Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Co robić w długi weekend? Podpowiadamy!

Co robić w długi weekend? Podpowiadamy!

20 lat Polski w Unii Europejskiej

By przypomnieć o obecności i osiągnięciach Polski i Radomia w Unii Europejskiej, władze miasta zapraszają w środę, 1 maja o godz. 11.30 na wspólne spotkanie i odśpiewanie hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego” i hymnu UE – „Ody do radości”. Wydarzenie rozpocznie się przemarszem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Terytorialnej z pl. Corazziego plac z fontannami przy ul. Żeromskiego. Tutaj po wspólnym odśpiewaniu hymnów orkiestra WOT zaprezentuje się w pokazie musztry paradnej i programie artystycznym. Po uroczystości będzie można wziąć udział w wycieczce po Radomiu, a dokładnie - poznać inwestycje, które w ostatnich latach udało się zrealizować dzięki pieniądzom z UE. Autobus będzie oczekiwał na chętnych na parkingu przy kościele garnizonowym.

Koń w tradycji polskiej

„Koń w tradycji polskiej” to plenerowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w polskiej historii i kulturze. Głównym bohaterem trzeciej edycji wydarzenia, które zaplanowano na środę, 1 maja w godz. 12-18 w Muzeum Wsi Radomskiej, będzie koń w służbie wojskowej. Zaprezentowane zostaną różne formacje jazdy polskiej - od legendarnej husarii po kawalerię XX wieku, a także zaprzęgi konne, w tym zaprzęg straży ogniowej. Główny punkt i atrakcja programu to widowiskowe pokazy legendarnej husarii w wykonaniu kawalerzystów z Sandomierza.

Pokazom towarzyszyć będą przejażdżki bryczką i na kucyku, warsztaty i pokazy rzemieślnicze. Pojawią się też wystawcy, twórcy ludowi i koła gospodyń wiejskich z daniami tradycyjnej kuchni. Dla dzieci organizatorzy przygotowują kino w remizie strażackiej oraz strażackie atelier fotograficzne, gdzie dorośli i dzieci będą mogli zrobić sobie zdjęcia w historycznych mundurach i oporządzeniu strażackim na tle zabytkowego wozu straży ogniowej.
Bilety: normalny 20 zł., ulgowy 12 zł.

Majówka w skansenie

Odwiedzający MWR podczas długiego, majowego weekendu będą mogli zwiedzać wystawy czasowe. Plenerowa wystawa Tomasza Sikory „Widzenie świata Sikory” to fotografie przedstawiające ludzi i plenery skansenu. Znany i utytułowany fotografik zainspirował się nimi podczas wizyt w MWR. Na parterze Domu Ludowego z kolei goście mają okazję zanurzyć się w atmosferę życia dworskiego przełomu XIX i XX wieku. Przedstawione tkaniny nie tylko zachwycają swoim pięknem, ale także opowiadają historie o swoich funkcjach i zastosowaniach. Prezentowane eksponaty, najczęściej w formie rekonstrukcji, zachęcają do dotykania i odkrywania ich tekstury. Tablica z próbkami tkanin staje się edukacyjnym elementem wystawy, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających, którzy mogą poznać różne rodzaje materiałów i ich przeznaczenie. Można też zrobić sobie pamiątkową fotografię w specjalnie przygotowanej foto-budce. Wystawę „Od adamaszku do żakardu – dawne tkaniny dworskie” można oglądać do 6 października. Natomiast „Wiosna - jesień w Muzeum Wsi Radomskiej” to wystawa poplenerowa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu. Prace ukazujące uroki skansenu można podziwiać w Kurniku z Konar do końca czerwca.

Podczas majowego weekendu Muzeum Wsi Radomskiej czynne będzie: środa, 1 maja – godz. 10.00-18.00. czwartek, 2 maja – godz. 9.00-17.00, piątek, 3 maja – godz. 10.00-18.00, sobota, 4 maja – godz. 10.00-18.00 i niedziela, 5 maja – godz. 10.00-18.00.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Z kolei Muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie nieczynne zarówno 1, jak i 3 maja.

