Budowa siedziby radomskiego sądu ma zakończyć się za około trzy miesiące - tak deklaruje wykonawca prac, firma Rosa-Bud. Przeprowadzenie poszczególnych komórek rozpocznie się prawdopodobnie z początkiem 2017 roku, a pierwsze rozprawy w nowym miejscu odbędą się w pierwszym kwartale 2017.
W nowej siedzibie przy ul. Warszawskiej znajdą się 33 klimatyzowane sale rozpraw, pokoje narad dla sądu, pokoje dla świadków, pomieszczenia chronione szybami kuloodpornymi dla niebezpiecznych przestępców, administracja, archiwa i specjalne sale do przesłuchań nieletnich. Jak wyjaśnia Jan Kulig, dyrektor Sądu Okręgowego w Radomiu, będą tu także dwa tzw. węzły dla zatrzymanych, które pozwolą w bezpieczny sposób przeprowadzać osoby zatrzymane na salę rozpraw. Nie zabraknie także nowoczesnych instalacji i systemów dozoru. W otoczeniu nowoczesnego gmachu będzie ponad 150 miejsc parkingowych, w tym kilka dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowano dwa wjazdy od strony ul. Parkowej i chodniki.
Wykonawca zadeklarował zakończenie prac w czerwcu tego roku. Obecnie zostało wykonanych ok. 80 proc. zadania. - Warunki pracy i warunki obsługi interesantów ulegną znacznej poprawie. W jednym miejscu będą wszystkie komórki sądu rejonowego, który teraz urzęduje w pięciu różnych siedzibach, rozrzuconych po mieście, a także dwa wydziały karne Sądu Okręgowego – mówi Jan Kulig, dyrektor Sądu Okręgowego w Radomiu. - Prawdopodobnie z początkiem przyszłego roku rozpoczniemy przeprowadzanie poszczególnych komórek organizacyjnych do nowego budynku. Czeka nas duża logistyczna operacja, a to ze względu na olbrzymie ilości sprzętu, akta i archiwa, które znajdują się w kilku miejscach.
Do budynku przy ul. Warszawskiej zostanie także przeniesiona cała administracja, która obecnie znajduje się w wynajmowanych pomieszczeniach przy ul. Grzecznarowskiego. – Wyliczamy teraz normatywne powierzchnie, jakie są niezbędne, by zapewnić prawidłową pracę sądu okręgowego. Jeżeli się okaże, że mamy niedobór powierzchni, rozważymy pozostawienie lokalu przy Grzecznarowskiego – wyjaśnia dyrektor.
W ubiegłym roku wartość wykonanych robót wyniosła prawie 27 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować ok. 40 mln. Kolejne 15 mln pochłonie wyposażenie obiektu w niezbędny sprzęt. Pierwsze rozprawy w nowym gmachu mają się odbyć w pierwszym kwartale 2017 roku.
Przypomnijmy: inwestycja napotkała na problemy w kwietniu 2014 roku. Ówczesny wykonawca robót - Polbud z Bielska Podlaskiego ogłosił upadłość, a to oznaczało wstrzymanie prac. Po ogłoszeniu nowego przetargu i wyłonieniu zwycięzcy prace zostały wznowione.
Radomski pałac sprawiedliwości to największa inwestycja ostatnich lat w polskim sądownictwie. Obiekt zaprojektowała pracownia radomskiego architekta Wojciecha Gęsiaka.