Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w skrócie POZ, to osoba do której pacjenci zazwyczaj kierują się w pierwszej kolejności. W jego zakresie kompetencji mieści się: wystawianie recepty; diagnoza, zalecenia lekarskie lub ewentualne wskazówki profilaktyczne; skierowanie, na obowiązkowe szczepienia i badania kontrolne; ocena stanu zdrowia pacjenta oraz wystawienie skierowania na diagnostykę laboratoryjną, obrazową i nieobrazową ( np. EKG, USG ); skierowanie do szpitala, specjalisty, na rehabilitację lub do sanatorium.
Zanim skorzystamy z porad lekarza specjalisty, będziemy potrzebować skierowania wystawionego przez POZ albo innego lekarza, który udziela świadczeń wraz z ważną umową z NFZ. Są jednak specjaliści do których nie potrzebujemy żadnego skierowania. Są to: dentysta, ginekolog i położnik, wenerolog, psychiatra oraz onkolog.
Warto pamiętać, że skierowanie do szpitala wystawi nam każdy lekarz. Natomiast na drogie badania diagnostyczne ( np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa ), wyłącznie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w placówce, w której została zawarta umowa z Funduszem na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, psychiatrię lub rehabilitację.
Jak wiadomo, najważniejszą zasadą zachowania dobrego zdrowia jest profilaktyka. Jeśli choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, szanse na wyzdrowienie są dużo większe. Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala skorzystać z bezpłatnej profilaktyki leczenia raka piersi. Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku 50 – 69 lat, które spełniają jedno z wymienionych poniżej kryteriów:
- brak wykonywanej mammografii w ciągu dwóch ostatnich lat,
- otrzymanie pisemnego zalecenia do wykonania powtórnej mammografii w związku z obciążenia czynnikami ryzyka.
To nie jedyny bezpłatny program, która ma zapobiec dalszemu rozwojowi chorób onkologicznych. Program profilaktyki raka szyjki macicy jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25 – 59 lat, pod warunkiem, że nie miały wykonanego badania cytologicznego w ciągu ostatniego roku i dodatkowo są obciążone czynnikami ryzyka ( tj. HIV, HPV lub przyjmowanie leków immunosupresyjnych),
Jeśli do tej pory, nie została u nas rozpoznana żadna choroba układu krążenia, ale jesteśmy obciążeni czynnikami ryzyka ( tj. palenie, nadciśnienie lub otyłość ) nadal możemy skorzystać z bezpłatnego programu profilaktycznego. Osobom powyżej 18 roku życia, palącym papierosy przysługuje bezpłatny udział w programie profilaktyki chorób odtytoniowych. Mogą one liczyć na badanie spirometryczne, jeśli nie miały go w ciągu ostatnich trzech lat. Dostępne są również programy profilaktyki badań prenatalnych i gruźlicy.
Leczenie stomatologiczne
Ile razy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługują nam wizyty profilaktyczne?
- 1 raz w roku usunięcie kamienia nazębnego,
- 1 raz w roku wizyta z instruktażem, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej,
- 3 razy w roku przegląd stanu uzębienia u stomatologa,
- 2 zdjęcia rentgenowskie rocznie, które są robione w ramach leczenia,
- leczenie kanałowe, ale jedynie od kła do kła ( do wyjątku zaliczają się dzieci i kobiety w ciąży – przysługuje im leczenie kanałowe wszystkich zębów ( do 3 kanałów ),
- usunięcie zęba,
- leczenie zmian, znajdujących się na błonie śluzowej jamy ustnej.
Warto pamiętać, że kiedy decydujemy się na leczenie na NFZ, powinniśmy być świadomi standardu oferowanej nam usługi. Wykonanie protezy zębowej również przysługuje nam za darmo,w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia na pięć lat. Dodatkowo raz na dwa lata mamy możliwość skorzystania z jej ewentualnej naprawy.
Więcej szczegółowych informacji, na temat darmowych świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ, znajdziemy na stronie internetowej: nfz.gov.pl w zakładce „Dla pacjenta”.