Sobota, 24 sierpnia
Spotkanie z Jerzym Antkowiakiem. Resursa Obywatelska zaprasza na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej mody – Jerzym Antkowiakiem. Spotkanie z udziałem odznaczonego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis projektantem zaplanowano na godz. 17 w Dziale Muzealnym Resursy Obywatelskiej w Kamienicy Deskurów (ul. Rynek 14). Rozmowę z projektantem poprzedzi kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce” o godz. 16.30. Udział w oprowadzaniu i spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 48 377 80 15. Liczba miejsc ograniczona.
Radom Fashion Show 2024. Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria zaprasza o godz. 20 na pl. Corazziego na galę finałową Radom Fashion Show 2024. W programie: pokaz najnowszej kolekcji Paprocki Brzozowski, prezentacja kolekcji konkursowych, wybór zwycięzców i wręczenie nagród, nagroda publiczności, moda ślubna Vanilla Sposa, biżuteria Ametyst Studio z występem na żywo Magdaleny Buki Boduły i Wiktorii Guzy. Wstęp wolny.
MAZOpiknik w Pionkach. Impreza na stadionie miejskim przy ul. Sportowej 4 wystartuje o godz. 12. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, m.in. robienia lampionów w słoiku, domowych herbat, ekokosmetyków i pachnących zawieszek. Dla najmłodszych przygotowano m.in. pokaz iluzjonisty, animacje taneczne, plecenie warkoczyków i malowanie twarzy. Będzie można spróbować także regionalnych specjałów na lokalnym jarmarku. Będą gry, zabawy i konkursy z nagrodami. MAZOpiknik to także miasteczko zdrowia, gdzie będzie można zrobić podstawowe badania, m.in. pomiar objętości i pojemności płuc, wyliczenie indeksu BMI, oznaczenie poziomu cukru czy pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Zaplanowano także zajęcia edukacyjne, naukę pierwszej pomocy przedmedycznej i prezentację ambulansu. Wieczorem scenę przejmą artyści. O godz. 18 wystąpi Arleta Lemańska, a o godz. 19 gwiazda wieczoru – zespół De Mono.
„Żale nagrobne” w Czarnolesie. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza na wydarzenie specjalne w 440. rocznicę śmierci znakomitego poety. Na godz. 17 zaplanowano wernisaż wystawy „W pogoni za pięknem. Mieczysław Welter. Rzeźba” Mieczysława Weltera, autora m.in. czarnoleskiego pomnika Jana Kochanowskiego. Centralnym punktem ekspozycji jest model tego ikonicznego dzieła. Kuratorka wystawy - Natalia Sadlej. Wystawa prezentowana jest w kaplicy dworskiej i częściowo w sieni dworu Jabłonowskich. O godz. 18 zaś odbędzie się premiera koncertu „Żale Nagrobne - Oda dla Jana Kochanowskiego”. Muzykę do cyklu utworów „Żale nagrobne na ślachetnie urodzonego i znacznie uczonego męża, nieboszczyka pana Jana Kochanowskiego, wojskiego sandomierskiego, i Polaka zacnego, ślachcica dzielnego, który z niemałym smutkiem wszech Polaków postąpił w Lublinie R. P. 1584, d. 16, m. sierpnia pod konwokacją” napisanych przez przyjaciela Jana Kochanowskiego Sebastiana Klonowica, skomponował Maciej Fortuna, trębacz - kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Jest to pierwsze w historii takie przedsięwzięcie. Na wernisaż wstęp wolny, na koncert – bilet w cenie biletu wstępu do muzeum: 15 lub 20 zł.
Niedziela, 25 sierpnia
Potańcówka pod dębem. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w godz. 16-21 na „Potańcówkę Pod Dębem”. Uczestnicy bawić się będą przy muzyce kapeli Michała Fokta i kapeli Tomasza Stachury.
