Uroczyste wmurowanie na ścianie Rogatki przy ul. Malczewskiego tablicy poświęconej Osińskiemu zainicjowało Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 Pułku Piechoty oraz Grupa Rekonstrukcyjna Policji w Radomiu. - Tablica zamieszczona została z błędem historycznym, wymagającym sprostowania. To dało asumpt do spekulacji, że tablica może już tu nie wrócić. Nasze stowarzyszenie zyskało sympatyka - radomską Grupę Rekonstrukcyjną Policji, która wspólnie z nami postanowiła jednak tą tablicę przywrócić w miejsce, w którym była poprzednio. Po wielu dniach przygotowań, zbierania funduszy na ten cel udało się ją zamontować- mówi Andrzej Mędrzycki, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 p.p. w Radomiu. - Znaleźliśmy wielkiego sojusznika, posła Konrada Frysztaka, który zorganizował swoja grupę przyjaciół, która nam bardzo efektywnie materialnie w tym przedsięwzięciu pomogła.
Tablica po kilku latach wróciła na Rogatkę, w poprawionej wersji. Znalazła się na tym budynku nieprzypadkowo - to właśnie Michał "Brzęk" Osiński uratował przed zniszczeniem budynek Rogatki Warszawskiej - na jej miejscu miało bowiem powstać rondo. Szczególnie bliska była mu historia regionu i ochrona jego zabytków. Przewodniczył Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami, założył przy PTTK Klub Miłośników Radomia, pomagał organizować Radomskie Towarzystwo Naukowe. Dzięki jego staraniom nie rozebrano XVIII-wiecznej rogatki miejskiej przy ul. Malczewskiego; Osińskiemu zawdzięczamy także odsłonięcie fragmentów murów obronnych miasta czy przywrócenie historycznych nazw uliczkom na Mieście Kazimierzowskim. Jego zasługą jest również złożenie prochów płk. Dionizego Czachowskiego w kościele bernardynów. - Jest to bardzo ważna postać w życiu Radomia, która zaznaczyła swoją obecność w sposób niesamowicie aktywny. Był to działacz nie tylko polityczny, ale też kulturalny, społeczny. Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby ta tablica i pamięć o nim, nie powróciła na mury Rogatki - mówi Andrzej Mędrzycki.
https://www.cozadzien.pl/radom/jest-taka-ulica-michala-tadeusza-osinskiego/56201
Fundatorami tablicy są m.in. poseł Konrad Frysztak wraz z grupą przyjaciół, Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 72 pułku piechoty - Andrzej Mędrzycki i Andrzej Chałubiński i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej.
Na zakończenie uroczystości złożono wieńce pod tablicą i obecnym wręczono okolicznościowe odznaczenia.
https://www.cozadzien.pl/historia/tablice-dla-zasluzonych-miasta-radomia/30849