Jak czytamy w oficjalnym komunikacie: "Jeśli masz objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), nie idź do pracy, pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.". To najważniejsza wskazówka dla osób, które czują się chore i podejrzewają koronawirusa - to także wytyczna, byśmy nie zajmowali linii telefonicznych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, tak długo jak nie mamy potwierdzenia choroby w formie pozytywnego wyniku. Warto również pamiętać, że przysługuje nam zwolnienie lekarskie za czas, który poświęcamy na wykonanie testu i przebytą samoizolację w jego oczekiwaniu.
Co równie istotne, nie powinniśmy do lekarza, lub na SOR wybierać się pieszo, lub komunikacją miejska. Unikajmy dużych skupisk ludzkich w drodze do placówki.
"Jeśli nie możesz samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, poinformuj lekarza - zleci w systemie, aby przyjechała do ciebie karetka wymazowa."
Warto również pamiętać o tym, co należy do naszych obowiązków po wykonaniu testu - w oczekiwaniu na wyniki powinniśmy unikać spotkań towarzyskich i imprez masowych. W miarę możliwości powinniśmy także odpuścić sobie robienie zakupów i poprosić o pomoc bliskich.
"Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym Policji, służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla Twojego lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla Ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta (instrukcję założenia konta znajdziesz tutaj https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta)."
Po otrzymaniu pozytywnego wyniku, zostaniemy poinformowani o tym przez lekarza, który dokonywał badania, lub też miejscowy Sanepid, który poinstruuje nas o tym co dalej - najczęściej decyzją Inspektora Sanitarnego zarządzana jest izolacja, jednak w przypadku wtórnego zachorowania lub wyniku negatywnego mimo objawów, może być nałożony nadzór sanitarny. W tym drugim przypadku, pacjent zobowiązany jest przekazywać informacje o wszelkich zmianach dotyczących jego stanu zdrowia do Sanepidu, a gdyby zaszła potrzeba, jest on hospitalizowany. Pozytywny wynik, to także widmo zbliżającego się wywiadu z pracownikiem Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej, który zapyta nas o dane osobowe zarówno rodziny, jak i osób z którymi mieliśmy kontakt w ciągu ostatnich siedmiu dni.
"Na osoby, z którymi miałeś kontakt może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt). Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. Natomiast w każdym przypadku odbywania przez Ciebie izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte osoby, które z Tobą zamieszkują – jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub gdy jest to niemożliwe będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej."
Pamiętajmy także o skróconym czasie kwarantanny i izolacji - obecnie zamiast 14 dni, trwa ona 10 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku na teście w kierunku SARS-CoV-2. Izolacja kończy się wraz z upływem tego czasu - tak długo jak nie mamy już objawów zakażenia. W innym przypadku, należy przed upływem 10 dni skontaktować się zlekarzem, który podejmie decyzję o tym co dalej.
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, powinniśmy zadzwonić na numer 999 lub 112 i poinformować o tym, że jesteśmy na izolacji domowej lub kwarantannie.