Od 16 do 22 września odbywać się będzie Europejski Tydzień Mobilności – kampania zainicjowana przez Komisję Europejską, której celem jest zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej oraz ekologicznych środków transportu. W ramach tego tygodnia ruszy także akcja edukacyjno-informacyjna. Na przystankach, na tablicach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz we wszystkich autobusach miejskich emitowane będą komunikaty skierowane do uczestników ruchu drogowego.
- Coraz częściej obserwujemy sytuacje, w których piesi korzystają z telefonów komórkowych, często mając słuchawki na uszach z głośną muzyką, przechodząc przez ulice. Chcemy uświadomić użytkowników ruchu o zagrożeniach związanych z takim zachowaniem - mówiła Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
Na tablicach informacyjnych pojawią się również ostrzeżenia dotyczące oszustw internetowych oraz przestępstw popełnianych np. metodą „na wnuczka”.
- Oszustwa popełniane metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika” oraz inne legendy, są poważnym problemem. W pierwszym półroczu na terenie całego garnizonu mazowieckiego odnotowano 55 takich przestępstw, na łączną kwotę ponad 1 mln 660 tys. zł. W rejonie podległym Komendzie Miejskiej Policji, stwierdzono 12 takich przestępstw, których łączna wartość wyniosła 348 tys. zł - mówiła mł. insp. Agnieszka Guza, naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.
Łącznie przygotowano osiem różnych komunikatów i haseł.
- To są krótkie, precyzyjne i łatwe do zapamiętania hasła np. „Uważaj, bądź bezpieczny”, „Nie korzystaj z telefonu komórkowego, gdy przechodzisz przez przejście” - tłumaczył Robert Faryna, p.o. zastępcy dyrektora MZDiK w Radomiu.
Dodatkowym elementem działań w trakcie Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie rozdawanie odblasków przez pracowników WORD-u w Radomiu. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się po zmroku, zwiększając ich widoczność na drodze.
- Statystyki policyjne, przynajmniej za zeszły rok, nie są pocieszające - wiele osób zginęło na naszych drogach. W pierwszym półroczu tego roku sytuacja była nieco lepsza, ale niestety znów odnotowujemy wzrost liczby zabitych i rannych, zwłaszcza wśród pieszych niechronionych uczestników ruchu drogowego - informował Dariusz Piątek, dyrektor WORD w Radomiu.
https://dami24.pl/wiadomosci/chca-zeby-bylo-bezpieczniej/30293