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na oficjalne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprasza w piątek, 3 maja radomski magistrat i Garnizon Radom. Program: godz. 11.40 – pl. Corazziego: zbiórka uczestników - władz miasta, przedstawicieli wojska, asysty honorowej, pododdziałów służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych, pocztów sztandarowych, orkiestry wojskowej, stowarzyszeń kombatanckich, szkół i zaproszonych gości; godz. 11.50 - przemarsz do kościoła garnizonowego przy pl. Konstytucji 3 Maja; godz. 12.00 - msza święta w kościele garnizonowym; godz. 13.00 – pl. Konstytucji 3 Maja: złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Radom, wciągnięcie flagi i odegranie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu i defilada.

Turniej rycerski w Iłży

To coroczna impreza, która przyciąga miłośników historii nie tylko z regionu. Pierwszy turniej odbył się w 1993 roku i od tego czasu stał się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W tym roku iłżecki zamek i wzgórze zamkowe staną się miejscem spektakularnego widowiska – zbrojnej konfrontacji rycerzy z Południa i Północy. Swoje umiejętności zaprezentują jedni z najlepszych rycerzy w Polsce, zdobywcy wielu laurów i trofeów, reprezentanci na mistrzostwach krajowych i międzynarodowych w walkach rycerskich. Nie zabraknie pokazów broni oblężniczej i pokazów konnych, a także atrakcji dla najmłodszych - wioski rycerskiej.
Zarówno w piątek, jak i w sobotę organizatorzy zapraszają w godz. 13.00-18.00 do obozowiska z animacjami i rzemiosłem średniowiecznym.

Piątek, 3 maja
godz. 11.00 - oficjalne otwarcie imprezy, powitanie rycerzy
godz. 11.30 - turniej łuczniczy
godz. 12.00 - turniej dla dzieci w walkach rycerskich na broń sportową
godz. 13.00 - pokaz broni oblężniczej
godz. 14.30 - turniej giermków i rycerzy
godz. 17.00 - pokaz artylerii
godz. 18.00 - turniej rycerski na miecze i puklerz
godz. 19.00 - walki drużyn rycerskich 3/3
godz. 20.00 - konkurs dla publiczności
godz. 21.00 - zakończenie pierwszego dnia turniejowego

Sobota, 4 maja
godz. 11.00 - rozpoczęcie drugiego dnia turniejowego
godz. 11.30 - turniej łuczniczy
godz. 13.00 - turniej maczania łba w balii
godz. 13.30 - turniej rycerski miecza i tarcz
godz. 16.30 - pokaz sokolniczy, cz. 1
godz. 17.00 - pokaz rycerzy konnych
godz. 18.00 - bitwa o zamek
godz. 19.30 - pokaz sokolniczy, cz. 2
godz. 20.00 - pokaz maszyn oblężniczych
godz. 21.00 - rozdanie nagród i zakończenie imprezy

