Wykład poprowadził Jan Gołębiowski, psycholog kryminalny, biegły sądowy i autor licznych publikacji na temat profilowania sprawców przestępstw. Jednym z poruszonych zagadnień była różnica między seryjnym i wielokrotnym mordercą.
- Tutaj nie ma twardej granicy. Przykładowo, kodeks karny nie wyróżnia takiego pojęcia jak "seryjny zabójca". Najczęściej zwraca się uwagę na motywację, jaką kieruje się sprawca. Najłatwiej nam uznać kogoś za seryjnego mordercę, jeśli zabija z motywacji seksualnej lub urojonej. Jeśli coś jest bardziej "racjonalnego", np. rabunek, to wtedy nazwalibyśmy go "zabójcą wieloofiarowym" - tłumaczy Jan Gołębiowski.
Psycholog zwrócił też uwagę na pojęcie "dzieciobójstwa". Okazuje się, że jest ono zarezerwowane tylko dla kobiet.
- Dzieciobójstwo jest przestępstwem dokonanym tylko przez matkę i jest popełnione w wyniku szoku poporodowego, czyli tylko w okoliczności porodu czy połogu. Jeśli kobieta zabije dziecko, które jest większe, np. ma kilka miesięcy lub lat, to na pewno nie można tego zakwalifikować jako "dzieciobójstwo". Dlatego o "seryjnych dzieciobójczyniach" powiedziałem w cudzysłowie, bo przypadek, kiedy kobieta trzymała pięcioro swoich dzieci w beczkach, został zakwalifikowany jako zwykłe zabójstwo i dostała 25 lat pozbawienia wolności. Dzieciobójczynie są traktowane łagodniej - mówi Jan Gołębiowski.
Uwagę słuchaczy zwróciły statystyki dotyczące profili przestępców, którzy najczęściej popełniają seryjne morderstwa.
- W zdecydowanej większości są to mężczyźni, którzy najczęściej kierują się motywacją seksualną. Amerykanie zwracają uwagę, że zwykle są to biali mężczyźni, ale w innych nacjach również występowali seryjni zabójcy, jak choćby w Korei czy Chinach - tłumaczy psycholog.
Jan Gołębiowski zwraca także uwagę, że seryjni zabójcy często wchodzą też do popkultury.
- Od wielu lat jest trend, że osoby, które w spektakularny sposób naruszają normy prawne i dotykają tabu społecznego, cieszą się sporym zainteresowaniem. Niektórzy trafiają do popkultury i są różnie pokazywani. Niektórzy jako demony zła, a inni w sposób niejednoznaczny, w postaci romantycznych bohaterów, którzy przeżyli traumę z dzieciństwa - mówi.
Jan Gołębiowski – psycholog kryminalny, były psycholog policyjny, pracował również na oddziale psychiatrii sądowej, obecnie występuje w roli biegłego sądowego, specjalizuje się w profilowaniu kryminalnym nieznanych sprawców przestępstw. Jest autorem książki „Umysł przestępcy”, był głównym bohaterem serialu dokumentalnego produkcji CBS Reality „Zawód profiler”.
https://dami24.pl/wiadomosci/co-jest-w-glowie-seryjnego-mordercy/26271
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wyklad-otwarty-pt-w-umysle-seryjnego-mordercy-zdjecia/90565