Piątek, 26 lipca
Koncert Iny West. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza o godz. 20 na koncert Iny West, czyli Izabeli Wróblewskiej - polskiej wokalistki, producentki muzycznej i multiinstrumentalistki. Z muzyką związana jest od dzieciństwa - uczyła się w klasie fortepianu, studiowała muzykologię, brała także lekcje wokalu. W 2018 roku została laureatką Festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 2019 roku wydała solowy album „Girls”. Współpracowała z wieloma uznanymi muzykami na rynku polskim i europejskim, m.in. z Jakobem Kierschem, perkusistą zespołu Alphaville, który uzupełnia koncertowy skład artystki. Muzyka Iny West to transowa, nowofalowa elektronika z elementami folku, jazzu i popu. Artystka zręcznie łączy klasyczne instrumentarium, taneczny bit i surowe wokalne harmonie. Bilety, w cenie 40 zł, do nabycia online i w kasie Elektrowni.
Sobota, 27 lipca
Charytatywne warsztaty z linorytu z Natalią Kiepiel. Uczestnicy przejdą każdy etap tworzenia linorytu, od zaprojektowania wzoru, przez prace z dłutem, po wykonanie własnoręcznych odbitek. Nie zabraknie też teorii - co nieco o dłutach, linoleach, papierze i farbach. - Z ogromną chęcią chcę przekazywać moją wiedzę na temat tak ciekawej techniki jaką jest linoryt, jednak pomysł na owe warsztaty wziął się głównie z chęci pomocy – mówi Natalia Kiepiel. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wpłaty na wskazaną przez prowadzącą szkolenie zbiórkę charytatywną. Aby wziąć udział w warsztatach, należy dokonać rejestracji poprzez e-mail nataliakiepiel@gmail.com, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi pocztą zwrotną. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Godz. 11. Biblioteka Szósta Strona (Filia nr 6 MBP), ul. Kusocińskiego 13.
Radom Summer Rhytm by Łaźnia - Rapto Łapto & Sven Goldstein Band. Rapto Łapto to muzyczny ukłon w stronę lat 90. Brudny i energetyczny styl osadzony w duchu tamtych lat sprawia, że w muzyce czwórki radomian jest wiele porównań do ekip takich, jak Flapjack, Illusion, Limp Bizkit. Na koncie mają płytę zatytułowaną „Bardzo fajnie”. Na koncertach stawiają na energię i zabawę; jak sami mówią, rock'n'roll to nie rurki z kremem. Sven Goldstein to polsko-niemiecki zespół metalowy. Ich styl określany jest przez dziennikarzy muzycznych jako „poniemiecki, precyzyjny, pełen pasji i jakości, a także szwajcarskiej precyzji”. Godz. 19. Muszla koncertowa w parku im. Tadeusza Kościuszki.
Koncert na fontannach. Wydarzenie „Radom wolny od uzależnień” ma na celu „promowanie zdrowego stylu życia i zwiększanie świadomości społecznej na temat problemów związanych z uzależnieniami”. Zorganizowany w ramach kampanii koncert zgromadzi znanych raperów działających przeciwko uzależnieniom, szczególnie młodych osób: Wiecznego (Łukasz Wieczorek), Emenzino (Marek Neuman), DJ BlendMasterRip (Maciej Tomczak) i Kolah (Mirosław Kolczyk). Godz. 20. Plac przy fontannach na ul. Żeromskiego. Wstęp wolny.
Niedziela, 28 lipca
Portrety wyjątkowych mieszkańców - zwiedzanie z przewodnikiem. Wyrusz w podróż śladami historycznych postaci i wydarzeń, które ukształtowały Radom. Spacerując po historycznym centrum miasta, poczujesz ducha przeszłości i zanurzysz się w opowieściach o codziennym życiu, tradycjach i ludziach, którzy tworzyli dawny Radom. Brandt, Kołakowski, Gombrowicz, Malczewski, Wajda… Przekonasz się, ilu niezwykłych ludzi z barwnymi życiorysami żyło w naszym mieście. Udział płatny: 40 zł. Start: przy katedrze Opieki NMP, ul. Sienkiewicza 16. Godz. 11. Tel. 601 473 943.
Niedziela na Rynku – zachód. Tematem przewodnim kolejnego pikniku będzie zachód, a radomski Rynek zamieni się w tętniącą życiem wioskę indiańską, pełną niesamowitych atrakcji i przygód. Dzieci będą miały okazję zobaczyć spektakl Teatru Bajaderka „Bardzo Dziki Zachód”. Na dalekim pustkowiu, gdzie słońce spotyka się z suchym piaskiem, toczy się westernowe życie. Sielski spokój mieszkańców przerywają wydarzenia na pobliskiej kolei. Interaktywne przedstawienie z pewnością wciągnie zarówno dzieci, jak i dorosłych, oferując niezapomniane chwile i mnóstwo śmiechu. Ponadto Rynek zamieni się w autentyczną wioskę indiańską z namiotami tipi, totemami i tradycyjnymi dekoracjami. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w warsztatach rzemiosła indiańskiego. W programie znajdą się również gry i zabawy rodem z Dzikiego Zachodu. Godz. 14-19. Wstęp wolny.
Potańcówka Pod Dębem. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w godz. 16-21 na kolejną Potańcówkę Pod Dębem, czyli taneczną zabawę na dechach. Do tańca przygrywają kapele ludowe z regionu radomskiego. Wstęp płatny.
Artur Gotz „A gdy będzie już po wojnie”. Koncert, który rozpocznie się o godz. 17 w muszli w parku im. Tadeusza Kościuszki promuje szósty album Artura Gotza „Litania piwnic 1944”, przygotowany z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. To poetycka opowieść o powstaniu - od wielkiej euforii na początku sierpnia, do przerażenia ludności cywilnej. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, a także dzień kapitulacji 2 października. Do tej tragicznej historii nawiązują premierowe kompozycje Artura Gotza do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, Tadeusza Borowskiego, a także współczesnych tekstów Michała Zabłockiego i Artura Gotza. Na płycie znajdą się również dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym Gotz rozpoczął współpracę w Piwnicy pod Baranami.
Charytatywny festyn dla Stasia. Impreza w gospodarstwie Blisko Natury w Kolonii Lesiów rozpocznie się o godz. 14, a zakończy o godz. 20. W programie: zabawy, animacje dla dzieci, malowanie twarzy, statyczna wystawa samochodów zabytkowych i motocykli, pokaz MMA / krav maga / karate / klubu fitness / szkoły tańca, pokaz straży pożarnej, licytacja fantów sportowych i nie tylko. Atrakcje: dmuchańce i trampoliny, food trucki, stoiska z watą cukrową, popcornem, napojami i ciastem od Kół Gospodyń Wiejskich, stoiska z zabawkami, balonami i rękodziełem.
Malinowy Boom. Kolejne spotkanie w magicznym ogrodzie przy ul. Podzamcze38 w Iłży. Tym razem poezje Bolesława Leśmiana zostaną wybębnione. „Malinowy Boom” - w końcu miejsce zobowiązuje - tak Powiatowy Instytut Kultury zatytułował program Otwartego Teatru Perkusyjnego z Radomia. Godz. 18. Wstęp wolny.