Początków Radomskiej Wytwórni Telefonów można szukać w fabryce „Ericsson” Polska Akcyjna Spółka Energetyczna, która powstała pod koniec 1938 roku. Pierwszym dyrektorem tego miejsca został inżynier Henryk Patum. Od momentu otwarcia wytwarzano tam m.in. aparaty telefoniczne biurkowe oraz ścienne, skrzynki rozdzielcze słupowe do prowadzenia rozmów międzymiastowych, czy też akumulatory. W czasie wojny doszło do zmian i przez pewien czas produkowano np. części do głowic torpedowych, a także elementy wyposażenia samolotów.
W 1944 roku utracono najbardziej wartościowe maszyny, ale trzy lata później udało się je odzyskać. Pomimo ich braku, już w 1945 roku podjęto próbę produkcji aparatów telefonicznych. 1 stycznia 1972 roku przekształcono całkowicie nazwę tego miejsca i pierwszy raz pojawiła się Radomska Wytwórnia Telefonów „Telkom – RWT”. Już trzy lata później był to jeden z największych i najnowocześniejszych producentów telefonów w krajach socjalistycznych. 22 stycznia 1991 roku w związku ze zmianami, jakie zaszły w kraju i problemami samej firmy, przekształcono ją w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Konkurencja jednak była silniejsza i ponad pięć lat później sąd ogłosił jej upadłość. Z upadłego przedsiębiorstwa już wcześniej wyłoniło się sześć innych spółek, z których jedna swoją siedzibę umieściła przy ulicy Wodnej 13/21 i przyjęła nazwę Radomskiej Wytwórni Telefonów – Telefony Polska SA. Powstała trzy lata przed upadkiem starszej firmy, a dokładnie 20 października 1993 roku. Był to największy producent telefonów, systemów łączności oraz urządzeń do świadczenia usług internetowych. Dzięki temu stał się jedną z liderujących firm branży telekomunikacyjno-informacyjnej w całej Polsce.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/zapomniane-miejsca-ostatnie-dni-budynku-radomskiej-wytworni-telekomunikacyjnej-zdjecia/84306
Jednak w końcu musiał nadejść czas na zmiany. - Miejsce, które chcemy stworzyć, architekturą i zastosowaniem będzie znacznie odbiegało od tego, co jest teraz. W tym miejscu powstaną dwa budynki mieszkalne, wysokością podobne do jeszcze stojących. Prawdopodobnie będą ośmiokondygnacyjne - mówi Michał Paź, właściciel obiektu - Budynek przy ul. Wodnej chcemy wyburzyć do końca września.
Właściciel zaznacza, że z uwagi na aktualną sytuację na rynku budowlanym, finansowanym i rosnącą inflację nie wiadomo, kiedy dokładnie powstaną tam nowe bloki.
Na podstawie "Encyklopedii Radomia" Jerzego Sekulskiego.