Dzień Balonów. O godz. 15 nad zalewem na Borkach rozpocznie się Dzień Balonów. Na uczestników czekać będą: niezliczone ilości kolorowych balonów, balonowe animacje, wyjątkowe balonowe show, balonowe warsztaty, wielki wyrzut balonów, kolorowe łakocie i granity, dmuchańce. Wstęp wolny.
Charytatywny festyn dla Stasia. Impreza, na zamku w Iłży, zaplanowana została w godz. 12-20. W programie: zabawy, animacje dla dzieci, malowanie twarzy, dmuchańce, trampoliny, godz. 14-17 – statyczna wystawa samochodów zabytkowych, godz. 14.45 – pokaz grupy rekonstrukcyjnej, godz. 15.45 – pokaz straży pożarnej, godz. 16.30 – licytacja fantów sportowych i nie tylko, godz. 17.15 – pokaz MMA / krav maga / karate / klubu fitness / szkoły tańca. Będą także stoiska z watą cukrową, popcornem, napojami i ciastem od Kół Gospodyń Wiejskich oraz stoiska z zabawkami, balonami i rękodziełem.
Dożynki gminne w Zakrzewie. Impreza odbędzie się na boisku Publicznej Szkoły Podstawowej. Harmonogram dożynek: godz. 11 - msza święta dziękczynna w parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Zakrzewie, godz. 12.45 - ceremonia dożynkowa, godz. 13.30 - potańcówka na dechach z kapelą Roland i kapelą Bronka Machla, godz. 18 - koncert Cleo, godz. 19.30 - koncert Mezo, godz. 21 - koncert Kubańczyka.
Dożynki powiatowo-gminne w Skaryszewie. Wydarzenie zaplanowano na placu przy Publicznej Szkole Podstawowej w Odechowie. Uroczystości rozpocznie, o godz. 12, msza święta dożynkowa. Ponadto w programie: godz. 13 - oficjalne otwarcie dożynek, godz. 13.15 – obrzędy dożynkowe, godz. 14 – część artystyczna: występy kapel i zespołów ludowych, wokalistów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie oraz uczniów PSP w Odechowie, godz. 19 – zabawa taneczna z zespołem Happy. Nie zabraknie stoisk Kół Gospodyń Wiejskich i strefy dla najmłodszych.
Kowala Challenge. Na wydarzenie ku czci polskich asów przestworzy: Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury zaprasza w niedzielę, 25 sierpnia do Kowali Powiatowy Instytut Kultury. Piknik rozpocznie się o godz. 15 - złożeniem kwiatów przed pomnikiem Żwirki i Wigury, z asystą honorową przedstawicieli 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego im. Żwirki i Wigury w Radomiu. Potem uczestnicy przejdą na skrzyżowanie ul. Radomskiej i Parkowej, gdzie o godz. 15.20 wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej. W programie: godz. 15.40 - „Pod niebem pełnym cudów” - pokaz iluzjonisty cz. I; godz. 16 - „Panie Pilocie, dziura w samolocie!” - spotkanie z pilotem wojskowym; godz. 16.15 - „Przybyli piloci pod okienko”- gra Retro Brass Quintet; godz. 17.15 - „Pod niebem pełnym cudów” - pokaz iluzjonisty cz. II; godz. 17.30 - „Kto mi dał skrzydła” - spotkanie z paralotniarzami; godz. 17.45 - „Ale szyk!” - konkurs elegancji przedwojennych rowerów i motocykli, prezentacja w strojach z epoki i wręczenie pamiątkowych odznak uczestnikom II Odlotowego Rajdu Radom-Kowala; godz. 18.15 - potańcówka na dechach, gra kapela Niwińskich, tańczą wszyscy.
Spotkania z kulturą żydowską. Spotkania z artystami, warsztaty, koncert, ale też możliwość zatrzymania się i skosztowania kawy po beduińsku czy izraelskiego street-foodu – w niedzielę, 25 sierpnia Resursa Obywatelska organizuje „Ślad na Wąskiej” w godz. 14-19. Wydarzenie organizowane w ramach przedsięwzięcia Stolica Kultury Mazowsza.