Od początku wojny na Ukrainie w pomoc zaangażowały się także instytucje religijne. Już od pierwszych dni na wielu frontach zaczęła działać m.in. Caritas Diecezji Radomskiej.
- Zorganizowaliśmy kilka miejsc w diecezji, w których uchodźcy mogli znaleźć schronienie. Udało nam się zorganizować 12 dużych transportów na Ukrainę i 50 mniejszych. Dary były dostarczane do Kołomyi i w okolice Kijowa. W pierwszych miesiącach Caritas Diecezji Radomskiej we współpracy z Caritas Polska uruchomiła program "Rapid Response". Udzieliliśmy wsparcia na kwotę 1,2 mln zł - wylicza ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.
Pomoc Caritas nie ograniczała się jednak tylko do wysyłania transportów, ale też wsparcia na miejscu.
- Na terenie diecezji rozdysponowaliśmy 250 ton żywności, która dotarła do uchodźców z Ukrainy. Na terenie każdego z powiatów udało nam się utworzyć magazyn, gdzie była dowożona żywność i najpotrzebniejsze rzeczy - dodaje dyrektor Caritas.
Od roku Ukrainie pomagają także Rycerze Kolumba. To 140 tys. paczek wysłanych na Ukrainę, ale też przekazanie kilku tysięcy kurtek dziecięcych.
- Pierwsza rzecz, którą zrobiliśmy, to były punkty miłosierdzia na granicach, gdzie przyjmowaliśmy tych, którzy uciekali z Ukrainy. Mogli oni otrzymać pierwszą pomoc, żywność, czy ciepły napój. Przez te punkty przeszło wtedy około 300 tys. uchodźców. Później powstały centra miłosierdzia, gdzie przygotowywaliśmy dary. Jedno z nich powstało w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Od wielkiego postu ubiegłego roku regularnie przygotowujemy transporty żywności - mówi Andrzej Anasiak, Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba.
Warto dodać, że od Środy Popielcowej Rycerze Kolumba zachęcają do samodzielnego wypełniania paczek na Ukrainę. Oznakowane pudełka można odbierać m.in. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej, ale też na Glinicach i Michałowie.
https://www.cozadzien.pl/radom/rok-pomocy-ukrainie-reportaz-dziennikarzy-radia-rekord/89550
https://dami24.pl/wiadomosci/rok-wojny-otwarte-serca-polakow/25971