Już w nadchodzący piątek, 16 czerwca od godz. 10 do 18 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie wiele atrakcji. Odbędzie się tam piknik archeologiczny przygotowany przez Katarzynę Stańczuk i Dorotę Pogodzińską z działu archeologii.
- Dział archeologii w Muzeum im. Jacka Malczewskiego stanowi jeden z kluczowych filarów instytucji. Można go uznać za prawdziwe serce muzeum. To właśnie w tym dziale zgromadzone są wszystkie skarby, które zostały odnalezione na terenie m.in Piotrówki. One świadczą o historii naszego miasta - mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Jak podkreślił wicedyrektor muzeum, prace archeologiczne odgrywają niezwykle istotną rolę.
- My jako historycy możemy badać historię do momentu, do którego posiadamy źródła pisane. Jednakże, gdy brakuje nam tych źródeł, to wkraczamy w obszar prehistorii lub prahistorii, gdzie archeologia odgrywa kluczową rolę. To właśnie dzięki badaniom archeologicznym możemy poznać i zrozumieć historię tam, gdzie brakuje nam pisemnych dowodów - mówił Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach konserwacji ceramicznych i szklanych zabytków archeologicznych, warsztatach edukacyjnych „Garnek proszę” i „Lalki Montanki”, a także zwiedzić pracownie i magazyny archeologiczne. Będzie także dostępne stanowisko edukacyjne dotyczące średniowiecznego zielarstwa. Nie zabraknie również warsztatów i pokazów skanowania i drukowania 3D. Dodatkowo będzie można obejrzeć dwie wystawy.
- Często dzieci i młodzież podczas spacerów po polach i ogródkach natykają się na różne przedmioty, a naszym celem jest pomóc im zrozumieć, co dalej z nimi zrobić, ponieważ często brakuje wiedzy na ten temat. Z tego powodu, w tym roku wpadliśmy na pomysł, aby w pełni zaangażować się w te obchody i dostarczyć dzieciom i młodzieży pełną wiedzę i wsparcie w tej dziedzinie - mówiła Dorota Pogodzińska, dział archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
W trakcie pikniku będzie można również odwiedzić stanowisko edukacyjne "Kowal i płomienne rzemiosła – ogień w średniowieczu".
- Młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję zobaczyć jak przedmioty, które obecnie wiszą w gablocie mogły wyglądać tysiąc lat temu czy osiemset lat temu i jaką pełniły rolę w życiu ówczesnych ludzi - tłumaczył Mikołaj Makowski, grupa rekonstrukcji historycznej Kuźnia Borzywoj.
W ramach V edycji Europejskich Dni Archeologii będzie można także wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie "Dom wedle bramy", która znajduje się w Kamienicy Starościńskiej należącej do spółki Rewitalizacja. Jak mówiła Dorota Rajkowska, spółka zatrudnia archeologów specjalizujących się w odkryciach na terenie Miasta Kazimierzowskiego.
- W Kamienicy Starościńskiej prezentowana jest odświeżona wystawa, która obejmuje również film ukazujący prace archeologiczne i znaleziska. Ta ekspozycja stanowi doskonałe uzupełnienie Muzeum Historii Radomia - mówiła Dorota Rajkowska, prezes spółki Rewitalizacja.
Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających także w weekend, 17 i 18 czerwca. Od godz. 11 do 18 będzie można obejrzeć dwie wystawy: "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" oraz "Warstwy. Dziedzictwo archeologiczne Mazowsza".