazów. Jak czytamy w programie pokazów na niebie zobaczymy też RWD-8, DHC Chipmunk, Piper Cub, T-6 Harvard, P-51 Mustang, dwie TS-11 Iskra i wiatrakowiec Tercel.
Wielka parada
Wielką paradę 70 statków powietrznych rozpoczną ją skoczkowie spadochronowi, którzy wyskoczą z samolotów Bryza. - Tym razem mamy tylko trzy zespoły akrobacyjne, jednak nie należy się dziwić, ponieważ wypadliśmy na pięć lat z pokazów w Europie i to spowodowało, że inne zespoły miały już rozplanowane kalendarze - tłumaczy płk. Waldemar Gołębiowski, szef grupy organizacyjnej Air Show. - W tym roku mamy mamy Szwajcarów na F 5, mamy nasze radomskie Orliki. Mamy również grupę akrobacyjną Żelaźni. Mamy troszkę więcej solistów, same wielkie nazwiska.
https://www.cozadzien.pl/radom/air-show-2023-jak-beda-kursowaly-autobusy/93993
Niebo i ziemia zapłonie
Następnie czeka nas pokaz pirotechniczny pilotów Su-22, MiG-29 i FA-50. Po ich występie w powietrzu zobaczymy: trzy maszyny M-18B Dromader, M-28 Bryza, EXTRA-300SC, formację 3xAT-3, An-2, F-16C z Grecji, M-28 Bryza, śmigłowiec W-3 Sokół, M-346 Bielik, SW-4 Puszczyk, C-295 CASA, F-16 z Danii, AW-109 Leonardo, LIM-2/SB LIM-2, GameBird GB-1, Cellfast, F/A-18 z Finlandii, JAS-39 Gripen z Czech, AW-149 Leonardo, Rafale z Francji, W-3 SAR i Orlen Grupę Akrobacyjną „Żelazny”.
Gwiazdy Red Bulla - Baumgartner i Czepiela
Kolejny blok pokazów rozpocznie M-28 Bryza i radomska duma Zespół Akrobacyjny „Orlik”, za nimi pojawią się: Eurofighter Typhoon z Wielkiej Brytanii, śmigłowiec AW-101, Zespół Akrobacyjny Patrouille Suisse i F-16 z Belgii. Zwieńczeniem tej części imprezy będzie zaś pokaz dynamiczny Red Bull Air Race: 2 Alpha Jet, Cobra, Bo-105, Edge 540.
W pokazie Red Bulla zobaczymy prawdziwe legendy Felix Baumgartner (BO-105), który skoczył ze stratosfery i Łukasz Czepiela (Edge 540), który jako pierwszy na świecie wylądował samolotem na szczycie wieżowca w Dubaju.
https://www.cozadzien.pl/radom/air-show-2023-znamy-ramowy-program-pokazow/94055
Pierwszy w historii pokaz nocny
W tym roku po raz pierwszy odbędzie się też pokaz nocny. Zacznie się ok. godz. 19. Na niebie zobaczymy: Orlen Grupa Akrobacyjna „Żelazny”, dwa samoloty TS-11 Iskra, zespół Bush Cat, Su-22, grupa SWIFT-1, Flying Dragons Team i Bo-105, samolot C-130 oraz grupa Aerosparx. Nocny blok będzie trwał około godziny. Zakończenie pokazów w sobotę planowane jest na ok. 21.
Niedzielna niespodzianka
W niedzielę na widzów oprócz pokazów i wystawy statycznej, czekają też dodatkowe atrakcje. - Będą wyjątkowe wyścigi samochodowe. Najpierw odbędzie się licytacja, z której pieniądze będą przekazane na karetkę dla dzieci. Zwycięzca licytacji będzie się mógł przejechać z legendarnym Stigiem z programu Top Gear, Benem Collinsem - mówi płk. Waldemar Gołębiowski, szef grupy organizacyjnej Air Show. - Przejażdżka będzie o tyle niezwykła, że czeka nas wyścig bolidu Formuły 1 i samolotu. Ben Collins będzie rywalizował z Łukaszem Czepielą.
Debiut Bielików
Podczas Air Show zobaczymy też pokazy szkoleniowego samolotu odrzutowego M-346 „Bielik. Będzie to wyjątkowy debiut. Pierwszy raz pokaz dynamiczny pilotów M-346 Demo Team mogli zobaczyć dziennikarze podczas briefingu prasowego, który odbył się w czwartek, 17 sierpnia na terenie 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. - Nigdy wcześniej taki lot nie był wykonany przez polskiego pilota. Dodam, że ten pilot jest instruktorem, który na co dzień wkłada mundur i szkoli przyszłych „fighterów” lotnictwa myśliwskiego - mówi gen. bryg. Grzegorz Ślusarz, dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, dyrektor pokazów Air Show. - Program mamy zapięty na ostatni guzik, każda minuta wykorzystana w powietrzu. Piloci, którzy na co dzień wykonują misje pokojowe i bojowe w kraju i za granicą, będą pokazywać swój kunszt w powietrzu.
Jednym z pilotów prezentujących się w Dęblinie był pilot instruktor o pseudonimie "Chudy". - Najtrudniej jest wycelować w punkt centralny, bo prędkość jest dość duża i chodzi o to, żeby to ładnie wyglądało przed publicznością, żeby wszystkie figury były w punkt - mówi "Chudy". - Na szczęście mamy naszego instruktora pilota, który w radiu podpowiada czy było dobrze, czy nie za wcześnie coś zrobiliśmy. Przez to, że mamy okazję trenować, dzisiaj i w zeszłym tygodniu, potrafimy określić centralny punkt, mimo że w niektórych momentach prędkość wynosi ok. 400 węzłów.
Wystawa statyczna
Na płycie lotniska zaprezentuje się 50 statków powietrznych: samoloty: MiG-29, Su-22, F-16, M-346 Bielik, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-130 Hercules, C-295 CASA, FA-50; śmigłowce: S-70i, W-3WA SAR, Mi-2, SW-4 Puszczyk, Mi-17, W-3 Głuszec, Mi-14, AW-101 oraz bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2. Będzie też czeski C-27 Spartan, amerykański OH-58 Kiowa Warrior, UH-60 Black Hawk z Chorwacji oraz niemieckie P-3C Orion i A-400. Będzie też cysterna KC-135 z Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA i makieta samolotu F-35.
https://www.cozadzien.pl/radom/air-show-2023-ile-kosztuja-bilety/94027
Organizatorzy liczą na to, że w ciągu dwóch dni pokazy na radomskim lotnisku obejrzy nawet 200 tys. widzów. - Do tej pory sprzedaliśmy 58 tysięcy biletów, ale to dopiero początek. Bilety będzie można też kupić w kasach tuż przed pokazem - mówi płk. Waldemar Gołębiowski, szef grupy organizacyjnej Air Show.
Międzynarodowe pokazy lotnicze z udziałem ok. 150 statków powietrznych odbędą się w ostatni weekend wakacji 26-27 sierpni. Głównymi organizatorami imprezy są: Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Rekord Grupa Mediowa będzie relacjonowała dla Państwa pokazy na żywo.