Kochanowski Przystanek Wesele 2024

Burmistrz miasta i gminy Przytyk Dariusz Wołczyński serdecznie zaprasza do udziału w IX edycji wielowymiarowej imprezy plenerowej, organizowanej na pamiątkę zawarcia w Przytyku przez Jana Kochanowskiego związku małżeńskiego z Dorotą Podlodowską. Kochanowski Przystanek Wesele rozpoczyna się już w dziś (piątek, 26 kwietnia) o godz. 9 - konkursem recytatorskim w Centrum Kultury i Bibliotece w Przytyku. Uczniowie deklamować będą utwory renesansowe i fraszki Jana z Czarnolasu. Na środę, 1 maja na godz. 10 organizatorzy zaplanowali turniej szachowy dla wszystkich w salce parafialnej przytyckiego kościoła. W czwartek, 2 maja o godz. 17, po mszy świętej, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Piątek, 3 maja to ostatni dzień imprezy. O godz. 11 sprzed budynku Urzędu Miasta wyruszy do kościoła prowadzony przez miejscową Młodzieżową Orkiestrę Dętą orszak weselny, którego uczestnicy – obowiązkowo w strojach z epoki - wezmą udział w mszy świętej odprawionej na pamiątkę ślubu Doroty Podlodowskiej i Jana Kochanowskiego. Dopełnieniem zaślubin będzie wesele, czyli przegląd kapel i zespołów ludowych, który rozpocznie się o godz. 15 na placu Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie. Zaplanowano też zabawę taneczną. Wstęp wolny.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Szydłowieckie Zygmunty

XXI Szydłowieckie Zygmunty rozpoczną się w czwartek, 2 maja o godz. 11.45. Wtedy to wybrzmi hejnał na cztery strony świata, a kwadrans później rozpocznie się uroczysta msza święta odpustowa. Na godz. 16.30 zaplanowano oficjalne otwarcie, a po nim wspólne zdjęcie wszystkich Zygmuntów. O godz. 17 rozpocznie się koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, a o godz. 17.30 - happening z okazji Święta Flagi. O godz. 18.10 wystąpi grupa Retro, a o godz. 18.30 - zespół Fantazja. Na godz. 19.30 zaplanowano koncerty gwiazd - najpierw na scenie pojawi się Matlane, a po nim Patrycja Markowska.
Atrakcji nie zabraknie też w piątek, 3 maja. O godz. 10 na Rynku Wielkim odbędą się uroczystości patriotyczne z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 12 rozpocznie się piknik rodzinny w parku Radziwiłłowskim, a dwie godziny później organizatorzy zaproszą na wyspą zamkową, na spotkanie z historią. Będzie można zwiedzić wioskę plemienną, malować runy, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy obserwować pokaz ptactwa łowieckiego.

Koncert „Powrót do korzeni” w Przysusze

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze (al. Jana Pawła II) zaprasza w czwartek, 2 maja o godz. 17 na koncert „Powrót do korzeni”. Wystąpią Daniel Strahilevitz – fortepian i Maja Syrnicka – skrzypce, a usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Johanna Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Daniel Strahilevitz od 2022 roku jest dyrektorem studium wokalnego i dyrygentem Teatru Państwowego w Oldenburgu. Dał się poznać jako wszechstronny muzyk, ekscytujący solista i pełen pasji artysta dzięki różnorodnym występom na koncertach solowych, kameralnych, koncertach muzyki współczesnej i wokalnej. Maja Syrnicka to urodzona w Katowicach skrzypaczka. Pasjonatka muzyki kameralnej studiowała w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, w Akademii Muzycznej w Poznani. Laureatka wielu nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od 2019 roku pełni funkcję zastępcy koncertmistrza w Teatrze Państwowym w Oldenburgu.
Bilet specjalny – 1 zł.

Do parku, do muzeum

W długi majowy weekend można się także wybrać do Czarnolasu – do Muzeum Jana Kochanowskiego. Placówka czynna jest 1 maja w godz. 10-18, 2 maja – w godz. 8-16, 3 maja – w godz. 10-18, 4 maja – w godz. 10-18, a 5 maja – w godz. 10.18.
Wolne majowe dni możemy też spędzić w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Park Rzeźby odiwedzimy, bezpłatnie, codziennie od godz. 7 rano do zmroku. Muzeum Rzeźby Współczesnej, Pałac, Oranżeria, Kaplica i Wozownia czynne są: od wtorku do piątku w godz. 10-17, a w weekend w godz. 10-18. Obowiązuje jeden bilet wstępu.

A jak spędzić weekend majowy w województwie? Sprawdziliśmy:

https://dami24.pl/informacje/informacje-01052024/29382

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy