Rada Miejska przyjęła nowy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi na 2015 rok. Koszty jego realizacji ponosi budżet miasta.
Spośród zadań objętych programem, największe
pieniądze, bo prawie 800 tysięcy złotych, przeznaczone zostaną na prowadzenie
schroniska dla bezdomnych zwierząt. Następne w kolejności jest zapewnienie opieki weterynaryjnej w przypadku, gdy dojdzie do wypadku drogowego z udziałem zwierząt, na które miasto rezerwuje 95 tysięcy
złotych. Trzecia pozycja to 40 tysięcy na opiekę nad wolno żyjącymi
kotami, w tym ich dokarmianie. Miasto będzie m.in. także kontynuowało działania związane z promocją czipowania psów, na które wydać może do 10 tysięcy złotych.
Zaproponowane w nowo przyjętym programie rozwiązania stanowią kontynuację tych, które były realizowane w latach ubiegłych. W tym miejscu warto przypomnieć, co gmina zrobiła dla bezdomnych zwierzętach w ubiegłym roku:
- 659 bezdomnych zwierząt przebywających w radomskim schronisku znalazło nowy dom
- 835 bezdomnych zwierząt zostało odłowionych z ulic naszego miasta przez Straż Miejską w Radomiu i zapewniono im opiekę w schronisku dla bezdomnych zwierząt.
- 141 dziko żyjących kotów zostało poddanych sterylizacji lub kastracji. Oprócz zabiegów chirurgicznych przeprowadzonych w lecznicach koty zostały zaszczepione, odpchlone oraz odrobaczone i oznakowane. Działania te były realizowane w ramach konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Radomia przez dwie radomskie organizacje pozarządowe, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Zwierzęta te zostały objęte opieką oraz udzielono im pomocy poprzez ich dokarmianie. W ramach zadania organizacje nawiązały kontakty z lokalnymi opiekunami kotów, którym przekazano w sumie około 280 kg karmy. Karmę odebrało 45 osób, które na co dzień opiekują się bezdomnymi kotami.
- 315 zwierzętom poszkodowanym na skutek wypadków komunikacyjnych udzielono pomocy weterynaryjnej i zapewniono opiekę w lecznicy. Zwierzęta do lecznicy dowiezione były przez Straż Miejską w Radomiu, a w szczególnych przypadkach pomocy udzielono w miejscu wypadku, w którym poszkodowane były zwierzęta.
- 325 psów z terenu naszego miasta zostało bezpłatnie trwale oznakowanych poprzez wszczepienie pod skórę elektronicznego transpondera, tzw. czipa i zarejestrowanych w międzynarodowej bazie danych Safe - Animal.
Kontrola założeń programu spoczywa na prezydencie miasta, a jego realizacja zakłada współpracę Straży Miejskiej, wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miejskiego, lekarzy weterynarii oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt.